V Ostravě budeme vyrábět gumy. Přímo v centru

Pan prezident během své návštěvy Moravskoslezského kraje nalezl řešení jeho strukturálních problémů. Uprostřed města by bylo fajn mít stohektarovou fabriku, která bude vyrábět pneumatiky. Ekonomicky, ekologicky a efektivně. 

Pan prezident navštívil Moravskoslezský kraj. Jako obvykle toho pronesl mnoho a ukázal se jako rázný vůdce s tahem na branku a řadou řešení, která by mohla překonat snad i strukturální problémy kraje. Jedna oblast jeho výroků ovšem z mého pohledu vyniká nade vše. V Ostravě bychom mohli vyrábět gumy. Abychom si rozuměli, pneumatiky.
Poté, kdy se korejský výrobce pneumatik, společnost Nexen, rozhodl vybudovat svou továrnu poblíž Žatce, je tady podle pana prezidenta další zájemce. Čínský výrobce Linglong Tire. Hejtman Ivo Vondrák zachoval chladnou hlavu, nezačal z údajné další možné investice skákat nadšením a upozornil na to, že v kraji neexistují vhodné plochy odpovídající požadovaným parametrům. Za to zaslouží pochválit. Zóna u letiště v Mošnově není vhodná, chystaná zóna Barbora po bývalém černouhelném dolu u Karviné není připravena a je nejasné, zda by disponovala parametry vhodnými pro tento typ výroby.
Pan prezident našel řešení. Jako obvykle. Při debatě se svým přítelem a bossem strojírenských Vítkovic Janem Světlíkem dospěl k závěru, že by bylo možné fabriku postavit přímo v areálu Vítkovic v Ostravě. Tam se údajně nachází vhodný více než stohektarový pozemek obdélníkového tvaru.
Ano, přesně toto kraj v době postupného útlumu dobývání černého uhlí a restrukturalizace průmyslu od toho těžkého k tomu lehkému s vyšší přidanou hodnotou potřebuje jako sůl. V časech boje o příjemnější životní prostředí a lepší ovzduší je trefou do černého postavit uprostřed města na sto hektarech továrnu, která bude vyrábět pneumatiky. Pochopitelně by šlo o technologie na vysoké úrovni s minimálním dopadem na životní prostředí, logistika by nebyla nejmenší problém a nikoho by ve městě příliš nezatěžovala. Zaměstnanci by se o pracovní místo u tohoto producenta jistě prali. Půjde jednoznačně o místa s vysokou přidanou hodnotou, skvělým platem a ve výborných pracovních podmínkách. Jak už to v montovnách bývá.

Aby bylo jasno. Moravskoslezský kraj je region s dlouhodobě vyšší nezaměstnaností než ve zbytku země. V problémech jsou strojírenské Vítkovice, klesal, klesá a bude klesat počet havířů související s postupným útlumem těžby v OKD. V návaznosti na insolvenci černouhelné firmy řešili zásadní problémy její dodavatelé a často museli sahat k nepříjemným opatřením.
Ale. Kdo v regionu v současnosti chce pracovat, nemá zdravotní, nebo sociální omezení, která není možné s pravidelným zaměstnáním skloubit, ten v současnosti pracuje. Netvrdím, že dělá práci, která ho baví, kterou chtěl dělat, na kterou má kvalifikaci, navíc za peníze, které mu vyhovují. Ale když práci potřebuje, protože musí splácet hypotéku, tak ji najde. A většinou právě v oněch montovnách. Vím, o čem mluvím, a buďme rádi, že tomu tak nyní je, protože to v minulosti neplatilo. Pan prezident tedy hovoří o další fabrice podobného ražení.
Vyšperkoval svůj nápad tím, že by mohla stát v centru krajské metropole. Tentokrát se tedy nebudou bouřit zemědělci, že nemohou kvůli automobilce pěstovat své vyhlášené zelí, nebudou protestovat ekologické organizace kvůli výstavbě pod hřebenem Beskyd...
Kraji investice potřebuje. Ale do montoven už opravdu ne. Doporučuji si prostudovat internetové stránky významných firem v regionu. Nedokážou sehnat lidi. A platí to od těch pozic, kde není potřeba prakticky žádná kvalifikace, až po ony často zmiňované špičkové techniky a inženýry. A je tomu tak i v oblastech, kde dříve sehnat práci byl nadlidský výkon, jako jsou třeba Oderské vrchy nebo podhůří Jeseníků.

A jsem zvědavý, odkud bude vozit oněch plánovaných 1500 zaměstnanců do své továrny u Žatce Nexen. Tipuji Bulharsko a Rumunsko, jak je to teď v Podkrušnohoří populární.

 

Autor: Marek Síbrt | pátek 8.9.2017 14:02 | karma článku: 26,28 | přečteno: 1139x