Vstupem do II. pilíře přijdete až o 20% státního důchodu

V médiích sílí kampaň nahánějící lidi do II. pilíře. A jelikož je to kampaň, zdůrazňuje možné výhody a podceňuje nebo dokonce zcela zamlčuje nevýhody a rizika.

Marketing ve prospěch penzijních společností a životních pojišťoven (pro výplatní fázi) provádí i samo ministerstvo, kdy do své kalkulačky zcela nesmyslně zakomponovalo spekulativní další pokles důchodů z průběžného systému dokonce v rozporu s pravidly EU (minimální náhradový poměr). Pokud by mělo ministerstvo být férové, mělo by naopak umožnit i volbu výpočtu penze v případě krachu finančních trhů, který je výrazně pravděpodobnější díky nesplatitelným státním dluhům.

Projděme si negativní dopady II. pilíře.

1) aktuální výnos penzijních fondů nepokrývá ani inflaci, odvolávat se na vyšší výnosy fondů v budoucnosti díky tomu, že v minulosti byly reálné výnosy kolem 5%, je v současné době docela naivní. Výnos nižší než inflace vede ke znehodnocování úspor, což při dlouhodobém spoření je velmi podstatné.

2) lze očekávat výrazné změny na finančních trzích díky přefinancializaci ekonomiky (nahrazení oběhu reálných hodnot pouhými virtuálními účetními operacemi), dále díky neudržitelnému zadlužení veřejných rozpočtů, které může vést buď ke znárodňování bank nebo k totální privatizaci veřejného prostoru do rukou finačních skupin.

3) nárok na důchod z II. pilíře vzniká až s nárokem na důchod z pilíře prvního. Jelikož se minimální doba pojištění pro nárok na důchod z I. pilíře neustále prodlužuje, poroste počet lidí, kteří tohoto nároku dosáhnou až několik let po dosažení důchodového věku, pokud na něj vůbec dosáhnou.

4) vstupem do II. pilíře je účastníkovi za roky účasti v tomto pilíři krácen důchod z průběžného pilíře formou snížení tzv. procentní výměry o 20%, což je složka přímo závislá na příjmu. Takže čím vyšší příjem, tím vyšší procento krácení celého důchodu. Tento dopad účasti ve II. pilíři bývá většinou médii zamlčován.

5) často propagátoři píší o tom, že prostředky uspořené ve II. pilíři se dědí. To ale platí jen ve spořící fázi a při výplatě podle 20tiletého výplatního plánu, navíc se prostředky přednostně převádějí do II. pilíře dědiců (aby o ně finanční instituce nepřišly). Pokud ale účastník II. pilíře zvolí doživotní výplatu penze z II. pilíře, i kdyby zemřel druhý den po vyměření důchodu, nikdo nic nezdědí.

6) náklady na provoz II. pilíře jsou několikanásobně vyšší než u průběžného systému. Navíc si finanční skupiny přivlastní 10% případného výnosu, a to i v případě, kdy dojde k reálnému znehodnocování úspor díky inflaci (tj. pokud bude inflace 5%, výnos 3% - což je znehodnocení úspor, přesto si penzijní fond odkrojí dalších 0,3% a tím fond vydělá i když klientovy peníze znehodnotí, navíc ještě i o tuto částku)

7) poplatek za vedení penzijního účtu se z každé koruny účtuje každý rok, co je tato koruna na účtě. Takže pokud tam dnes vložíte 1000 Kč, zvolíte dynamickou strategii investování, pak poplatek je 0,6% ze zůstatku, což za 35 let spoření znamená, že vám z 1000 Kč vložených na začátku penzijní fond postupně sebere 35 x 0,6%, tj. více než 200 Kč.

8) II. pilíř je výrazně rizikovější z hlediska cíleného vykrádání než průběžný systém

9) pokud náhodou někdo na II. pilíři vydělá (kromě finančních skupin a jejich akcionářů), pak tento výdělek zaplatí všichni občané díky tomu, že vláda pod záminkou této antireformy zvýšila DPH.

10) o tom, že antireforma prohloubila příčinu potíží průběžného systému, protože díky DPH a tlaku na spoření na důchod odčerpává prostředky rodičům na výchovu dětí, ani nemluvě.

Je zcela evidentní, že tandem ministrů Kalousek Drábek neměl v současné vládě důležitější úlohu, než prosazovat zájmy finančních skupin. O tom svědčí nejen obludný II. pilíř, ale i sKarty. Doufejme, že oba lobbistické projekty zkrachují a pánové budou ze služeb finančníků propuštěni.

Autor: Pavel Rusý | sobota 6.4.2013 14:20 | karma článku: 34,73 | přečteno: 2147x
  • Další články autora

Pavel Rusý

Vánoce malého Járy v soukolí soudů

30.12.2015 v 10:00 | Karma: 21,29

Pavel Rusý

Jak vypočítat výživné na dítě

19.11.2013 v 20:22 | Karma: 18,15

Pavel Rusý

Jak dorazit Nečase? Výživným.

14.8.2013 v 20:52 | Karma: 32,17