Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Právo v rukou lékaře: je třeba souhlasu obou rodičů s očkováním?

Summum ius, summa iniuria. Čím více práva, tím více bezpráví. Někdy se mi zdá, že tahle věta je ta jediná, která našim lékařům utkvěla z kursu práva, který na fakultě absolvovali.

V nedávné době se tak vyrojily zvěsti popisující údajné absurdity nového zákona o zdravotních službách. Naposled v tomto článku výmluvně pojmenovaném „Dítě brečí, maminka kývá, píše lékařka do karty. Podle zákona musí.“

Inu, nemusí. Zákon o poskytování zdravotních služeb žádné absurdity neobsahuje. Ty se zrodily až v hlavách lékařů.

Tak nejprve s tím zapisováním stanoviska brečícího kojence. V zákoně se říká, že je vždy třeba zjistit názor nezletilého pacienta, „který je s ohledem na svůj věk schopen vnímat situaci a vyjadřovat se,“ a že takový názor se poznamená do zdravotnické dokumentace. Opravdu si někdo myslí, že kojenec je schopen vnímat situaci a vyjadřovat se k poskytované zdravotní službě?

Vážnější je ale fáma, podle které je například k nepovinnému očkování nezletilého dítěte třeba souhlasu obou rodičů. Ani to není pravda.

Podle zákona je takového souhlasu třeba „k poskytnutí zdravotních služeb, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života“. Co to znamená?

Zajisté, každá zdravotní služba nakonec může „podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života“. Ostatně, stejně tak může podstatným způsobem negativně ovlivnit zdravotní stav pacienta i to, že dostane napít vody, pokud jej tedy například při pití něco vyleká a on tu vodu vdechne a z nějakého důvodu nedovede vykašlat. Člověk nemusí být právník, aby pochopil, že zákonodárce nechtěl, aby museli oba rodiče souhlasit s poskytnutím každé zdravotní služby, to by pak hned v následujícím ustanovení neříkal, že v ostatních případech postačí souhlas jen jednoho z rodičů.

Je tedy zřejmé, že zákonodárce velmi rozumně chtěl, aby oba rodiče museli souhlasit s těmi léčebnými zákroky, u kterých pacient podstupuje reálné riziko, nebo má léčebný zákrok nevyhnutelný dopad na další kvalitu života: rozhoduje-li se třeba o amputaci končetiny, již by možná bylo ještě možno zachránit; rozhoduje-li se naopak, že končetina amputována nebude, neboť ji možná lze zachránit, jakkoliv se tím pacient vystavuje riziku smrti.

O žádný takový případ se ale u očkování nejedná. Tak třeba u očkování proti klíšťové encefalitidě jsou dle příbalového letáku závažné nežádoucí reakce velmi vzácné, což značí výskyt v méně než 0,01% případů. To je mimochodem asi desetkrát méně, než kolik činí riziko závažné autonehody. A stejně jako nepožaduje zákonodárce, aby každou cestu dítěte automobilem schvalovali oba rodiče, nepožaduje nic takového ani u takto bezpečného léčebného zákroku.

Zanechme ale žehrání na lékaře, ti se ostatně ohání posudky jakýchsi advokátních kanceláří a já bohužel nepochybuji, že takové posudky mohou existovat. Je to totiž obecnější problém.

Zákony se vykládají doslovně a někdy ještě hůře, než doslovně. Jako by se jejich vykladači předháněli v tom, kdo z nich dokáže dovodit absurdnější důsledky. Proti takovému bezmyšlenkovitému či dokonce zlovolnému výkladu přitom nemůže být imunní sebelepší zákonná formulace: přirozené jazyky jsou příliš mnohoznačné a svět příliš mnohotvárný, než abychom mohli sevřít život do počítačově přesných algoritmů dávajících jednoznačné návody pro každou myslitelnou situaci. A proto je vždy nutno se ptát, kterak by onen abstraktní moudrý zákonodárce řešil onu konkrétní situaci, před kterou jsme postaveni. Text zákona nám v tom může a musí být vodítkem, vždy ale ve spojení se zdravým lidským rozumem. Jak hezky říká náš nový občanský zákoník: výklad a použití právního předpisu nesmí být v rozporu s dobrými mravy a nesmí vést ke krutosti nebo bezohlednosti urážející obyčejné lidské cítění.

Ona latinská věta v úvodu ostatně není jakýmsi dávným steskem římského právníka nad neutěšeným stavem práva. Je návodem a varováním. Říká: Člověče, mysli! Budeš-li namísto toho slepě lpět na slovech zákonů, způsobíš křivdu.

 Summum ius, summa iniuria.

Autor: Robert Pelikán | úterý 15.5.2012 13:15 | karma článku: 29,58 | přečteno: 3366x
  • Další články autora

Robert Pelikán

Nový občanský zákoník?

Je nevděčným údělem předtočených „hlav“ v Otázkách Václava Moravce, že jejich pár vět je předloženo hostům k rozcupování, aniž by hlava mohla reagovat. Poskytuji tedy svůj komentář alespoň touto formou. Pořad najdete tady.

26.2.2013 v 12:16 | Karma: 28,55 | Přečteno: 4023x | Diskuse| Politika

Robert Pelikán

O možnosti odvolat premiéra čili o právnících a vykladačích

Krátce po volbě prezidenta se v médiích objevil kýmsi vypuštěný zkušební balonek zkoumající variantu, že by prezident z vlastní iniciativy odvolal premiéra. Jakkoliv se takový nápad dočkal z řady stran rázných odmítnutí, objevily se i názory opatrně takovou variantu podporující. A v rukou novinářů je rázem věc nejasná a „přou se o ni právníci“.

5.2.2013 v 8:45 | Karma: 26,40 | Přečteno: 1699x | Diskuse| Politika

Robert Pelikán

Jak je to s dekrety

Zdá se neuvěřitelné, jaké vášně může vyvolat po sedmdesáti letech zmínka o Benešových dekretech. Myslím přitom, že nikdo z těch, kdo o nich debatují, je nečetl.

21.1.2013 v 12:52 | Karma: 31,15 | Přečteno: 2749x | Diskuse| Politika

Robert Pelikán

Volba prezidenta a Česká otázka

Sotva to asi někdo čekal, ale druhé kolo prezidentské volby bude nakonec také referendem o „české otázce“. O tom, jak pojímáme sami sebe a jak se vztahujeme ke svému okolí.

18.1.2013 v 10:18 | Karma: 30,84 | Přečteno: 2753x | Diskuse| Politika

Robert Pelikán

Voliči se poučí?

Dnes jen velmi stručná glosa, podrobné komentáře nechám povolanějším. Reakce politiků na očekávatelný, proto ale ne méně tragický výsledek voleb oscilovaly mezi tím, že se vlastně nic neděje, a tím, že voliči rozhodli hloupě a do příště si snad z toho vezmou ponaučení.

15.10.2012 v 11:57 | Karma: 28,77 | Přečteno: 2352x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  19:02

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Šli do stanu zjistit, zda nemají nádor. Krutou odpověď jich slyšelo 170

3. května 2024  18:30

Preventivní akce Stan proti melanomu se v Praze, Brně a Ostravě zúčastnilo přes 3800 lidí. Lékaři...

Maláčová o důchodech: Nad 60 let jsou lidé bez šance. Rekvalifikují se, věří Pertold

3. května 2024  18:15

Podcast Vláda v úterý schválila návrh důchodové reformy. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4034x
Právník, který věří tomu, že právo je cesta ke spravedlnosti.

Seznam rubrik