Pětašedesátník se sbíječkou?
Pravice na ni našla už celkem dávno svůj vlastní lék – zvyšování věku odchodu do důchodu. A tuto metodu je připravena používat hlava nehlava. Vcelku to odpovídá rozhledu našich salónních pravičáků. Asi nikdo nepochybuje, že v pětašedesáti může vcelku bez problémů pracovat vysokoškolský pedagog nebo úředník, realitní makléř, bankéř či programátor. Ale hutník, horník nebo chlapík se sbíječkou?
Určité zvýšení důchodového věku tedy bylo nutné. Ale musí to mít hlavu-patu a také nějaký lidský a sociální rozměr. A abychom ho do našich životů vrátili, podal jsem poměrně rozsáhlý pozměňovací návrh k vládní novele příslušných zákonů, který sněmovna projedná ještě tento týden.
Přestaňme se chovat jako asociálové a přiznejme si, že po XY let výkonu některých povolání je každý normální člověk tak opotřebovaný, že svoji profesi vykonávat nemůže a dost často nemůže reálně pracovat prakticky vůbec. Nic na tom nemění ani fakt, že sice pomaleji než věk dožití, ale přece se alespoň trochu zvýšil také podstatnější ukazatel – věk dožití v relativním zdraví. Relativní zdraví znamená, že člověk nemá vážné zdravotní potíže.
V České republice je tento věk u žen o rok a u mužů o dva roky nižší, než je evropský průměr. Našlo by se jistě více důvodů, ale řada odborníků přísahá na to, že velmi podstatný je i oproti bohatším zemím daleko častější výskyt povolání extrémně fyzicky náročných vykonávaných navíc v nebezpečném prostředí. Mohli bychom to nazvat i tak, že jde o určitou daň za strukturu naší ekonomiky.
Poslední desetiletí jsme byli k lidem z náročných a nebezpečných profesí velmi krutí. Reformy v první polovině devadesátých let jejich důchodové zvýhodnění anulovaly a pozdější pokusy o nápravu byly jen skutečně dílčí. S tím, jak se postupně prodlužuje důchodový věk a blíží se stanovené hranici 65 let, tak přibývá lidí, kteří odcházejí do předčasného důvodu především ze zdravotních důvodů, aniž bychom ale mohli hovořit o invaliditě. Což pak ale znamená, že jsou nevratně postiženi nižší penzí.
Je to velmi nespravedlivé.
Navrhuji proto systém, který určitým profesím umožní nižší věk odchodu do důchodu, přičemž platí rovnice 10 let v definované náročné profesi = o jeden rok dřívější právo na plnou penzi.
Detaily návrhu jsou poměrně složité. Například jenom způsob, jak v dnešní době určit „náročnou profesi“, nebyl vůbec jednoduchý, protože dřívější velmi detailní rozpis profesí už dnes nelze obnovit. Ale existují hygienické předpisy a normy, takže místo rozlišení pomocí profese (typově horník či hutník) lze definovat prostředí a charakter práce tímto způsobem. To jsou ale vlastně méně důležité technické detaily a záludnosti legislativní práce.
Zákon také neumí individualizovat. Takže samozřejmě vím, že mnoho lidí, kteří většinu života dělali na exponovaném místě ve slévárně, se třeba s věkem posune i v rámci firmy na jinou pozici. Nikdo jim nepředepisuje jít do důchodu dříve. Jde o možnost, ne povinnost. A také vím, že i když si někdo naopak odečte tři roky, jeho „únava materiálu“ bude tak velká, že mu to pomůže jen částečně. Zákon prostě neumí vyřešit každý zákrut reality, protože těch je obrovské množství.
Ale vím jistě, že pokud pro tento návrh získám dostatek kolegů a schválí ho i Senát, tak hodně lidem pomůže. Statistiky říkají, že na exponovaných pozicích, které návrh zohledňuje, pracuje nyní skoro 70 tisíc lidí. Vykonávají často opravdu mimořádně náročné práce. Myslím, že mají právo na to, aby společnost tento fakt zohlednila.
Roman Onderka
CZexit? Umanutost extrémistů
Klíčovými soupeři pro sociální demokracii v podzimních volbách jsou samozřejmě ANO a další pravicové strany sdružené ve Spolu – takže ODS, TOP 09 a lidovci. Ale máme tady i pár extrémních podivných existencí.
Roman Onderka
Je ministryně financí národní poklad nebo velký omyl?
Nedávno jsem dal na svůj facebook post dosti ostře kritizující ministryni financí Alenu Schillerovou. Základ byla statistika: V prvním letošním kvartále se vládní dluh měřený poměrem k HDP zvýšil o 6,3 procentního bodu.
Roman Onderka
Zákonem nezakážete neštěstí, pane ministře
Ministr průmyslu a obchodu a souběžně dopravy Karel Havlíček nám k tragické železniční nehodě na Domažlicku řekl leccos. Především vzkazuje, že ji nikdo nemá politizovat. To ale berme tak trochu jako pud sebezáchovy.
Roman Onderka
Daně porostou. Jde jen o to, komu
Pojďme si říct na rovinu, že po podzimních volbách se daně zvýší. Nemohou se nezvýšit. Budeme řešit dopady koronavirového rozvratu veřejných financí, do kterého ODS, ANO, SPD a komunisté přilili benzín superhrubé mzdy.
Roman Onderka
Digitální nedaň
Začíná to vypadat, že ačkoliv první koncepce rozpočtu 2022 počítají s příjmem z tkz. digitální daně, příslušný zákon ministerstvo financí ani hnutí ANO nijak neprosazují. V tuto chvíli se zdá, že to bude řešit až příští sněmovna.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky
U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v...
Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat
Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které...
Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty
Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru...
ANALÝZA: Strach z eskalace je drží při zdi. Brzdí spojenci Ukrajinu zbytečně?
Premium Jde o hodně, možná o všechno. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který nutně potřebuje...
Dráhu na pražské letiště po desetiletích postaví soukromník, stát ho už hledá
Premium Fenomén PPP, tedy spolupráce veřejného zadavatele se soukromým partnerem při budování klíčové...
- Počet článků 78
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1498x