Zkouška na vysoké škole? Kurevský štěstí!

Jistě to znáte sami… Celý semestr chodíte do školy na přednášky a semináře a pak nastane čas, kterému se nelze vyhnout - zkouškové období. Kdo by se také těšil? Studenti? Ti rozhodně ne! Profesoři a vyučující? Těžko říci. Moc jich osobně neznám. Ale podle tváří u zkoušek bych odhadla, že ani pro ně to není veselý čas.

Skončí zimní semestr a pomalu začíná vánoční čas. Před vámi je však vidina složených zkoušek v předtermínech anebo aspoň naděje, že se stihnete naučit přes vánoce. Ze své zkušenosti vím, že učit se při shánění dárků v mega obchodních centrech, při nakupování kapra či při pečení cukroví, není možné.

Nemohu vynechat ani pár návštěv u příbuzných a přátel, kdy konečně posedíte u vánočního stromečku a po dlouhé době a při tichém vyhrávání vánočních koled popovídáte.

Ani takový Štědrý den není ideální pro učení. Natož bujará oslava Silvestra, posledního dne roku!

Jak to znám ze své zkušenosti, zbude v lepším případě reálně pár dnů, kdy se do učení student cele položí a snaží se obsah knih či skript do sebe co nejvíce vstřebat, „nadrtit“, zapamatovat, naučit se a připravit se co nejlépe na tázajícího se kantora.

Okamžiky před vstupem do místnosti, kde vás očekává zkoušející, jsou dostatečně stresující. Když se proto mohu rozhodnout, utrpení zbytečně neprodlužuji a jdu „na řadu“ mezi prvními.

A pak, když stojíte nad rozestříhanými proužky papíru, a vy moc dobře víte, že neumíte všechno perfektně (a něco si už zase nepamatujete), vyčítáte si, že jste se neučili víc! Máte pocit, že se díváte jakoby tak trochu do budoucna. Protože v příštích okamžicích bude rozhodnuto! Dobrá nebo špatná otázka…

Napadne vás otázka: „Co si asi vytáhnu?“ nebo „Budu mít štěstí?“ či v lepším případě, „Snad se nade mnou učitel smiluje a pomůže…“. Ať už je výsledek jakýkoliv, přijde úleva, opadne stres.

V případě vykonání zkoušky má člověk neskutečnou radost, protože to má za sebou! Ve druhém případě je člověk nazloben a smutný, protože se to bude muset učit ještě jednou a další termíny zkoušek jsou už dané. Takže více učení, ale méně času!

Někdy ale nastávají vzácné okamžiky, kdy víte, že se na vás „štěstí usmálo“! Nebo že Vás B-h má rád nebo že máte svůj Den! Ať je to mile usmívající se a dobře „naložený“ profesor po příjemně stráveném víkendu, dobrá náladu zkoušejícího, kterou vytvoří slunce právě svítící na obloze nebo prostě kvalitní spánek kantora…, hraje to ve prospěch nás, studentů!

Příklad, jak lze udělat zkoušku na vysoké škole

Příběhů ze studentských let koluje mnoho, ale tuto si nemohu nechat pro sebe.

Na jedné pražské vysoké škole (tuto událost mi vyprávěl účastník a pozorovatel) bylo „zkouškové“. Studenti stáli před učebnou a čekali, až přijdou na řadu. Jeden, který se zvláště moc neučil a sázel na štěstí při losování otázek, byl právě uvnitř.

Když vyšel ven, zahleděli se něj čekající studenti a ptali se: „Tak za kolik?“ On, jen tak tak  zavřel dveře, zakřičel: „Mám za tři! To je kurevský štěstí!“ Jeho křik byl tak radostný, ale také hlasitý, že se brzy poté otevřely dveře a vyšel zkoušející učitel.

Porozhlédl se po kolem po stojících studentech, vykročil k jednomu z nich a řekl mu: „Dejte mi index“. Všichni byli překvapeni a onen student zvlášť. Učitel mu s největším klidem napsal do indexu k předmětu výborně a studentský průkaz mu vrátil. Pak se obrátil ke studentům a hlasitě řekl: „Tohle je kurevský štěstí!“.

Pamatujete si na podobné zážitky z dob svých studií? Znáte také nějakou další, i třeba až neuvěřitelnou, příhodu? Diskutujte, e-mailujte a napište mi o tom…

www.flickr.com

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 10.2.2009 17:55 | karma článku: 20,18 | přečteno: 2234x