Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výstava Schichtova epopej v muzeu Ústí nad Labem

Výstava Schichtova epopej láká na plátna z českých dějin, ale také nám přiblíží rod průmyslníků Schichtových, kteří dobyli Evropu drogisticko-potravinářskými výrobky – mýdlo s Jelenem, krém Elida, Ceres, Pitralon, Vegetol...

K 100. výročí založení Československé republiky a k 170. výročí založení Schichtových závodů uspořádalo Muzeum města Ústí nad Labem jedinečnou výstavu nazvanou „Schichtova epopej“.

Výstava Schichtova epopej

NA POČÁTKU - OPRAVDOVÉ JÁDROVÉ MÝDLO S JELENEM

Když se vypravíte do muzea, ve vestibulu vás přivítá skotačící jelen. A tento jelen není jen tak ledasjaký! Jedná se totiž o jelena, který byl pro účely výstavy sestaven z jádrového mýdla - Jelen. Kdo má dobrou paměť a zavzpomíná na dny „socíku“, jistě si rychle vybaví mýdlo Jelen. Úctyhodné ročníky mají mýdlo Jelen přímo vyryté v paměti, neboť s ním mnohá hospodyňka byla v častém přátelském kontaktu.

Schichtův jelen

Kromě reklamního symbolu Schichtova mýdla – Jelena – který byl báječným nápadem – a nezbývá než kurátory výstavy pochválit – se jako vedlejší efekt line vestibulem nádherná mýdlová vůně, která nám připomene krásné vzpomínky na dětství, čisté vonící prádlo vyprané právě Jelenem našimi maminkami a babičkami.

Schichtovo opravdové jádrové mýdlo s jelenem

Vyběhneme do prvního patra a objevíme unikátní Schichtovu epopej.

CO JE SCHICHTOVA EPOPEJ?

Jedná se o dvacet velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti (plátna byla v české a německé verzi). Zachycovaly české dějiny (např. Karel IX. na stavbě kamenného mostu v Praze, křest knížete Bořivoje a Ludmily, objevení pramenů karlovarských, Učitel národů Jan Amos Komenský…).

Plátna nechali k 10. výročí Československa namalovat právě němečtí továrníci z Ústí nad Labem, Georg a Heinrich Schichtovi. Kopie pláten darovali všem školám v Československu jako názornou výukovou pomůcku. Plátna sloužily žákům až do konce XX. století, kdy byly postupně vytlačeny modernějšími prostředky výuky.

Velkoplošná plátna z českých dějin - Schichtova epopej

CYKLUS VLASTENECKÝCH POHLEDNIC

Schichtové vydali také cyklus vlasteneckých pohlednic k českým dějinám (rovněž v české a německé verzi). Většinou se jednalo o české dějiny a menší část zachycovala německy mluvící hrdiny z českých zemí. Pohlednice měly v roce 1934 takový úspěch, že celý náklad byl rychle po vydání hned rozebrán.

Sbíráte pohledy? Jste si jistí, že nemáte nějakou pohlednici od Schichtů doma?

TISKAŘSKÉ MATRICE

Dál si můžete prohlídnout, dnes již vzácné, tiskařské matrice pro reprodukci Schichtovy epopeje. Ty byly objeveny ústeckými muzejníky při likvidaci podnikového archivu Setuza v roce 2014 (Severočeské tukové závody, jak byl Schichtův podnik přejmenován státem v roce 1951).

Tiskařské matrice firmy Schicht

VYSTAVENÉ PŘEDMĚTY

Mně osobně nejvíc okouzlily vystavené předměty firmy Schicht, které dýchají historií. Naprosto interesantní je skleněná vitrína ze vstupní haly správní budovy Schichtových závodů s reliéfy ochranných známek z roku 1911. Nádherná ruční práce! Ve vitríně jsou vystavené výrobky, které Schichtova firma uváděla na trh.

Vitrína ze správní budovy Schichtových závodů

Prohlédneme si ale i ryze praktické předměty, které se týkaly výroby či reklamy, např. tiskařské štočky na obaly výrobků (1900 – 1945), transportní vozík z provozu firmy Schicht/Setuza (asi rok 1910), raznice a formy na mýdla (1920 – 1990), formy na tuk Ceres (1920), ušlechtilé busty Heinricha, Georga a Johanna Schichtových, razítka administrativy Schicht (1900 – 1950), fotografie zaměstnanců z personálního oddělení archivu firmy Schicht (1900 – 1950).

Vitrína ze správní budovy Schichtových závodů

Zvláště pro Ústečáky či lidi, kteří spojili na čas svůj život s firmou Schicht, a od roku 1951 se Setuzou, se může jednat vyloženě o srdeční záležitost. Tento závod totiž zaměstnával téměř každého člověka z místních rodin. Mezi fotografiemi můžete tedy najít i fotky svých příbuzných.

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem

Co se moc nepovedlo, viděno z mého pohledu, je, že mnoho předmětů je umístěno za potištěnou síťkou a není možné si je řádně prohlédnout. Ve skleněných vitrínách by přinesly návštěvníkům výstavy mnohem větší potěšení. 

Velmi zajímavý je vývoj ochranné známky Jelen a její padělky z roku 1920 či dřevěný vývěsní štít Schichtovy mydlárny z Rynoltic z roku 1860.

Vývěsní štít

REKLAMNÍ CEDULE, BILLBOARDY, PLAKÁTY A KARTONOVÉ REKLAMY

Samostatnou kapitolou jsou nádherné barevné reklamní cedule a plakáty. A byli to právě Schichtovi, kteří po I. světové válce zaplavili Evropu jako první novinkou, velkými reklamními plakáty – billboardy. Firma začala rovněž vyrábět kartonové reklamy obřích velikostí, které měly upoutat zákazníkovu pozornost ve výlohách.

Billboardy firmy Schicht

SCHICHTOVÉ JAKO PRŮKOPNÍCI MOTORISMU, FILMU A LÉTÁNÍ

Jména velkých průmyslníků Tomáše a Jana Antonína Bati či Emila Škody zná každý. Ale neméně slavní byli Schichtové, kteří se svými výrobky – mýdlem s jelenem, kosmetikou Elida, tuky Ceresa Vittelo, olejem Vegetol, zubní pastou Kaladont a dalšími proslulými značkami dobyli trh Rakousko-Uherské říše a poté se jejich drogisticko-potravinářský gigant stal největším v celé Evropě.

Plechové cedule firmy Schicht v několika jazycích

Nešlo však jen o kosmetiku a drogérii. Rodina Schichtových měla „mohutně roztažená křídla“ a zajímala se o pokrok a techniku. A tak Schichtové drží prvenství, když uvedli v Československu první zvukový film (rok 1929), vyvinuli automobil značky Gatter/Schicht (1929), létali v balonu Schicht (1913) a zabodovali s létající reklamou (1923).

Reklama na značku Elida

Schicht (stejně jako Tomáš Baťa ve Zlíně) se zasadil o výstavbu zaměstnaneckých sídlišť v Ústí nad Labem v roce 1919 a pro své zaměstnance vybudoval pro odpočinek Schichtovy lázně a nechal postavit na Střekově kino.

Výrobky Setuzy, které tak dobře všichni známe

DO KDY JE MOŽNÉ ZAVÍTAT NA VÝSTAVU?

Výstava byla slavnostně otevřena 28. listopadu 2018 a je možné ji shlédnout do 30. června 2019. Výstavě je věnován prostor v prvním patře Muzea města Ústí nad Labem.

Krásné jarní dny s Schichtem v nejrůznějších podobách Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Fotografie byly pořízeny se souhlasem Muzea města Ústa nad Labem.

Další informace o výstavě najdete na webu Muzea města Ústí nad Labem zde: http://www.muzeumusti.cz/v2029/SCHICHTOVA-EPOPEJ

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 13.3.2019 15:15 | karma článku: 23,73 | přečteno: 493x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Kam až jsou schopni lidé z Generace Z zajít?

Dvě hodiny u nás na patře nešla elektřina. Zasáhlo to šest bytů, trpělo tím sedm lidí. Moji sousedé v pronajatých bytech jsou dvacátníci, tedy Generace Z. Všichni odmítli výpadek proudu řešit. Čekali na mě, až to vyřeším.

29.12.2022 v 0:22 | Karma: 43,37 | Přečteno: 4767x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze norské pohádky „Tři přání pro Popelku“

Nová, moderní a velkolepá norská pohádka „Tři přání pro Popelku“ z roku 2021 je jako nepovedený koktejl. Moderní slova jako stylista a migréna, LGBT+ komunita, Popelka jako Wonder Woman a líbačka dvou gayů v dobové pohádce.

27.12.2022 v 19:37 | Karma: 33,97 | Přečteno: 1415x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Nevhodné dárky, které se fakt nepovedly

Během svého života jsem opakovaně dostávala nevhodné dárky, ze kterých jsem neměla radost. Dárci se zkrátka nestrefili. Občas jsem se cítila trapně, byla v šoku. A jsou věci, které byste nikdy dávat neměli. Jaké? Přináším seznam!

27.12.2022 v 0:50 | Karma: 30,55 | Přečteno: 8490x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Krásné Vánoce 2022

Rok se s rokem sešel a znovu jsme přivítali Vánoce. Čas, který prožíváme rozdílně. Přesto by to měl být čas pokoje, lásky, štěstí, radosti a zamyšlení se nad tím, co Vánoce jsou.

26.12.2022 v 21:55 | Karma: 6,04 | Přečteno: 353x | Diskuse| Osobní

Hana Rebeka Šiander

Recenze výstavy Plečnik na na Pražském hradě

O slovinském architektovi Jože Plečnikovi jsem se poprvé doslechla, když mi bylo 20 let. Tehdy se mi některá jeho díla líbila, jiná ne. Po 20 letech jsem názor na Plečnika opravila. Jeho díla jsou jednoduchá, geniální a nadčasová.

24.9.2022 v 19:26 | Karma: 11,68 | Přečteno: 328x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Jestli Rusko prolomí frontu, můžeme na Ukrajinu vyslat vojáky, zopakoval Macron

2. května 2024  13:18

Francouzský prezident Emmanuel Macron opět připustil možnost vyslání západních pozemních jednotek...

Bezpečnostní úřad má nového šéfa. Čuřín chce víc digitalizace a méně prověrek

2. května 2024  11:51,  aktualizováno  13:15

V Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ) je podle nového šéfa Jana Čuřína prostor pro digitalizaci a...

POLITICKÝ DIÁŘ: O falešné hře Evropana Fialy a štoku navíc

2. května 2024

Premium O tom, jak se za deset let změnil názor Petra Fialy na Evropskou unii či o debatě k důchodové...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, policie ničí barikády a zatýká

2. května 2024  8:11,  aktualizováno  12:58

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 624
  • Celková karma 21,62
  • Průměrná čtenost 3856x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->