Covid nám snížil finanční gramotnost zpátky na úroveň roku 2017, zjistila ČBA
Od roku 2016, od kdy jsou na stránkách České bankovní asociace uvedena data ohledně průzkumů úrovně (indexu) finanční gramotnosti českých dospělých obyvatel (ve věku 18 - 79 let), se stále zlepšujeme. Rok co rok vyšel index o procentní bod vyšší. V roce 2016 jsme byli na 54 %, v roce 2020 jsme se dostali na celkem uspokojivých 61 %. Jenže v roce 2021 přišel zlom - pravděpodobně covidový.
Index finanční gramotnosti - co to vlastně je?
Nejprve uveďme, že index finanční gramotnosti se zjišťuje formou dotazníkového šetření, online průzkumu mezi respondenty. Je jich rovná tisícovka a odpovídají na otázky z oblasti osobních financí. Nejde jen o otázky vědomostní, ale i o praktické úkoly nebo (rozhodněte, vyberte) nebo o otázky týkající se finančních návyků tázané osoby (úspory, sklon ke vzdělávání se v oblasti osobních financí apod.). Dotazníkové šetření má na starosti agentura Ipsos, která jej nejen realizuje a vyhodnocuje, ale podílí se i na komunikaci s médii.
Finanční gramotnost v roce 2021? Jen na úrovni 55 %
Zatímco rok 2020 přinesl index ve výši 61 %, o rok později jsme na tom byli o 6 procentních bodů hůře. Jedná se o obrovský skok k horšímu, který nečekal snad nikdo. Pandemie covidu se na nás podepsala v mnoha směrech - ale že zasáhne i naši schopnost být finančně gramotný, to nikoho pravděpodobně ani nenapadlo.
V čem jsou nejmarkantnější změny vedoucí k tak velkému zhoršení?
Podle výsledků, které byly prezentovány, se na tak nízkém indexu podepsaly především následující čtyři skutečnosti, které v takovýchto průzkumech hrají roli velmi důležitých proměnných:
- každý třetí dotázaný považoval informace z oblasti osobních financí za zbytečné - řešil totiž úplně jiné problémy než vzdělávání se v této oblasti
- téměř 30 % dotázaných se ve finančních záležitostech, které byly předmětem průzkumu, orientovalo dost špatně
- finanční rezerva domácnosti se často smrskla na velikost vystačující na tři měsíce
- největší problém měla většina dotázaných s odpovědí na otázku, který z úvěrů je z hlediska úrokové sazby výhodnější. Dvě třetiny respondentů to nedokázaly poznat (zapomněli na skvělou vypovídací hodnotu, kterou má RPSN).
Zlepšili jsme se v něčem?
V podstatě jediné, co se dá označit za pozitivní výsledek průzkumu z roku 2021, je vyjádření ochoty lidí začít více spořit a lépe hospodařit se svými financemi. Ano, jde sice jen o obecnou otázku, ale jde o to, že letos na ni ve smyslu většího zájmu o lepší práci s rodinným rozpočtem kladně odpovědělo více lidí než v letech předcházejících.
Většina Čechů také začala spořit na horší časy. Sice jste si o kapitolku výše přečetli, že jsme na tom s úsporami hůře než dříve - ale to se týká objemu úspor: jak dlouho by respondenti vydrželi se svými rezervami. Tam jsme šli dolů, doba výdrže se zkrátila.
Zvýšil se ale počet domácností, které začaly spořit a už mají rezervu alespoň na ty tři měsíce. V předchozích letech mívalo množství domácností rezervu často i jen třeba na měsíc, max. na 6 týdnů. Někteří dotázaní v průzkumu uváděli, že jejich rezerva nepřesahuje 10 tisíc korun.
Jak je to se vzděláním v souvislosti s finanční gramotností
Stejně jako v předchozích letech, i v roce 2021 se ukázalo, že finanční gramotnost jde ruku v ruce se vzděláním obecně. Ale rozhodně se nedá počítat s tím, že by lidé, kteří absolvovali více škol, dostali právě ve školách více informací z oblasti osobních financí. Tak daleko naše školství ještě není. Spíše jsou tito lidé více zvyklí pracovat s informacemi, hledat si je, zajímat se.
A co ten covid - jsme kvůli prodělaným infekcím hloupější? Či jak vlastně se na výsledcích podepsal??
Všechno, co jsem zatím z průzkumu vytáhla, ukazuje, že nám do hlavy covid vstoupil více, než by komukoliv bylo milé. Ale minimálně u finanční gramotnosti je to trochu jinak. Jsme ovlivnění pandemií covidu - to rozhodně. Nikoliv však samotnou nemocí, nýbrž opatřeními, která se k pandemii vázala (a asi ještě vázat budou).
Výstižně to shrnula Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání ČBA: „Ocitli jsme se v situaci, která nás všechny zkouší a někdy velmi drsně prověřuje nejen naše znalosti a peněženky, ale také nás samotné. Což se odrazilo právě i v poklesu indexu. Většina z nás má v současné době jiné starosti a o financích přemýšlí většinou jen v souvislosti s hospodařením své domácnosti. Na další sebevzdělávání v této oblasti zkrátka není nálada a ani čas. Nicméně věřím, že s tím, jak se ekonomická situace ČR začne zlepšovat, zájem lidí o informace z oblasti financí se opět zvýší a projeví se to i v našem Indexu finanční gramotnosti“.
Lenka Rutteová
Crowdfunding (P2B) i jiné investice: jak poznáte bezpečnou platformu?

Oslovila mě společnost Roier Invest s tématem bezpečnosti investic, napsat o něm podobně, jako to dělám u půjček. Souhlasila jsem: finanční gramotnost znamená i rozumět investicím. Zde cílím na crowdfunding.
Lenka Rutteová
Předsevzetí, které by měl dodržet každý? Říká se mu „rozpočet“

Nevěříte? Tak se pojďme podívat, co správně nastavený osobní nebo rodinný rozpočet dovede. Vězte, že vyřeší nejednu svízelnou situaci. A jako bonus vás zbaví nepříjemného pocitu viny, že si sem tam vyhodíte z kopýtka.
Lenka Rutteová
Dnes statistika na přání čtenáře: úroky na hypotékách vloni a dnes

Dneska to bude stručné, ale o to jasnější: jak se změnily úroky na hypotečních úvěrech za poslední rok. Ohromně. Rostly jak splašené. Všichni tušíme proč. Ale pojďme na konkrétní čísla.
Lenka Rutteová
Půjčku už nechcete, vzali jste si ji neuváženě. Tak co teď s ní?

Blíží se čas emotivních nákupů. Ty neodmyslitelně patří jak k Vánocům, tak i k Black Friday nebo k novoročním výprodejům. Od listopadu do ledna to mají naše peněženky dost náročné.
Lenka Rutteová
Podvody v bankách, na bazarech, u policie. Kdy se pustí do půjček?

Je až neuvěřitelné, že Češi podvodníkům odesílají cirka miliardu ročně. Letos to bude víc. Navíc to dělají zcela dobrovolně, když útočníkům předají všechny své přístupy ke svým penězům. Díky čemu nás podvodníci dokáží přesvědčit?
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Při výbuchu u Moskvy zemřel generál, zabily ho nálože nastražené v autě
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy v pátek zahynul zástupce náčelníka...
Všechny cesty vedou do Říma: na papežův pohřeb. Umravní nad rakví Trumpa?
Premium Od našeho zpravodaje ve Vatikánu Oči celého světa jsou v posledních dnech upřeny na Vatikán. Do centra katolické církve míří...
Ruský velvyslanec dráždí Němce. Přišel na vzpomínkovou akci ke konci války
Ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev se v saském Torgau zúčastnil připomínkové ceremonie u...
Zmatený senior na elektrovozíku se proháněl po dálnici u Českého Těšína
Velmi neobvyklý dopravní prostředek potkávali ve čtvrtek řidiči na dálnici D47 a silnici I/68 u...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 44
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 770x
Svět úvěrů a zápůjček je pestrý a spletitý, ale možná vám dokážu ukázat, že se jím dá projít bezpečně a často i pohodlně. Stačí mít ty správné informace z oblasti finanční gramotnosti. Té se ostatně i věnuji, jak můžete zjistit například na LinkedIn.