Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zde odpočívá mrtvola Univerzity Karlovy

Nechci se pouštět do hodnocení kvality vzdělání, které Univerzita Karlova poskytuje. To až někdy jindy. Dnes jen malá poznámka k tomu, jak se UK prezentuje.  

Na propagačních materiálech Univerzity Karlovy na nás ze všech koutů útočí letopočet 1348 a přívlastky jako nejstarší, tradiční, největší. Asi jsem divný, ale taková propagace mě neláká. Co je tak přitažlivého na tom, že je něco 664 let staré? Vždyť v době, kdy Karel IV. univerzitu založil, byly hitem morové epidemie a taky na ně se slzou v oku pořád neodkazujeme. Je-li něco nejstarší, žije to minulostí. Když je to tradiční, je to nepokrokové. A když je něco největší, je to nereformovatelné. Přesně v tom si UK lebedí.

Jdete-li na den otevřených dveří, dostane se vám v zatuchlé nevytopené posluchárně na dřevěné lavici ujištění, že na konci studia vás čeká diplom z fakulty, která je "součástí nejstarší univerzity na sever od Alp". Ruku na srdce, komu by to stačilo? V době, kdy Evropu degenerovanou humanitní pavědami a falešnou lidskoprávností válcují technologicky zdatné asijské národy, o amerických univerzitách ani nemluvě, je Karlova univerzita skanzenem, jehož pochybnou devizou je několik starobylých budov. Některé fakulty jsou již dnes spíše náhrobkem označujícím, kde spočívá středověká vzdělanost. A to je sakra málo.

Jako epitaf přikládám, jak sama sebe charakterizuje Filozofická fakulta UK (zdroj http://ff.cuni.cz/FF-17.html):

"Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze je tradičním centrem české vzdělanosti. Svou prestiž zakládá na bezkonkurenčním počtu oborů, jichž zde lze studovat téměř sedmdesát, na hloubce a náročnosti studia a na svém výběrovém charakteru, což dokládá fakt, že se o studium na této fakultě každoročně uchází tisíce zájemců. Na Filozofické fakultě UK studuje téměř 8000 studentů, z nichž se mnohdy stávají vůdčí osobnosti společenského života naší země. Absolventi se dokáží vynikajícím způsobem uplatnit na nejvýznamnějších postech v oblastech vědy, kultury či politiky. Filozofická fakulta zajišťuje výuku největšího počtu humanitních oborů v České republice a je jedinou evropskou fakultou, na níž lze (v různých formách) studovat všechny jazyky, jimiž se mluví v členských zemích Evropské unie. Díky sedmi stovkám špičkových pedagogů a vědeckých pracovníků je tato fakulta nejvýznamnější českou humanitně orientovanou vzdělávací institucí, která ve svých oborech prezentuje stále nové a objevné myšlenky, a navazuje tak na svou několikasetletou tradici.

Filozofická fakulta UK vznikla jako fakulta svobodných umění v rámci univerzity díky zakládací listině Karla IV. ze dne 7. dubna 1348. Panovník se tak snažil učinit z českého království trvalý střed římské říše a kladl velký důraz na vzdělanost pražské metropole, kam chtěl soustředit domácí i zahraniční vzdělance, a podepřít tak základnu moci. Univerzita, jejíž nedílnou součástí naše fakulta od počátku byla, znamenala kulturní vzestup a razantní sociální pohyb ve společnosti. Protože bylo zvykem absolvovat nejprve fakultu svobodných umění, na níž se studenti vzdělávali především v rétorice a filozofii, stala se tato nejpočetnější fakulta součástí univerzity a již v roce 1366 věnoval císař Karel IV. mistrům svobodných umění první pražskou kolej - Karolinum.

Fakulta svobodných umění formovala profil celého vysokého učení, protože většina vzdělanců té doby zakončila svá studia právě jejím absolvováním, případně záleželo právě na ní, jak teoreticky vyzbrojen nastoupí posluchač na další z fakult univerzity. Fakulta svobodných umění měla v předhusitské době dvě třetiny všech posluchačů univerzity a okruh jejího působení byl bezesporu největší. K výsadám fakulty náleželo právo udělovat magisterské či doktorské hodnosti, které opravňovaly své nositele vyučovat na kterékoliv evropské univerzitě.

Po husitských válkách se stala fakulta svobodných umění na dvě století jádrem celé univerzity. Od 17. století se fakulta začala nazývat filozofickou a až do poloviny 19. století plnila úlohu fakulty, jejíž program poskytoval průpravné vyšší vzdělání pro budoucí studenty jiných fakult, takže ji každý z nich musel absolvovat. Proto měl její život a působení i nadále velký vliv na utváření tradic univerzity a celé české vzdělanosti.

Od 18. století zde bylo možno studovat kromě filozofie také estetické nauky, pedagogiku, matematiku, astronomii, přírodní vědy, inženýrské vědy, ekonomii a historii. V 19. století se začaly kromě orientalistiky, archeologie a religionistiky významně rozvíjet filologické obory jako český jazyk, italština, francouzština, angličtina a hebrejština. Po liberalizaci výuky v druhé polovině 19. století se podařilo v roce 1897 otevřít studijní obory filozofické fakulty i ženám. Mezi nejvýznamnější osobnosti filozofické fakulty patřili například Jan Hus, Bernard Bolzano, Tomáš Garrigue Masaryk, Jaroslav Goll, Jan Mukařovský, Bedřich Hrozný, Josef Pekař, Jan Patočka či Václav Černý.

Významný vliv a formativní charakter fakulty se prosazoval i přes rozdělení univerzity na českou a německou v roce 1882 a osamostatnění přírodovědecké fakulty v roce 1920 až do uzavření školy nacistickými okupanty v roce 1939, jež bylo spojeno s brutální perzekucí učitelů a studentů. Po osvobození v roce 1945 zažila filozofická fakulta několik plodných let, která byla už v roce 1948 násilně ukončena nástupem komunistického režimu, po němž prestiž školy kvůli nucenému odchodu desítek vynikajících pedagogů a zavedení nesmyslných marxisticko-leninských předmětů rapidně poklesla. V šedesátých letech minulého století se fakulta pomalu začala otvírat význačným osobnostem své doby, ale všechny naděje zmařila sovětská okupace v roce 1968, proti níž protestoval sebeupálením student této fakulty Jan Palach. Až po porážce komunistického režimu a odchodu jeho kompromitovaných exponentů v roce 1989 se fakulta znovu etablovala jako jeden z nejprestižnějších vysokoškolských ústavů v České republice. Díky své téměř sedmisetleté tradici, úspěšné vědecké a pedagogické činnosti a šíři studijních oborů je Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze v české společnosti nespornou autoritou a její jméno má vynikající zvuk i v mezinárodním měřítku."

Nyní překlad prvního odstavce:

"Filozofická fakulta je budova, kde třeba studují filozofii ti, kdo nemají hlavu na jazyky, ani techniku. Tito absolventi nejsou uplatnitelní na trhu práce, a tak se z nich stávají vedoucí osobnosti kulturního a duchovního života, tedy politici. Na FF působí na 700 pedagogů, vesměs zhrzených básníků, neboť kvalitní profesoři postupně umírají. O vyučujících mluvíme jako o špičce, aby nám jejich počet neseškrtali, a je jedno, že 700 lidí může být špička jen těžko. Na škole můžete studovat všechny jazyky národů Evrpské unie. V jednu dobu tak při dvouoborovém studiu jazyků můžete mít dvě povinné přednášky na různých koncích Prahy, protože fakulta má hodně budov, na jejichž údržbu vynakládá většinu prostředků."

Následuje přednáška z dějepisu bez ohledu na to, že historii fakulty je věnována samostatná rubrika. Ani slovo o budoucnosti, rozvoji nebo koncepci vzdělání. Nikdo nepředkládá uchazečům výhodu, kterou studium na UK poskytuje, protože zkrátka žádná není. A že na stejné škole před 95 lety studoval Jan Patočka? To v hledání zaměstnání nikomu nepomůže... 

Autor: Adam Šíma | středa 26.9.2012 9:21 | karma článku: 4,95 | přečteno: 185x
  • Další články autora

Adam Šíma

Pověste ho vejš, ať se houpá, aneb miluj podnikatele svého

Na velmi věrohodném zpravodajském portálu se objevil hezký článek s nadpisem "Podle znalce pila podnikatelka až po jízdě. Při nehodě uhořeli čtyři lidé"

8.2.2013 v 22:05 | Karma: 20,13 | Přečteno: 988x | Diskuse| Ostatní

Adam Šíma

Dozadu levá, kupředu ni krok

Pořád dokola se objevuje jakýsi "polistopadový" sentiment. Od změny režimu (obvykle nazývaného pád) uplynulo už přes 23 let a pořád nad námi visí kletba roku 1989. Neměli bychom být za touto érou poněkud dál? Přízraky zlodějské privatizace, opoziční smlouvy, korupce a vražd 90. let zosobněné řadou doslova a do písmene neodstřelitelných politiků pokrývají republiku jako náhrobní kámen. Když už Klaus přežil atentát kuličkovkou, proč si prodlužujeme polistopadovou agónii zvolením Zemana? Rudooranžovo na Hradě, rudooranžovo v krajích, rudooranžovo v senátu, brzy rudooranžovo ve sněmovně. Až z té záplavy mrazivě hřejivých odstínů oči přecházejí. Nezaklínejme se tedy změnou režimu, změnou společenských poměrů nebo podobným étosem listopadu 1989. Žádná revoluce nebyla. Jsme pořád ve stejném bahně a budeme v něm navždy. Češi jsou totiž národ prosíravý. Závěrem této krátké poznámky si dovolím citovat svého známého: "Není to v prdeli, je to v lidech."

28.1.2013 v 11:42 | Karma: 6,21 | Přečteno: 854x | Diskuse| Politika

Adam Šíma

Zmrzlý jako bezdomovec

Není to tak dávno, co v době ledové žili lidi v jeskyních, oheň rozdělávali dřívkem a slámou, za potravou se brodili sněhem a měli jen oblečení z kůží. Jakmile ale dnes přijdou jen trochu silnější mrazy, zásobují nás televize citově vyděračskými reportážemi o podchlazených bezdomovcích. Uniká mi smysl, proč by strážníci městské policie měli "i 4x za noc kontrolovat, zda jsou bezdomovci v pořádku". Pokud si někdo vybere život na ulici a i v mrazech odmítá jít do azylového domu, není důvod, aby nad ním policie držela ochrannou ruku. Proč vlastně společnost platí azylové domy lidem, kteří se rozhodli žít na ulici? Proč do nich nutit chodit i tak asociální bezdomovce, kteří se nesnesou dokonce ani sami mezi sebou? Jako by nestačily všechny nepříjemné vjemy a jevy, kterými nás bezdomovci zásobují. Jak to vypadá, blíží se doba, kdy i útulky pro lidi bez domova budou samotní bezdomovci považovat za něco pro sebe jakýmsi způsobem nehodného a nuceně solidární společnost bude prostřednictvím policejních strážníků posílat každému bezdomovci zvlášť přenosná kamínka, aby se nemuseli v azyláku potupně tísnit kolektivně. Bezdomovci o pozornost společnosti nestojí. Takže slovy klasika: "Víte co? Pojďme ho nechat zmrznout!" Máme i jiné starosti. Minimálně policie by je měla mít.

26.1.2013 v 17:00 | Karma: 4,61 | Přečteno: 104x | Diskuse| Ostatní

Adam Šíma

Urna na Everestu

Při každých volbách mě fascinuje - dámy prominou - debilita zodpovědných osob zajišťujících hlasování. Volební místnost našeho okrsku v centru Prahy je v budově základní školy z roku 1907. Velkoryse řešený prostor samozřejmě není řešen bezbariérově, a tak se sotva chodící senioři o berlích plahočí do prvního patra objektu, přičemž každý jeden schod pro ně představuje obrovské úsilí. Dočkají se pomoci? Leda od příbuzných nebo jiných slušných voličů. Lidé, kteří mají co dělat, aby se vůbec dostali k bytu, dojdou plnit svou občanskou povinnost, aby narazili na bariéru vystavěnou z bezbřehé tuposti a bezohlednosti kompetentních úředníků. Kolik úsilí by asi stálo zřídit volební místnosti v přízemí školy nebo do něj postavit urnu pro málo mobilní občany? Nic. Stačilo by nemít v hlavě písek.

11.1.2013 v 19:35 | Karma: 3,49 | Přečteno: 77x | Diskuse| Ostatní

Adam Šíma

Komunisti pohledem ročníku 87

Dlouho jsem přemýšlel, jestli se k tomuto tématu vyjádřit obšírněji. Poslední týdny mě ale přesvědčily, že jakýkoliv protikomunistický hlas musí zaznít.

19.12.2012 v 9:30 | Karma: 25,24 | Přečteno: 1536x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 65
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 748x