Pohrobci Svobodné Evropy škodí i dnes

Přestože tato štvavá vysílačka naštěstí již ukončila vysílání v češtině, její následovníci se pořád snaží "strkat rypák do naší kvetoucí zahrady", abychom citovali Skřivánky na niti Bohumila Hrabala. V souvislosti s 60. výročím této stanice, která se "proslavila" narušováním klidné práce občanů této země, se objevila spousta "oslavných" článků, nejnovější i dnes na iDNES. Za to, že tyto zlé jazyky stále dostávají prostor ale může i naše vlastní netečnost, což si můžeme ukázat na kampani proti údajně nezaslouženým VŠ titulům předních brněnských politiků.

Příčina je v tom, že se po roce 1989 bezmyšlenkovitě zrušila Vysoká škola politická, lépe známá pod lidovým ale o to víc prestižním názvem Vokovická Sorbonna. Dřívější režim na rozdíl od dnešního totiž výborně chápal, že vrcholného politika s praxí těžko může něco naučit nějaký profesůrek, což platí v plné míře i dnes. Proto zřídil pro politiky speciální vysokou školu. Jenže teď žádná taková škola není, navíc je problém v tom, že soukromým školám jde především o vlastní prospěch a tedy o zisk. Vůbec jim při tom nedochází, že třeba takový brněnský primátor Roman Onderka za léta ve své funkci dennodenně řeší, /a pochopitelně že úspěšně, jinak by byl dávno odvolán/ bezpočet složitých situací, které nejsou v žádných vysokoškolských skriptech. Proč ho tedy ještě obtěžovat s nějakou diplomkou, a když už, proč spekulovat nad tím, jestli si do ní zkopíroval pár stránek? Zvláště když piplání originální diplomky by bylo nejen na úkor jeho času, ale na úkor všech jeho voličů a vůbec všech občanů Brna, neboť tím méně času by mohl věnovat jejich problémům. Nehledě na to, že Roman Onderka by mohl být okamžitě vysokoškolským profesorem, zatímco drtivá většina profesorů by primátorský post těžko mohla zastávat.

Naději, že se vrací rozumný osvědčený přístup z minulosti, naštěstí už vzbuzuje příklad hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška. Ten byl zpočátku také napadán za to, že právnický titul získal na údajně obskurní Joštově akademii ve slovenském vesnickém Sládkovičově. Tady si je nutno položit otázku: A není to snad jedno, kde ten titul získal? Copak bude někdy dělat právníka? A může snad za to, že zatím nemáme vysokou školu hejtmanskou? Podobně jako Roman Onderka nemůže za to, že není vysoká škola primátorská, na takových školách by oba totiž byli jistě největšími premianty. Čili než se to vyřeší, nevyčítejme nikomu, že získá titul řekněme trochu nesystémově. Není to jeho vina. A tak ať nikdo nikoho za to neskandalizuje. Protože titul je dnes zapotřebí, neboť doba už je taková, že ne znalosti a schopnosti, ale teprve titul dává každému razítko, že je schopný.

Navíc i tento systém se v období do roku 1989 plně osvědčil. Můžeme si to ukázat na příkladu tehdejšího ředitele brněnského hotelu Continental, který vystudoval nynější Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně, a stal se doktorem veterinárního lékařství. /Podrobnosti jsou ZDE/ Jistěže to nevystudoval proto, aby jednou léčil psíky, stejně jako i bez titulu MVDr. by bez problémů hotel Continental zprivatizoval. Ale přece jen s titulem se mu pracovalo lépe, nemusel se rozptylovat případnými komplexy. Rovněž je třeba ocenit, že nijak nesoukromničil, a když poznal na sobě, jak mu titul dodal sebevědomí, tak pomáhal v jeho získání i dalším kolegům, za pomoci tehdy špičkové bezpečnostní agentury, ve které taky působil.

Tento nesobecký přístup by mohl být inspirací i pro dnešní bezpečnostní agentury, které by mohly vyvinout úsilí k zajištění vysokoškolských titulů pro potřebné i dnes. Jistě by to dokázaly mnohem diskrétněji než je dosud zvykem, takže by nedocházelo ke zbytečnému skandalizování, jak se stalo třeba v právě zmíněných případech pánů Haška a Onderky. Prostě vytipovat si chápající profesory na vybraných univerzitách, a navázat s nimi spolupráci. Jistě by to nebyl problém třeba zrovna na zmíněné Veterinární a farmaceutické univerzitě, kde jistě stále působí mnoho profesorů, kteří s tím mají bohaté zkušenosti ještě z období do roku 1989.

 

Pro odlehčení ještě malá knižní ukázka, věnovaná Svobodné Evropě:

„Fízl seš akorát ty. Navíc blbej. Zakázaná je totiž Svobodná Evropa a ne

Hlas Ameriky, to je oficiální americká stanice, něco jako Radio Prague,

a to můžeš poslouchat, jak chceš. Ale budeš mít aspoň dobrej kádrovej posudek.

Na tobě je poznat, že doma posloucháte jen rozhlas po drátě. Jinak

bys to věděl podle rušení. Rušičky jsou totiž nastavené jen na Svobodnou.

V životě nikdo nerušil Hlas ani BBC nebo třeba Rádio Kanada.“

„Počkejte,“ vybavil jsem si fór, co jsem nedávno slyšel od Pepka: „To

znáte, jak chlap vykřikoval před národním výborem Kdo chce vědět, co

vysílala Svobodná Evropa? Všem to řeknu! Esenbáci ho sbalili na vyšetřovnu

a hned na něj Tak nám povězte, co vysílala Svobodná Evropa, moc

rádi bychom to slyšeli! A kořeň jim zahlásil Bzzzzzzz dzzzzz zzzm zzzm

dzzzzz.“

 

 

Autor: Jan Šesták | úterý 3.5.2011 11:15 | karma článku: 15,67 | přečteno: 1969x