Několik otázek pro Piráty

K myšlenkám Pirátů mám v principu velmi blízko, ale mnohé věci bych si rád vyjasnil. Věřím, že v podobné situaci je hodně dalších lidí a tudíž jsem místopředsedovi Mikuláši Ferjenčíkovi poslal otázky, které by mi mohly pomoci rozhodnout, jak se k Pirátům postavit.

Předseda Ivan Bartoš často naznačuje, že mu dělení na politickou pravici a levici přijde zastaralé.  Znamená to, že ve 21. století existuje nějaké nové spektrum, nebo že je přežitkem myšlenka politického spektra jako taková? Jak se na tuto situaci dívají ostatní Piráti?
Primárně jde o to, že přinejmenším u Pirátů neplatí, že by bylo možné je jednoznačně umístit na pravolevou škálu podle nějakého jednoduchého kritéria (například míry státního přerozdělování). Piráti prosazují některé politiky, které by byly jednoznačně pravicové (snížení zdanění práce) a současně jiné, které lze považovat za levicové (zdanění finančních transakcí, nemáme nic proti progresivnímu zdanění firem). Tzn pravolevé dělení ještě existuje, ale nemusí být a u Pirátů jednoznačně není tím dělením podle kterého by lidé rozhodovali o své politické identitě. Těch škál je mnohem více (technooptimismus vs technopesimismus, svobodomyslnost vs autoritářství, atp. ) a Piráty spojují jiné, než ta pravolevá.
Jak se Piráti dívají na národní identitu a koncept státu jako takového? Jsou národ a stát jen mezikroky na cestě lidstva k budoucnosti?
Každý jinak, obecně ale platí, že mezinárodnost je jednou z klíčových charakteristik Pirátského hnutí. Osobně jsem přesvědčen, že většina Pirátů vnímá svou politickou identitu Pirát jako důležitější než politickou identitu Čech.
V programu Pirátů cítím dva hlavní proudy: Prvním je ochrana a rozvoj očanské svobody a vzdělanosti, druhým je Ochrana a rozvoj práv a informací. Na aktivistické hnutí toho mají Piráti na talíři až až, ale jako politická strana jsou v očích mnoha voličů stále stranou "hrstky témat". Našla by se někde shrnutá stanoviska a postoje Pirátů například v oblastech zahraniční politiky, energetiky, průmyslu a zdravotnictví?
Náš program už dávno není takto úzký viz www.pirati.cz/program, řadu konkrétních otázek jsme zodpověděli pro web Volební kalkulačka - http://volebnikalkulacka.cz/. Volič Pirátů nevolí zajíce v pytli.
Rád bych v nějaké podobě viděl zavedení nepodmíněného základního příjmu, protože si myslím že jeho přínos bude ve výsledku obrovským způsobem převyšovat náklady. Přesto se ale musím zeptat: Kde myslíte, že se dají získat úvodní zdroje nutné k tomu, abychom prožili alespoň první a klíčovou generaci lidí žijící s nepodmíněným základním příjmem? Daň z těžby surovin a spotřeby například? Nebo vás napadají jiná, elegantnější řešení?
Konvenční cesty jsou omezení daňových rájů, zdanění dividend (a přeshraničních transferů mezi mateřskými a dceřinými firmami) a vyšší zdanění právnických osob. Radikálnější přístup by znamenal revidovat stávající fungování finančního systému, ale konkrétní řešení, u kterého bych si byl jistý funkčností, bohužel neznám.
Piráti se začínají profilovat jako strana s jedním z nejefektivnějších způsobů hospodaření s vlastními zdroji i obrovskou mírou transparence a demokracie v základním fungování. Myslíte si, že lze tento ideál přenést i do politiky ovlivňované "starými" stranami? Nebyli by Piráti oslabeni vlastním vysokým a otevřeným standardem?
Pokud chceme, aby si demokratická forma vlády zachovala legitimitu, tak je nutné donutit "staré" strany, aby tento standard přijaly za svůj také, případně zanikly. Jinak se otevře cesta k vládě silné ruky. Usilovat o demokracii skutečně může být složitější než řídit stranu jako firmu, kdybychom ale nevěřili, že i otevřenou a demokratickou cestou je možné do politiky prorazit a obstát v ní, tak bychom se o to nepokoušeli.

Autor: Sebastian Chum | pátek 10.1.2014 0:00 | karma článku: 18,75 | přečteno: 2215x