Rajská způsobuje globální oteplování

Vědci zjistili, na základě mezinárodního výzkumu, na kterém se podíleli i odborníci z Jihočeské univerzity, že rajská omáčka je mezi jídly největším znečišťovatelem ovzduší. Dle tohoto výzkumu při výrobě rajské s knedlíkem a hovězím masem vzniká údajně dvakrát více skleníkových plynů než při přípravě řízku s bramborem, nebo dokonce sedmkrát více než kuřecího s rýží. Jak jsem se dočetl na iDnes, kde byl článek o tomto výzkumu publikován, hlavní důvod je právě v tom mase. Nejedná se totiž vůbec o tu omáčku, ale o hovězí, protože krávy uvolňují do ovzduší během trávení skleníkový plyn metan. Na druhou stranu spásají trávu a ta zase uvolňuje jiný skleníkový plyn, oxid uhličitý, čímž vlastně vyruší svou „škodlivost,“….. a tak dále… bla, bla, bla.

ilustrační fotozdroj: iDnes

Už to, že se vědci zabývají tím, které jídlo tak zvaně nejvíce škodí životnímu prostředí, je samo o sobě komické. Vynaložené peníze, které jsou sice z 90% z prostředků EU, ovšem ve výši jednoho miliónu korun, jsou určitě „dobře investované,“ neboť takovýto výzkum může zajisté lidstvo posunout velký krok kupředu. Proč asi EU na takový projekt dává peníze? Spíše mám obavu, aby tento výzkum neměl jiný cíl. Totiž až komise EU vyhodnotí výsledky tohoto vědeckého počinu, mám strach, že přijde s nějakým „výborným“ nápadem, jako třeba ekologickou daň na rajskou omáčku.

Co nám to ta rajská dělá? Takhle zatěžovat životní prostředí? Není to nakonec právě ta rajská, která nám způsobuje globální oteplování? No jo. Je to ona a jí podobné. Také svíčková, španělští ptáčci, roštěná, biftek… No našlo by se jich dost a dost. A na všechny teď dáme daň jako prase, tedy jako krávu a bude hned na světě lépe.  Ekologové jásají. Další možnost a vědecky podložený důvod, jak lidem omezovat život.

Co tedy dělat? Samozřejmě nám někteří ekologové budou navrhovat snížit produkci hovězího masa, s čímž tedy rozhodně nesouhlasím. Zamyslel jsem se nad tím, jestliže na jeden kilogram hovězího je počítáno 12 kilogramů zmíněného plynu a zhruba čtvrtinu, tedy 3kg plynu, na jeden kilogram kuřecího, jestli náhodou nejsou pro ovzduší škodlivější kuřata. Není jich náhodou mnohonásobně více než krav? Nemám podklady k tomu, abych to spočítal, ale určitě bych kuřata nepodceňoval.

Není bez zajímavosti, že nejvíce těchto plynů vyprodukují býložravci. To mě přivádí na myšlenku, jestli není zdravější a k přírodě šetrnější se živit masem. Nedávno se objevil článek o vegetariánovi, který si po letech dal zase maso, a bylo mu hned lépe. Údajně po pár týdnech, kdy začal opět jíst maso, ho začaly opouštět i některé zdravotní problémy. Docela tomu věřím. Myslím si, že bychom se neměli snažit bojovat proti zákonům přírody. Snažit se ze všežravce, nebo masožravce dělat býložravce je nesmysl. V přírodě nebyl zaznamenán případ, kdy by třeba lev přešel z masité stravy na bylinky. Asi by totiž pošel. Pokud by nějaký čtenář věděl o takovém případu, tak budu rád, když mi pošle odkaz, ale já o ničem takovém nevím.

Tak tedy ještě jednou. Co s tím? Já si myslím, že nejlepší bude, když nedáme na vědecký výzkum a s chutí si dáme rajskou, svíčkovou, ptáčky, nebo biftek. Navíc, když tu krávu sníme, tak prospějeme životnímu prostředí. Takže jezme hovězí, ale i vepřové a kuřecí a jiné maso, pomáháme tím planetě.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Samiec | pondělí 2.4.2012 6:06 | karma článku: 19,37 | přečteno: 1061x
  • Další články autora

Vladimír Samiec

V Brně, v bazénu

7.5.2024 v 13:37 | Karma: 12,36

Vladimír Samiec

Se psem za hranicí rizika

27.10.2020 v 6:31 | Karma: 21,18

Vladimír Samiec

Dala si ODS vlastní gól?

17.3.2019 v 15:11 | Karma: 38,15