Povinné očkování: nevylejme vaničku i s dítětem

V platnost vstupuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví o povinném očkování proti covidu pro vybrané profese a pro lidi nad 60 let. Nová vláda ihned přispěchala s ujištěním, že tuto vyhlášku zruší. Je to rozumné?

Jeden a tři čtvrtě roku od příchodu covidu do Česka už o této nemoci ledacos známe. Vzpomeňte si, co jsme dělali loni na jaře. Covid jsme vnímali skoro jako mor verze 2021, šili jsme roušky, k nemocným přistupovali v kombinézách a nadávali každému, kdo lyžoval v Itálii.

Od té doby patří covid mezi nejprobádanější moderní nákazy. Články o všech aspektech této nemoci a její terapie zveřejněné v kvalitních vědeckých časopisech se počítají na tisíce, už víme, jak tento koronavirus vypadá a jak se chová, které terapie nemocným pomáhají a které jsou slepou uličkou, nemocní už byli v nejbližším okolí každého z nás a většina z nás se už setkala i s těžkým průběhem vyžadujícím hospitalizaci nebo s úmrtím přímo mezi členy rodiny nebo blízkých přátel.

Co zásadního (z pohledu laika) známe:
- koronavirus se snadno a rychle přenáší, v mnohem větší míře než většina běžných virových onemocnění; nové mutace jsou ještě virulentnější;
- infekce trvá až 14 dní s mediánem 4-5 dnů, než dojde k projevům onemocnění; po celou tuto dobu je člověk nakažlivý;
- podíl úmrtí mezi nakaženými poklesl díky znalostem v terapii a zavedení nových léků, ale stále zůstává mimořádně vysoký;
- až 15 % pacientů má po odeznění akutní fáze covidu další zdravotní problémy (plicní, únavové, neurologické, psychické i další) delší než jeden měsíc, často trvající několik měsíců i jeden rok;
- respirátor je nejlevnějším a nejúčinnějším prostředkem ochrany před nákazou;
- byly vyvinuty, řádně odzkoušeny a masově zavedeny vakcíny, které velice významně snižují pravděpodobnost nakažení, těžkého průběhu i smrti.

V platnost vstupuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví o povinném očkování proti covidu pro vybrané profese a pro lidi nad 60 let. Nová vláda ihned přispěchala s ujištěním, že tuto vyhlášku zruší. Je to rozumné?

Odpověď se liší pro profesní skupiny a pro seniorskou populaci. U zdravotníků, pracovníků sociálních služeb, policistů atd. dává povinnost vakcinace velký smysl. Jedná se o model, který je už u některých jiných očkování vyzkoušený. Neočkovaný zdravotník (lhostejno, zda lékař, sestra, uklízečka v nemocnici, či pracovník v recepci polikliniky) ohrožuje celý zdravotní systém z několika důvodů:
1. ve zdravotnickém zařízení se s covidem skoro jistě setká a může se snadno nakazit (což se dosud často děje); pak ohrožuje pacienty, spolupracovníky (zdravotnický personál své kliniky či celé nemocnice), rodinu, přátele, náhodné kontakty;
2. může nakazit pacienta. Většina lidí se toho bojí a omezuje návštěvy lékařů, což vede ke zhoršení jiných onemocnění i úmrtím (z jiných příčin, než je covid, ale v jeho důsledku); nikdo z nás se nechce nakazit v nemocnici;
3. pokud onemocní, chybí na svém pracovišti (které je v tuto dobu mimořádně vytížené); spolupracovníci musí absolvovat více přesčasů, u pacientů chybí personál a péče o ně se zhoršuje.
Totéž platí pro další jmenované profese. Jedná se o lidi, kteří se v rámci svých pracovních povinností setkávají s mnoha lidmi, potenciálními nositeli covidu. Chcete se nakazit od hasiče, který vám pomáhá při problémech způsobených přírodní katastrofou, automobilovou havárií či při požáru vašeho domu? A máte vy toho hasiče nakazit?

Povinné očkování vybraných profesí zavádí většina zasažených států. Je známo, že očkování řádově snižuje jak riziko jejich onemocnění covidem, tak toho, že nemoc na někoho v rámci výkonu povolání přenesou. Rozhodně však nemám strach z hromadného odchodu pracovníků z těchto profesí. Své povolání si vybrali vědomě, protože chtěli lidem pomáhat. Většina z nich se už očkovala; ti, kteří dosud váhají, budou mít na výběr: očkovat se či změnit povolání. Věřím, že u většiny z nich zvítězí první možnost (ať už nyní říkají cokoli).

Jiné je to u lidí nad 60 let. Neumím si představit, jak stát bude pokutovat nevakcinované seniory (například ve věku 75 let). To určitě není eticky možné. Jejich povinné očkování však vidím jako velkou výzvu pro jejich praktické lékaře. Každého takového by měli navštívit doma, vakcinaci podrobně vysvětlit a očkování na místě nabídnout. Bude-li povinné, můžeme vyžadovat, aby senior, který očkování odmítne, podepsal jakýsi negativní informovaný souhlas. Třeba si to po jeho přečtení rozmyslí.

Mnoho našich spoluobčanů zaujalo již před časem nějaké stanovisko a z nejrůznějších důvodů ho nechce změnit. Přesvědčuji se denně, že logické argumenty již nepomohou. Pokud ale očkování bude povinné, řada lidí tomuto imperativu vyhoví. Jednak tím stát dává najevo, že bezpečnost takové vakcinace garantuje, jednak se změní jejich postavení. Nic nedělat už nepovede jako dosud k neočkování, ale naopak k vakcinaci. Mnoho lidí si rozmyslí, zda je rozumné aktivně se možnosti očkování postavit.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimir Rogalewicz | neděle 12.12.2021 0:45 | karma článku: 31,92 | přečteno: 5798x