Jak poslanci ČSSD připíjeli na radar

Všechny smlouvy o umístění radaru jsou mezi Českou republikou a Spojenými Státy podepsány. Zbývá už jen hlasování ve sněmovně. Pro podporu radaru bude potřeba hlas každého poslance. Pak už by experti a vojáci na Marshallových ostrovech mohli začít „balit“ a stěhovat radar do českých Brd. ČSSD je rozhodnutá hlasovat proti. Co když se ale najdou výjimky? Třeba poslanci ČSSD, kteří připíjeli na radar a oslavovali ho na své zahraniční cestě na Kwajaleinu?

Připomeňme si, jak by mohlo dopadnout předpokládané hlasování jednotlivých poslanců v otázce umístění radaru. ODS je pro radar, ve Straně zelených občas někdo váhá a zcela odmítavá je ČSSD a KSČM. Ale co když dojde ke změně? A nebude za tím ani Kubiceho zpráva, odposlechy nebo korupční jednání?

V této souvislosti bych se ráda vrátila k loňské čtyřdenní zahraniční cestě na atol Kwajalein na Marshallových ostrovech. Mezi poslanci a senátory byl o tuto cestu obrovský  zájem. Delegaci, která odletěla v druhé polovině dubna 2007 na Kwajalein, tvořili dva senátoři a šest poslanců, tři z ČSSD a tři z ODS.

Mezi poslanci ČSSD, kteří si jeli prohlédnout radar a možná i změnit názor na umístění radaru na českém území, byli dva místopředsedové výboru pro obranu Miroslav Svoboda a Antonín Seďa a také poslanec Petr Wolf (tehdy z ČSSD, teď nezařazený).

Co se týká výdajů na cestování, Ministerstvo zahraničí ČR a američtí politici se rozhodli předejít spekulacím, že si „Amerika kupuje české politiky“. Zahraniční cesta byla hrazena půl (USA) na půl (ČR).

Podle ověřených informací z tichomořského ostrova Kwajalein probíhal pobyt poslanců a senátorů jako každá jiná diplomatická návštěva. Jistě se počítalo i s odpočinkem. Mnohá média spekulovala ještě před cestou, zda velký zájem o návštěvu Kwajaleinu není způsoben i tím, že funkcionáři budou mít čas na opalování se na kwajaleinských bílých plážích a plování v tyrkysovém moři.

Podle zpravodajského serveru i-DNES.cz řekl Wolf ještě před cestou: "Ukážou nám tam nějaké simulace, k čemu má ten radar sloužit. Nejsem netečný člověk, samozřejmě, že když to uvidím přímo tam na místě, nějaký vliv na mé rozhodování to bude mít."

Po dlouhé cestě na Marshallovy ostrovy si poslanci a senátoři prohlédli z blízkosti radar, vojenskou základnu, která je umístěna u radaru a školu, nad kterou asi 100 metrů probíhá radarový paprsek. Shlédli simulaci útoku íránské mezikontinentální střely.

Poslanci a senátoři byli ještě na Kwajaleinu a už se novináři zajímali, zda někteří z nich nezměnili svůj názor na radar. Zvláštní pozornost v médiích zaujal Svoboda. Ten tvrdil, že radar do života obyvatel Kwajaleinu nezasahuje a neohrožuje bezpečnost okolí.

Svoboda se netajil tím, že on sám je pro umístění radaru v Brdech. Jako jediný poslanec ČSSD to řekl otevřeně a naplno. A krátkou dobu dokonce uvažoval o tom, že by radar při hlasování ve sněmovně podpořil. Ani ostatní poslanci nebyli jednoznačně odmítaví. Ale to byli všichni ještě daleko, vzdálení od české politiky a pobývali v Tichomoří.

Tady by můj blog mohl končit, protože si každý z nás umí představit slavnostní večeři na rozloučenou a odlet delegace do České republiky. Dostaly se ale ke mně nové podrobnosti o pobytu našich poslanců na Kwajaleinu.

Poslanci ČSSD, kteří nyní tak horlivě zastávají odmítavý názor na radar, se při romantické večeři při svíčkách na kwajaleinské pláži kousek od radaru výtečně bavili. Samozřejmě nechyběl ani alkohol, který při vysokých teplotách a tropickém podnebí udělal své. Delegace se bujaře bavila a poslanci ČSSD dokonce připíjeli na radar!

Po návratu do České republiky bylo všechno jinak. Šéf ČSSD Jiří Paroubek provedl průzkum názorů na radar a výsledek byl překvapivý – všichni poslanci ČSSD pro radar ruku nezvednou. Opět jednotní jako jeden muž.

Jak si to vysvětlit? Ano, přiznejme si upřímně, opít se může každý. Ale staré přísloví praví: „Ve víně je pravda“. Co když jen víno dalo průchod tomu, co by si vlastně poslanci v hloubi svého srdce přáli? Bezpečnost, radar…

Co když jen museli svůj názor na radar po návratu do ČR upravit, aby zapadal do politického programu ČSSD? A kdyby se rozhodli poslanci Svoboda a Seďa (tady musím vyjmout poslance Wolfa) hlasovat „podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“, jak je v Ústavě ČR, stali by se z nich podle slov Paroubka přeběhlíci a vyvrženci své vlastní politické strany?

Hlasování o radaru se blíží. Nestálo by však za to, aby si poslanci ČSSD zavzpomínali na příjemnou zahraniční cestu v Tichomoří, na svůj přípitek a rozmysleli si, jak budou hlasovat?

http://zpravy.idnes.cz/americane-zaplati-poslancum-cestu-za-radarem-fn2-/domaci.asp?c=A070405_213748_domaci_zrahttp://zpravy.idnes.cz/poslanec-cssd-videl-radar-usa-jsem-pro-vzkazal-f4v-/zahranicni.asp?c=A070419_155621_domaci_osthttp://www.psp.cz/sqw/fsnem.sqw?id=765

Ústava České republiky, Hlava II., čl. 23 (3)

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 24.9.2008 14:56 | karma článku: 24,45 | přečteno: 1725x