Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

 

Nejprve začneme trochou odbornosti. Co je vlastně terorismus? Definice terorismu zní: Terorismus je užití násilí nebo hrozby násilím za účelem zastrašit protivníka a dosáhnout politických (případně politicko-náboženských) cílů. Terčem teroristických akcí jsou většinou civilisté. Mezi teroristické metody patří atentáty, bombové útoky, únosy osob nebo dopravních prostředků a další násilné akty.

 

Tak zní definice. Z tohoto kontextu je ihned jasné, že ruský režim též patří mezi teroristy, neboť sám na Ukrajině záměrně útočí na civilní obyvatelstvo a infrastrukturu. Proto se musíme sami sebe ptát: Zaslouží si Rusko náš soucit po tom, co zažilo minulý pátek???

 

Teror v Moskvě

Minulý pátek se v koncertní síni v Krasnogorsku u Moskvy odehrál masakr. Desítky mrtvých a raněných civilistů, panika, chaos. Situace v Rusku na bodu mrazu. Rusko bylo ze dne na den vrženo do stejné situace, jakou denně samo vyvolává na Ukrajině. Elity zuří, lidé se bojí, v zemi je neklid.

Svět varoval před rizikem útoků Rusko od 8.března. Rusové to ignorovali. Když na toto téma padla otázka na prezidenta Putina, jen se usmál a mávl rukou. Jak je vidět, ruské bezpečnostní služby tvrdě selhali. A nebo snad ne?

 

Ukrajinci nebo IS??

K útoku v Moskvě se přihlásil přes server propagandistické agentury Amak Islámský stát. Jak řekl ve svém prohlášení: „Útok provedli čtyři bojovníci IS vyzbrojení samopaly, pistolemi, noži a zápalnými bombami."

I přes toto prohlášení bylo až do včerejšího večera ruskou propagandou omíláno, že za útokem stojí Ukrajina. Ruské elity se předháněli v projev o pomstě, zatímco celý svět nechápal. K útoku se jasně přihlásilo IS a přesto Rusko házelo vinu na Ukrajinu. Jak je vidět, ruští občané, ale nejsou hloupí, a proto vláda musela otočit. Nejvíce v tom hrál roli strach. Islamisté, se totiž rádi chlubí úspěšnými atentáty a nemají rádi, když jim někdo jejich triumf krade. Quo vadis, Rusko???

 

Rusko v době temna

Rusko nezažívá nejlepší období. Na ukrajinské i domácí frontě těžce krvácí. Černomořská flotila se musela stáhnout od Krymu, fronta zabředla, a neustálé ukrajinské útoky dronů tvrdě ničí ruský průmysl. Nový prezidentský mandát prezidenta Putina je v krizi. V době, kdy nutně potřebuje úspěchy na uklidnění domovské fronty, se odehraje jeden z největších teroristických útoků v historii Ruska. Jak z toho ven? Brekot v OSN.

 

Nikdo nás nelituje, budeme kopat kolem sebe.

Rusko nikdo netrpělo skromností. I přesto, že celý svět už v pátek večer vyjadřoval lítost a kondoloval, tak to bylo Rusku málo. A rozzlobené Rusko vždy hlásá mnohé hlouposti. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová má za to, že Spojené státy z pátečního útoku na moskevskou Crocus City Hall viní Islámský stát jen proto, aby kryly sebe a Ukrajinu. Logika? Neexistuje. Jak je asi členům IS, kterým se nevěří? Odpovíme si prostě: Rusko bude tak dlouho provokovat IS, že provedou další, a mnohem krvavější útoky a to jen proto, aby je Rusko nebralo na lehkou váhu.

 

Litovat nebo ne?

Nyní si položme filozofickou otázku. Máme litovat Rusy za to, co se jim v pátek stalo? Vždyť sami na Ukrajině denně zabíjejí nevinné civilisty, nebo ne? Zaslouží si naší lítost? Naši lítost si nezaslouží Rusko jako politický celek. Lítost si zaslouží rodiny zabitých. Teror na civilistech je odporný všude a vždy, ale musíme si uvědomit, že ruská vláda zcela ignoruje bezpečí svých lidí. Putin a jeho banda nohsledů hrdě nese odkaz Stalina a jeho výroku: „Smrt jedince je tragédie, ale smrt milionu je statistika.“ Vláda, co dobrovolně posílá své lidi na jatka nikdy nebude oplakávat tragédie takového významu. Naopak. Ruská propaganda toho hodlá využít proti Ukrajině, i když celý svět ví, že žije ve lži.

Orwell by se divil, a jen mlčky kouřil, zatímco by nechápavě kroutil hlavou. To, co předpovídal ve svém díle 1984 je krutou pravdou. Rusko už funguje jen na vyhrožování a strachu. Je jen na obyčejných Rusech, kdy jim to konečně dojde a postaví se svému tyranovi. Svět se může snažit sebevíc, ale pouze Rusko samo, může svět zbavit diktátora Putina. Tak to bylo, je a bude…

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Michal Sabó | úterý 26.3.2024 7:13 | karma článku: 36,87 | přečteno: 2420x
  • Další články autora

Michal Sabó

Ať shoří zlý Izrael! Spása pro Palestinu? Legie českých umělců!

S rozvinutým transparentem s nápisem „Artists for ceasefire“ zahájili čeští umělci boj za práva Palestiny. Jsou k smíchu, patří na psychiatrii a nebo mají náš respekt?

2.4.2024 v 6:39 | Karma: 36,17 | Přečteno: 965x | Diskuse| Politika

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7401x | Diskuse| Politika

Michal Sabó

Češi zaútočili na Rusko! Novoroční vtip nebo se máme bát?

Ruská demagogie je kouzelná. Pouze ona si dokáže vymyslet ty nejšílenější scénáře. Třeba ten, že ČR může za útok na ruský Belgorod.

2.1.2024 v 5:27 | Karma: 27,72 | Přečteno: 675x | Diskuse| Politika

Michal Sabó

A prezident sliboval a sliboval…

Stejně jako každý rok, i letos nám novoroční poledne zpestřil projev prezidenta. Co nám přinesl? Jak k nám promlouval? Nemáme se bát?

1.1.2024 v 14:07 | Karma: 36,87 | Přečteno: 9526x | Diskuse| Politika

Michal Sabó

Zničte Izrael!? Jak hnutí Hamás spáchalo harakiri

Včera v půl sedmé ráno, započala v Izraeli drtivá ofenziva teroristů z hnutí Hamás. Stovky mrtvých, tisíce raněných a konec iluzí o budoucnosti Palestiny. A proč nejvíce bude plakat Rusko??

8.10.2023 v 6:35 | Karma: 44,10 | Přečteno: 6020x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Umělá inteligence ohrožuje životní prostředí, míní experti. Někteří věří v přínos

15. června 2024  9:29

Umělá inteligence (AI) může představovat vážnou hrozbu pro životní prostředí kvůli své energetické...

Při požáru bytovky v Praze 9 hasiči evakuovali přes sedmdesát lidí

15. června 2024  9:26

K požáru bytu v ulici Pod Harfou v pražských Vysočanech spěchali krátce před čtvrtou hodinou ranní...

Humanitární molo v Gaze se odstraní. Je to jen kvůli počasí, ubezpečují USA

15. června 2024  9:08

Spojené státy dočasně odstraní nákladní molo, které vybudovaly pro přepravu humanitární pomoci do...

Začíná mírová konference o Ukrajině, zúčastní se i Pavel. Moskva summit kritizuje

15. června 2024  8:47

Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sejdou v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 156
  • Celková karma 37,98
  • Průměrná čtenost 1696x
Občas si připadám jako jednooký král mezi slepci. Nepochopený, leč stále nad vodou, neb jde přeci jen o tu jízdu, co nazývá se život.

Seznam rubrik