O zdravé výživě (2) - Znamená zdravě draze?

Jedna z věcí, která lidi odrazuje od zdravé výživy, je její cena. S tím ale naprosto nesouhlasím, protože si nemyslím, že zdravá strava je drahá a v tomto článku bych to rád vysvětlil.

Nejdříve bych začal tím, co považuji za zdravé. Už od pradávna byly hlavním zdrojem polysacharidů (složených cukrů) v potravě člověka obiloviny nebo jiné zdroje polysacharidů, takže těch bychom měli mít nejvíce. Dále by měla naše strava obsahovat dostatek zeleniny a ovoce, luštěniny a k tomu přidat trochu živočišných výrobků - ale skutečně malé množství - třeba masa, domácího jogurtu nebo vajíčka. Podle mě stačí množství masa velikosti dlaně na týden. Samozřejmě je vhodné dodat občas rybu a různá semínka nebo oříšky.

A teď mě tedy vážně zajímá, co z toho, co jsem vyjmenoval, je drahé?!

Naopak, to ty nezdravé potraviny jsou drahé. Sladkosti jsou drahé, mléčné výrobky jsou neskutečně drahé, stejně tak limonády, různé tyčinky či náhražky. A i kdyby z krátkodobého hlediska nebyly drahé, oslabují váš organismus krůček po krůčku, a můžete si být jisti, že zdraví vám to jednou sečte. - to si potom draze zaplatíte - ať už formou léků či dražších výdajů na péči. Namísto toho zkusme začít od stravy, která vám to vrátí nejenom finančně, ale především na vašem zdraví!

Spousta lidí zapomíná, že jíst zdravě znamená především jíst skromně a prostě. To se potom ve většině případů rovná i levně. Zdravá strava nemusí být o složitých a dlouhých receptech, ani o hodinách strávených u plotny.

Uvedu  sebe jako příklad: ke snídani kupujeme vločky buď ve formě směsi, ty stojí  kolem 50 Kč/kg, bio vločky žitné kolem  52 Kč/kg a nebo jakékoliv další druhy vloček, všechny s velmi příznivou cenou.Vločky jsou vlastně celozrnné, což z nich dělá ideální potravinu. Abych zmínil další zdroje polysacharidů: mezi ty zdravé bych počítal většinu příloh - rýže, těstoviny, brambory, ale třeba i jáhly, pšeničný bulgur, kuskus, kroupy, dokonce jsme ve zdravé výživě narazil třeba na oves nebo pšenici. Opět, většina těchto surovin se cenově pohybuje od 20-60 kč/kg, což je vzhledem k objemu vskutku výborná cena.

Pro zajímavost obsahy vitamínů pár příloh: (platí na 100 gramů dané potraviny)

B1: oves 0,30 mg, ovesné vločky 0,60, rýže Natural 0,34; tvrdá pšenice O,59; jáhly 0,73; brambory 0,02, bílá rýže 0,09.

B2: kukuřice 0,12 mg, jáhly 0,38; oves 0,30; ovesné vločky 0,14; rýže Natural 0,05; bílá rýže 0,02.

Tady je zase vidět, jak je vhodnější přijímat celozrnné potraviny.

Protože brambory nejsou vlastně obilovina, tak třeba právě v menze si vždy raději dávám rýži. Mimochodem tam dokonce začali vařit i rýži Natural, tj. celozrnnou! Stačilo, aby člověk poprosil a zařídili to :).

Další složkou zdravé výživy je ovoce a zelenina. Tak teď vážně nechápu, kde se bere to tvrzení, že je zdravá strava drahá. Když zelenina je tak levná! A kdybych neznal ceny ze supermarketů, tak bych i BIO zeleninu považoval za levnou, protože cena 30 kč/kg mrkve není zas tak hrozná. Tím vás nechci přesvědčovat, abyste začali všechno kupovat bio, bohatě bude stačit, když začnete nakupovat více zeleniny. Včera jsem byl ve Sparu a snad žádná zelenina nestojí víc než 50 Kč/kg. Cena většiny se naopak pohybuje mnohem níže - třeba kolem 15-30 Kč.

Luštěniny, kvalitní zdroj nejen bílkovin, že mají být drahé? Tak to ani náhodou. Nejobyčejnější luštěniny stojí kolem 25 - 30 Kč/kg, zbytek max 70 Kč/kg. A to je stejně jako u obilovin v suchém stavu, takže vařením většinou značně zvětší svůj objem, zatímco třeba chleba nebo maso vařením rozhodně svůj objem nezvětší. Vezměme si chleba, tam vlastně platíte i za tu vodu v něm obsaženou, zatímco u obilovin a luštěnin nikoliv.

Teď jsem si vzpomněl na pečivo.Problém se sehnáním snad nějak vyřešíme, my  třeba ve zdravé výživě kupujeme kváskový celozrnný chléb - 800gr/36 Kč, nejdražší z pečiva mi přijdou rohlíky a koláčky, o kterých si lidé myslí, že jsou zdravější, třeba Kaiserky apod. Je to malé, člověk se z toho ani nenají, není to zdravé a na gramáž je to i drahé...

Oříšky a ryby jsou drahé, ano, s tím souhlasím. Neříkám, aby jste si denně dopřávali lososa z Arktidy, ale jestliže budete jíst ostatní zdravé potraviny, tak vám ve vašem rodinném rozpočtu určitě zůstanou peníze i na rybu.

Ještě k tomu masu, neříkám, že maso je drahé, protože kuře jde sehnat vážně levně, na druhou stranu, jak asi pak vypadá ten chov a zacházení se zvířaty, když můžou nabídnout tak nízkou cenu oproti bio výrobkům - ale k tomu se dostanu v některém z dalších článků. Jestliže bude maso zabírat na talíři malé množství, tak ani bio vaši peněženku nezničí.

Závěrem: Pokud chcete jíst zdravě, tak peníze rozhodně nejsou překážkou. Spíše bych řekl, že ušetříte :). 

 

PS: Pro zajímavost na fotce jsou suroviny, které máme doma a průběžně jíme. Kdyby vás cokoliv zajímalo, klidně napište nebo komentujte.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Roman Dohnal | pátek 24.10.2014 20:15 | karma článku: 11,69 | přečteno: 911x