Dívka ze snu
Polohy na ratanových křesílkách hodně uvolněný. Prostě pohoda. Když je dopito, bereme se za ruce a jdeme se projít po pláži. Kráčíme vstříc zapadajícímu kotouči Slunce a držíme se za ruce. Polštářky prstů se boří do písku. Vychládající písek ještě příjemně ohřívá chodidla, už je nepálí. Stále švitoříme, stále se tlemíme. Vlny nám omývají nohy až ke kontíkům…
Pak najednou je to pryč. Byl to jen sen, uvědomím si a tělem se mi prolije smutek. Probouzím se doma v posteli. Oči těkají po místnosti. Venku sněží. Kam zmizela ta dívka? A kde vůbec kdy byla? Vždyť se mi zdála tak skutečná. Existovala někdy vůbec jinde než v mojí hlavě? Kde se berou v mozku sny? Odkud nebo čím jsou přehrávány obrazové sekvence, které “vidíme” ve snech? Pochází přehrávaný záznam z podvědomí? Nevědomí? Nebo z paralelních světů, odkud nám je čaroděj Snivec streamuje přímo do hlavy?
Můžu vám velmi dobře vysvětlit, jak by to fungovalo, kdyby to fungovalo digitálně: Jedničky a nuly, pixely, framy za sekundu, RGB barevné prostory. Digitální video stvořené lidmi je nádherně jednoduché, logicky uspořádané, konceptuální, krásné. SuperHD rozlišení 8K. Paráda. Jedno vím stoprocentně, takhle to v mozku určitě nefunguje. Neuronová síť pracuje na jiných principech. Principech, do jejichž hloubek jsme ještě úplně nepronikli. Zkusme si to přesto přece jenom porovnat. Ať se je čeho chytit. Sestoupit po žebříku ze známého do neznámých hlubin.
Jedna digitální fotografie s mizerným rozlišením cca 1MB versus nervové buňky, neurony, vzájemně propojené synapsemi, biologickými kablíky, uvnitř kterých netečou elektrony, jako v procesorech, ale neurotransmitery. Víme, kolik synapsí je potřeba k zapamatování si obličeje manželky? Odhaduje se, že v jednom dospělém mozku žije 30 miliard neuronů. To je sice pěkně kulaťoučké číslo, které ale když teoreticky přepočtu na 30 gigabitů dat, přičemž 1 byte je 32bitů (FAT32), zcvrkne se nám to pěkně kulaťoučké číslo na 1 gigabyte dat a to není mnoho. Vezmeme-li v potaz, co všechno si pamatujeme, to je sakra málo. Třeba včera večer jsem viděl hodinu a půl dlouhý film. Určitě si ho dnes ještě celý pamatuju. Měl po stažení 2,5GB.
Analogie s IT evidentně nefunguje už jen pro nedostatečný počet neuronů.Teoreticky prý může neuron obsluhovat až tisíc synapsí. To je až neuvěřitelné číslo, určitě se nemůžeme spolehnout na to, že to tak může mít jeden každý neuron. Ale dobře, když to vynásobíme, vychází to na 1 TB. A to je pořád málo.
Tudy cesta nevede, zkusme to tedy z druhého konce. Co je tím bitem, základní jednotkou informace v mozku? Jak asi funguje proces zapamatování si, ukládání nové informace? Co se stane například, když ve filmu spatříme růžový pixel půvabné dívčí tvářičky? Neuronová síť se zavlní a dvě nervové buňky vytvoří nové spojení. Vyroste nová synapse. Ovšem nefunguje to tak neefektivně, jako v případě digitálu. Každá jednotlivá synapse je součástí více než jednoho funkčního celku, více než jedné vzpomínky. Představte si to jako klubko drátů. Když se jedním impulsem aktivuje řekněme 28% z nich, vybaví se nám obličej babičky. Pak příjde jiný impuls, jiných 28% a je z toho obličej kolegyně z práce. Zároveň ale z toho vyplývá, že množina pro obličej babičky a množina pro obličej kolegyně musí mít společný průnik. Tím průnikem jsou společné základní rysy všech ženských obličejů.
Nežádoucím vedlejším účinkem je fakt, že vzpomínky bývají často pozměněné. Vlastně nikdy stoprocentně neodpovídají skutečnosti, zážitkům, které jsme si uložili do paměti. Nenačítají se totiž z úložiště ve smyslu výše popsané analogie s IT. Když se nám vybavují vzpomínky, obrazy, které spatříme ve vizuální paměti bývají znovu a znovu nanovo vygenerovány. Jinými slovy, když si vzpomeneme na dávno mrtvou babičku a jakoby nám vyvstane před očima její obraz, aktivuje se jedním impulsem daná neuronová síť, určitá podmnožina z klubka synapsí. Těch však není neomezený počet a tak jsou neustále přepojovány do nových a nových struktur. Jak už to tak bývá, starší vzpomínky jsou neustále přepisovány novějšími a čerstvějšími. Důsledkem čehož vzpomínka na dávno mrtvého příbuzného bledne a bledne, až vymizí úplně. Nebo splyne s obrazem na fotografii.
Fascinující je, že pak stačí málo. Malá dávka informace vyvolá nové postavy, v nových prostředích a kontextech. Písmenka v knížce, do které se začteme, nám ve vizuální paměti promítnou nové příběhy, které si v ničem nezadají se skutečnými filmy nebo seriály. Jsou to svého druhu nové vzpomínky. Vzpomínky, které nejsou našimi vzpomínkami, dokonce ani "vzpomínkami" v pravém smyslu toho slova být nutně nemusí. Spisovatelé si toho hodně vyfabulují, víme?
Odtud je jen krůček k mému snu. Některé neurony zřejmě nikdy nespí. Tedy v určitých fázích spánku produkují nové impulsy. Vytvářejí nová spojení. Jaký je účel těchto aktivit, které nám v důsledku ve vizuální paměti promítají sny, nevíme. Můžeme se třeba domnívat, že se mozek ve spánku defragmentuje, aby se ušetřila nějaká ta kapacita paměti.
Tak to bylo i s mojí dívkou ze snu. Náhodným pohybem volných synapsí došlo k náhodnému spojení v určitých oblastech neuronových sítí v mém mozku. Tam někde, kde mám uložené vzpomínky na moře a na ženy, se objevila nová propojení. Bohužel dočasná. Nic víc nic míň. Moje dívka ze sna je definitivně pryč. Rozpustila se v moři vzpomínek. A je to ještě horší, nikdy fakticky neexistovala.
Inu, spravedlivý bojují se svými hříchy i ve spánku, kdežto hříšníkům se ve snech plní jejich přání.
Stanislav Salvet
Zavřeli hospodu

Je to tragédie. Už tomu bude skoro rok. Rok, který nám přinesl tak málo radosti. Rok života, který nám nikdo nevrátí...
Stanislav Salvet
Jak se rodí vlkodlak

Bílá pláň, pokrytá čerstvě napadaným sněhem, vyvolává v lidské duši klid a mír. Je zima, listnaté stromy dávno svlékly svůj šat. Mrazu čelí jen holými větvemi, zatímco mízu stáhly ke kořenům.
Stanislav Salvet
Hledání nadpozemské inteligence

Odpověď na životní výzvy: Je třeba k nim přistupovat opatrně a uvážlivě. Rozjíždět se pomalu a s rozvahou. Nepřepálit start, ať zbude hodně sil do cílové rovinky.
Stanislav Salvet
Oféliin hrob

Hamlet není jen o Hamletovi, příběh Ofélie je snad ještě dojímavější. To se pak verše z rozechvělé duše jen sypou...
Stanislav Salvet
Schrodingerův bůh

polemika s knihou Tomáše Halíka Divadlo pro anděly - život jako náboženský experiment.................
Další články autora |
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Noční požár podkroví činžáku vyhnal desítky lidí na ulici, zranil se i hasič
Při ranním požáru bytového domu v Novém Městě nad Metují na Náchodsku se zranili čtyři lidé, z toho...
Česko zpřísňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce, rozšíří zákaz dovozu zvířat
Přímý přenos České úřady zavádějí preventivní opatření proti šíření nákazy slintavkou a kulhavkou. Ministr...
Havlíček vyzval k odkladu podpisu smlouvy s Korejci o jaderných blocích
Přímý přenos Dokud nebude garantována padesátiprocentní účast českých firem, není podle šéfa stínové vlády ANO a...
Stop pirátské tyranii, protestují Pražské služby na schůzi zastupitelstva
K budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí, v níž dnes zasedají zastupitelé, se ráno...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 154
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 897x
Seznam rubrik
- Studnice moudrosti
- Literární orgie
- O duši z duše
- Kosmologie s bohem
- Křesťanský koutek
- Technologie a její oběti
- Bibliofilium
- Podzemnice olejná
- Suprfotky
- Hlava v koši
- Láska z Assisi
- Osobní