CZexit? Umanutost extrémistů
A ty nelze jen tak pominout.
Už jenom proto, že jejich jedovatá populistická demagogie je samozřejmě společensky nebezpečná. Aby nedošlo k mýlce. Naprosto nemám ambice nějakého omezování nebo zakazování šíření myšlenek, ať jsou jakkoliv hloupé. Potíž je v tom, že ta hesla o „osvobození se od Bruselu“ jsou založená na lžích a zatajování souvislostí.
Není náhodou, že právě tyto strany (typově Volný blok, Trikolora, SPD) se jako čert kříži snaží vyhnout většině ekonomických a společensky závažných témat – třeba otázkám veřejných financí, dělení příjmů mezi stát a municipality, přenášení moci do místní úrovně a tak dále, a tak dále. Místo nich vytahují migranty (kteří tady nejsou a když jsou, jejich jediným cílem je co nejrychleji zmizet západním směrem).
Trochu odbočím. Vlastně nepřekvapí, že se k extrémistům v tématu migrace přidalo ANO. I Andrej Babiš a jeho strana se snaží vyhnout pokud možno čemukoliv ekonomickému. Ono není divu, vždyť sklízíme působení ANO v čele hlavních ekonomických ministerstev, tedy financí, průmyslu, dopravy a místního rozvoje. Co se vlastně aktuálně děje: Procházíme hlubokou krizí veřejných financí, roste inflace, která nuluje růst mezd a důchodů, byty se staly nedostižným luxusem a kořistí spekulantů, výstavba dálnic a infrastruktury je v troskách… O všechna rozhodnutí, která se na tomto stavu podepsala, vedla sociální demokracie bitvy. Někdy jsme alespoň zmírnili dopady chyb, jindy si ANO našlo podporu u ODS, SPD nebo komunistů. Ale to je jiný příběh, o který mi nyní nejde. Vyjádřil jsem se k tomu v předchozím blogu (ZDE).
Tentokrát mám na mušce jiné téma, které je vysloveně doménou extrémistů a ještě také významného Zahradilova křídla v ODS. Jde o „zlý Brusel“ a CZexit, o vystoupení z Evropské unie.
Jako člověk, který se roky zabývá ekonomií, mám samozřejmě mnoho výhrad k fungování Unie. Z Bruselu skutečně nepřichází samé ryzí zlato a třeba téma „jádro je bezemisní zdroj“ považuji za něco, co je pro českou ekonomiku naprosto klíčové, v čem se musíme pořádně pochlapit a kde ekonomičtí ministři a premiér strašlivě zaspali. Jenže právě ekonomické zkušenosti mí říkají, že představa vystoupení z Unie je naprostý hospodářský absurdistán.
Vezměme si, jak se k tomu vyjadřuje Hana Lipovská, lídr Volného bloku v Pardubickém kraji a ekonomický guru této partaje. Doslova: „Bezpodmínečný CZexit je pro mne nejdůležitější ze všech témat.“ Takže podstatnější, než výše mezd, kvalita zdravotnictví, výše důchodů, kvalita školství, dluhové otroctví, nízká porodnost, nedostatek míst ve školkách… To všechno je „NIC“ proti „okamžitému“ a „bezpodmínečnému“ vystoupení z Unie.
No potěš koště. Co se nám tady snaží paní Lipovská namluvit? Že vystoupíme z Unie a Česko rozkvete do mimořádné krásy, stane se lusknutím prstů Švýcarskem střední Evropy? Opravdu by mne zajímalo, jestli tomu sama věří. Osobně si tedy myslím, že vůbec.
Protože nestane, samozřejmě nestane. Británie, jejíž ekonomika je za prvé nepoměrně silnější než česká, za druhé efektivnější a za třetí je především daleko více diverzifikovaná teritoriálně, nese následky brexitu mimořádně těžce. Samozřejmě je obtížné oddělit od sebe vliv opuštění EU a vliv pandemie, ale důležité je, že britská data jsou horší než údaje eurozóny. Z toho lze usoudit mnohé. A to nenastal žádný „okamžitý, tvrdý a bezpodmínečný“ brexit, ale byla uzavřena dohoda, ve které se Spojené království zavázalo přijímat a dodržovat mnohé standardy Unie. A nejen to – Británie například odložila celní kontroly nejdříve o půl roku, nyní již kromě zboží živočišného původu (kontroly od října) dokonce až na rok 2022. A to se už objevují názory, že odklad bude na „kdoví kdy“.
Do Unie míří zhruba polovina britského vývozu a asi 40 procent exportovaných služeb. Celé toto obrovské množství je nyní zatíženo především vyšší administrativou a řadou technických problémů. Producenti mají například už jen necelý půlrok na to, aby si pořídili evropské certifikace, protože ty staré přestanou platit (a opačně samozřejmě). Už jenom to jsou obří náklady.
Český vývoz směřuje do Unie z celých skoro osmdesáti procent (bez Británie). Jaké by byly jenom přímé finanční ztráty z „bezpodmínečného“ Czexitu, o kterém blouzní Hana Lipovská? Střelím od boku, že desítky miliard korun. A krátko či střednědobé dopady na HDP? Nejdříve procenta, později i desítky procent. Co by to udělalo s investory? Odešli by i s pracovními místy. Na co by jim totiž byly továrny s kapacitou pro export do celé Evropy v zemi, která by měla řadu překážek v onom exportu?
Možná by se měl každý, kdo zvažuje hlas pro Volný blok, SPD, Trikoloru a další extrémisty nejprve zamyslet, kolik zboží dodává firma, ve které pracuje, do Evropské unie nebo podnikům, které exportují do EU.
Ono řezat větev, na které sedím, není úplně ten nejlepší nápad.
Roman Onderka
Je ministryně financí národní poklad nebo velký omyl?

Nedávno jsem dal na svůj facebook post dosti ostře kritizující ministryni financí Alenu Schillerovou. Základ byla statistika: V prvním letošním kvartále se vládní dluh měřený poměrem k HDP zvýšil o 6,3 procentního bodu.
Roman Onderka
Zákonem nezakážete neštěstí, pane ministře

Ministr průmyslu a obchodu a souběžně dopravy Karel Havlíček nám k tragické železniční nehodě na Domažlicku řekl leccos. Především vzkazuje, že ji nikdo nemá politizovat. To ale berme tak trochu jako pud sebezáchovy.
Roman Onderka
Daně porostou. Jde jen o to, komu

Pojďme si říct na rovinu, že po podzimních volbách se daně zvýší. Nemohou se nezvýšit. Budeme řešit dopady koronavirového rozvratu veřejných financí, do kterého ODS, ANO, SPD a komunisté přilili benzín superhrubé mzdy.
Roman Onderka
Digitální nedaň

Začíná to vypadat, že ačkoliv první koncepce rozpočtu 2022 počítají s příjmem z tkz. digitální daně, příslušný zákon ministerstvo financí ani hnutí ANO nijak neprosazují. V tuto chvíli se zdá, že to bude řešit až příští sněmovna.
Roman Onderka
Pětašedesátník se sbíječkou?

Nesporně se dožíváme poměrně podstatně vyššího věku než před třiceti lety. Prostá matematika nám říká, že tedy pobíráme delší dobu penzi. A každý ekonomicky gramotný člověk samozřejmě uzná, že to je finanční potíž.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény
Sledujeme online Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po...
Zelenina na stánku, prodavač nikde. Lidé zaplatí sami, nebojí se farmářka
Mladá farmářka Hana Sahulová Součková se rozhodla k ojedinělému kroku. Svou zeleninu a bylinky z...
„Chtěla jsi bydlet, tak bydlíš ve vile.“ Jak žije aktér bitcoinové kauzy Jiřikovský
Premium Tomáš Jiřikovský, odsouzený provozovatel darknetového tržiště, nakupoval přes příbuzné luxusní auta...
Vstávat! Právě začala válka s Íránem. Jak se v Izraeli připravují na odvetu
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Ticho noci přerušily sirény a výzvy k úkrytu. Izrael spustil útok na íránský jaderný program,...

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...
- Počet článků 78
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1498x