Zadlužení obyvatel v krajích - dnes porovnání, které zohledňuje příjmy v krajích

V předchozím blogu jsem porovnávala zadlužení obyvatel v jednotlivých krajích. Dneska k tomu všemu přidám průměrné příjmy v krajích - a to s výsledky porovnání dost zatočí…

Jedna věc je něco dlužit, druhá věc je mít peníze (pravidelný příjem) na splácení dluhu. Dnešní porovnání ukáže, že jsou kraje, kde sice lidé mají dostatečný příjem na splácení svých půjček, ale často nesplácejí. A naopak, v kraji, kde je příjem nejnižší, se daří se splácením v podstatě nejlépe z celé ČR (pokud vynecháme Prahu, která je v oblasti příjmů úplně jinde celá ČR).

Druhé porovnání - podíl dluhu na příjmu na obyvatele

Teď se tedy podívejme na průměrné příjmy obyvatel v jednotlivých krajích. A vztáhněme je k průměrnému zadlužení - to vše v níže uvedené tabulce. Předem upozorňuji, že uvádím průměrný příjem na osobu v kraji - jsou sem proto započítáni také ti, kdo příjem nemají (děti apod.) - stejně jako do dluhu na obyvatele v kraji se promítají i lidé, co nemají žádný úvěr.

Tabulka: Průměrný roční příjem na obyvatele v jednotlivých krajích a podíl dlouhodobého a krátkodobého dluhu na tomto příjmu

Zdroje: Barometr úvěrového trhu, URL: https://www.cbcb.cz/barometr-uveroveho-trhu-1-kvartal-2022/, Český statistický úřad, URL: https://www.czso.cz/csu/czso/pocet-obyvatel-v-obcich-k-112022 a URL: https://www.czso.cz/csu/czso/prijmy-a-zivotni-podminky-domacnosti-r4hlvpcwox, vlastní zpracování.

Na co upozornit? Srovnávat se dá různě a každý tu uvidí jiné „podivnosti“. Mě zaujaly následující

Z  tabulky se dají vyčíst věci, které možná v našem povědomí až tak nejsou. V následujících řádcích se zaměřím na fakta, která t čísel křičí na mě. V komentářích bych si ráda přečetla, jaké skutečnosti z těchto čísel vyskočily na vás…

Rozhodně jsem netušila například to, že Středočeši jsou na hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření zadluženi o fous více než Pražané (ve vztahu k jejich příjmům). Dokonce v krátkodobých půjčkách je rozdíl mezi oběma kraji markantní - v neprospěch Středních Čech. Ten ale najdeme již v předchozí tabulce s průměrným krátkodobým dluhem na obyvatele kraje (minulý blog).

Karlovarsko a Ústecko - kraje s trochu jiným životním stylem

Neomylně nejhůře vychází u krátkodobého dluhu ve vztahu k příjmům kraj Karlovarský (podíl krátkodobého dluhu na ročních příjmech je 0,243). To asi čekali všichni. Jenže co je překvapující (pro mne), jsou čísla v oblasti příjmů:

Všimněme si, že výše průměrného příjmu na obyvatele kraje rozhodně nepatří k nejnižším v republice. Ba naopak, na Karlovarsku je dokonce pátým nejvyšším v celé ČR. A na Ústecku? Je hned druhým nejvyšším! Ano - v Ústeckém kraji jsou příjmy na obyvatele vyšší než v kraji Středočeském.

Přesto je právě na Karlovarsku podíl dluhu na příjmech obyvatel bezkonkurenčně nejvyšší. A na Ústecku jsou šestí v pořadí, přestože příjmy mají druhé nejvyšší… Když k tomu dodám, že právě v Ústeckém kraji jsou na tom obyvatelé v průměru nejhůře se splácením, je o podnět k přemýšlení jistě postaráno…

Příčiny a důsledky si můžeme dosadit každý ze svého úhlu pohledu, případně zkušenosti. Životní styl, složení obyvatel kraje (co se příjmů a vzdělání týká) je tady evidentně pestré, ale v celkový neprospěch kraje jako celku. To se promítá dokonce tak hluboko, že i průměrné veličiny vybočují ze všech „běžných“ norem celé ČR.

Jste poskytovatelem, který stojí o řádné splácení půjčených peněz? Zaměřte se na Vysočinu a Zlínsko.

Nahlédněme na druhou stranu výsledků, které nám tabulka poskytuje. K nejzodpovědnějším krajům, co se přístupu k běžným půjčkám týká, patří kraj Vysočina (s podílem krátkodobých půjček na příjmech ve výši 0,165) a kraj Pardubický (s podílem 0,166). Příjmy v těchto krajích patří ke středu mezi všemi kraji v ČR. V sousedním Královéhradeckém kraji se lidé „rozšoupli“ s běžnými půjčkami mnohem více.

K „dobrým“ patří oba kraje i v oblasti splácení, jsou v první polovině pořadí krajů podle dluhu ohroženého nesplácením, i když Pardubicko trochu pokulhává (Vysočina: 6,5 % a Pardubicko 7,1 % obyvatel s problematickým splácením). Z pohledu zadlužení na průměrný příjem je na čtvrtém místě kraj Jihomoravský.

V kraji Zlínském sice dluží lidé nejnižší částku na obyvatele, co se spotřebních půjček týká - ale protože tu jsou zdaleka nejnižší příjmy z celé ČR, poměr dluhu k příjmům už nevychází tak dobře, jako pouhý výpočet dluhu průměrného. Nutno podotknout, že právě Zlínský kraj mívá celkem pravidelně i nejmenší podíl obyvatel s problematickým splácením úvěrů. V prvním čtvrtletí roku 2022 to bylo 6,2 % (pro srovnání: v nejméně problematické Praze to bylo 5,8 %, všechny ostatní kraje jsou na tom hůř, již uvedená Vysočina je se svými 6,5 % třetí nejlepší).

V čem vyniká Praha?

Nejlépe je na tom v tomhle porovnání samozřejmě Praha - zde je nízký celkový podíl dluhu na ročním příjmu na obyvatele dán právě vysokými příjmy, ovšem i obecně nízkým zadlužením v běžných půjčkách - 4. nejnižší v ČR. I díky tomu je v Praze poloviční podíl zadlužení na ročním příjmu na obyvatele, než na Karlovarsku, a ani ne třípětinové ve srovnání s Ústeckem. Jenže právě Ústecko má hned po Praze druhé nejvyšší příjmy - a přesto jedno z nejvyšších zadlužení.

Která čísla nejvíce zaujala vás - a v kterých krajích?

Autor: Lenka Rutteová | úterý 16.8.2022 8:24 | karma článku: 7,42 | přečteno: 286x