Více českých potravin nám ani za rok vláda ČSSD zatím nedodá

Regulace hypermarketů podle představ ČSSD znamená, že podíl zahraničního zboží v prodejních regálech se sníží na úplné minimum a bude nahrazeno výhradně jen zbožím českého původu...

Uvažovat o potravinové soběstačnosti v době, kdy se

dovoz z ciziny neustále zvyšuje /v roce 2000 za 53 a v

roce 2011 již za 131 miliard korun/, je docela podivné.

Jaké úžasné změny a zázraky chce ČSSD zde, kde 42

procent českého kapitálu je v rukou cizinců a dalších

23 procent firem kontrolují zahraniční vlastníci, asi provádět, je záhadou. Zákon, který má přinutit nečeské markety k regulaci sortimentu zboží z ciziny a zrušit prodej v neděli a v době státních svátků, zatím neexistuje. Řetězce nepostavily své obchody v ČR kvůli tomu, aby v nich byl podle každé aktuální politické situace prodáván převážně český sortiment jen proto, že jejich velcí výrobci díky nezájmu dosud nemají svoje vlastní prodejny!!

Pokud ojedinělé farmářské trhy nejsou 300 dní v roce v každém městě, mají jednou za měsíc význam stejný, jako pouťová atrakce s lunaparkem. Za posledních 10 let se díky unijním příkazům snížily u nás o 50 procent nejen stavy skotu a prasat, ale také sklizeň ovoce, zeleniny, brambor, obilí a pícnin. Škrcením českých zemědělců byl český potravinářský průmysl cíleně téměř zlikvidován a vytvořena umělá závislost na dovozu. Z trhů Evropy zákonitě zmizely naše, v cizině velmi obávané konkurenční firmy. Co na tom chce a hlavně jak asi ČSSD změnit??

Potraviny, které jsme v minulosti uměli pěstovat a vyrábět sami, dovážíme z ciziny jen proto, aby kamiony měly co převážet a jejich řidiči z celé Evropy měli trvalou práci (k tomu účelu si musíme opravit dálnici D1). Na stejném principu fungoval již před 40 lety převoz říčního štěrkopísku mezi Děčínem a Bratislavou. Štěrkopísek vytěžený z Labe u Děčína se vozil po silnici a železnici do Bratislavy a štěrkopísek vytěžený z Dunaje naopak zase do Děčína, kde byl vhazován do Labe...

Podle toho, jak si ČSSD zatím vede v krajích (za rok 2012 dluh činil 25 miliard) a pokuta 2,5 miliardy za záhadná kouzla s Evropskými dotacemi v ROP Severozápad v Karlovarském a Ústeckém kraji, tak potom nějak podobně bude hospodařit i ve vládě. Občanům, kteří již ztratili paměť se bude ČSSD (jako jediná prý schopná vést tento stát, přestože nemá žádný výrobní, ani obchodní potenciál), snažit vnutit myšlenku, že prodej českých potravin v českých marketech je její nápad. A po vítězných volbách /za miliardu/ budou občané díky ČSSD nakupovat jídlo již v nových /polo?/státních Oranž-Marketech. S argumentem, že když některé země západní Evropy mají státní automobilky, mohou být také v ČR jakési "státní" prodejny potravin.

Aby státní Oranž-Markety mohly poslat do kopru více než 500 obchodů tří největších řetězců (působících v ČR od roku 1996) a vytvořit jim silnou konkurenci, budou muset stejný počet prodejen postavit a do nich přijmout patřičný počet zaměstnanců - i když existuje vážné riziko, že v nich nebudou mít co prodávat! A začnou silně připomínat jeden starý vtip: Za první republiky visela nad vchodem obchodu tabule s nápisem Řezník a uvnitř bylo maso. Za komunistů tamtéž visela tabule s nápisem Maso a v prodejně byl jen řezník a maso nikde...!

Pro zajímavost: v roce 2012 měl Kaufland zaměstnanců 15 400, Tesco Stores ČR 14 000 a Ahold /síť prodejen Albert/ 13 000.  Průměrná mzda v těchto obchodních řetězcích je 13 tisíc korun (podle Eurostatu hranice příjmové chudoby u nás činí 14 555 Kč hrubého měsíčně).

Třetím největším zaměstnavatelem v roce 2012 byl v ČR po České poště a ČEZu s počtem zaměstnanců 28 500 Agrofert Andreje Babiše. Pokud by se někdo další takového formátu, kdo třeba u nás pěstuje zeleninu, rozhodl zaútočit na pěstitele rajčat v EU s cílem je totálně odrovnat, musel by například pro vytápění svých skleníků oživit myšlenku využití odpadní páry z Jaderné elektrárny Dukovany, která se stále pouští Pánu Bohu do oken /podle původního projektu z roku 1985 měl být postaven za 1,9 miliardy korun teplovod, který měl vytápět téměř celé město Brno/...

Až ministr zemědělství ČSSD Hašek zatouží lépe hlídat z letos zaplavených a různým sajrajtem kontaminovaných polí kvalitu českých brambor, aby naše státní prasata dostávala do koryt žrát jen kvalitní menáž, bude muset znovu založit státní odborný ústav. Náš původní v Havlíčkově Brodě v roce 1923 založený Výzkumný ústav bramborářský byl v roce 1994 privatizován a zásadní vliv na kvalitu našich brambor již dávno žádný nemá.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby nákupem potravin české výroby se podpoří naše státní pokladna. Jeho tvrzení bude pravdivější tehdy, až potraviny budou produkovat české státní farmy a podniky a prodávat je budou české státní obchody - a nikoliv soukromé zahraniční řetězce, (které si účtují nemalé "skladovné a regálovné" a navíc na etiketách obalů nesmí být uveden název českého výrobce - třeba pivo Argus prodávané v Lidlu je z pivovaru Protivín). Když je dovoleno soukromým českým výrobcům potravin odvádět daně i mimo ČR, tak do naší státní pokladny nepřijde nic. Český zákazník přispívá českým soukromým výrobcům nákupem jejich potravin (pokud je vůbec zná) zatím hlavně na další luxusní automobily, vily a dovolené v Karibiku.

Foto u perexu a článku: autor.      Zdroj číselných údajů: časopis Týden č. 21/13.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Šindelář | čtvrtek 20.6.2013 9:56 | karma článku: 20,16 | přečteno: 705x