Právo v rukou lékaře: je třeba souhlasu obou rodičů s očkováním?
V nedávné době se tak vyrojily zvěsti popisující údajné absurdity nového zákona o zdravotních službách. Naposled v tomto článku výmluvně pojmenovaném „Dítě brečí, maminka kývá, píše lékařka do karty. Podle zákona musí.“
Inu, nemusí. Zákon o poskytování zdravotních služeb žádné absurdity neobsahuje. Ty se zrodily až v hlavách lékařů.
Tak nejprve s tím zapisováním stanoviska brečícího kojence. V zákoně se říká, že je vždy třeba zjistit názor nezletilého pacienta, „který je s ohledem na svůj věk schopen vnímat situaci a vyjadřovat se,“ a že takový názor se poznamená do zdravotnické dokumentace. Opravdu si někdo myslí, že kojenec je schopen vnímat situaci a vyjadřovat se k poskytované zdravotní službě?
Vážnější je ale fáma, podle které je například k nepovinnému očkování nezletilého dítěte třeba souhlasu obou rodičů. Ani to není pravda.
Podle zákona je takového souhlasu třeba „k poskytnutí zdravotních služeb, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života“. Co to znamená?
Zajisté, každá zdravotní služba nakonec může „podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života“. Ostatně, stejně tak může podstatným způsobem negativně ovlivnit zdravotní stav pacienta i to, že dostane napít vody, pokud jej tedy například při pití něco vyleká a on tu vodu vdechne a z nějakého důvodu nedovede vykašlat. Člověk nemusí být právník, aby pochopil, že zákonodárce nechtěl, aby museli oba rodiče souhlasit s poskytnutím každé zdravotní služby, to by pak hned v následujícím ustanovení neříkal, že v ostatních případech postačí souhlas jen jednoho z rodičů.
Je tedy zřejmé, že zákonodárce velmi rozumně chtěl, aby oba rodiče museli souhlasit s těmi léčebnými zákroky, u kterých pacient podstupuje reálné riziko, nebo má léčebný zákrok nevyhnutelný dopad na další kvalitu života: rozhoduje-li se třeba o amputaci končetiny, již by možná bylo ještě možno zachránit; rozhoduje-li se naopak, že končetina amputována nebude, neboť ji možná lze zachránit, jakkoliv se tím pacient vystavuje riziku smrti.
O žádný takový případ se ale u očkování nejedná. Tak třeba u očkování proti klíšťové encefalitidě jsou dle příbalového letáku závažné nežádoucí reakce velmi vzácné, což značí výskyt v méně než 0,01% případů. To je mimochodem asi desetkrát méně, než kolik činí riziko závažné autonehody. A stejně jako nepožaduje zákonodárce, aby každou cestu dítěte automobilem schvalovali oba rodiče, nepožaduje nic takového ani u takto bezpečného léčebného zákroku.
Zanechme ale žehrání na lékaře, ti se ostatně ohání posudky jakýchsi advokátních kanceláří a já bohužel nepochybuji, že takové posudky mohou existovat. Je to totiž obecnější problém.
Zákony se vykládají doslovně a někdy ještě hůře, než doslovně. Jako by se jejich vykladači předháněli v tom, kdo z nich dokáže dovodit absurdnější důsledky. Proti takovému bezmyšlenkovitému či dokonce zlovolnému výkladu přitom nemůže být imunní sebelepší zákonná formulace: přirozené jazyky jsou příliš mnohoznačné a svět příliš mnohotvárný, než abychom mohli sevřít život do počítačově přesných algoritmů dávajících jednoznačné návody pro každou myslitelnou situaci. A proto je vždy nutno se ptát, kterak by onen abstraktní moudrý zákonodárce řešil onu konkrétní situaci, před kterou jsme postaveni. Text zákona nám v tom může a musí být vodítkem, vždy ale ve spojení se zdravým lidským rozumem. Jak hezky říká náš nový občanský zákoník: výklad a použití právního předpisu nesmí být v rozporu s dobrými mravy a nesmí vést ke krutosti nebo bezohlednosti urážející obyčejné lidské cítění.
Ona latinská věta v úvodu ostatně není jakýmsi dávným steskem římského právníka nad neutěšeným stavem práva. Je návodem a varováním. Říká: Člověče, mysli! Budeš-li namísto toho slepě lpět na slovech zákonů, způsobíš křivdu.
Summum ius, summa iniuria.
Robert Pelikán
Úplatky v otázkách a odpovědích

Otázka, zda je poskytnutí místa v orgánu obchodní společnosti úplatkem, rozpoutala debatu tak zuřivou, že už se v ní nejspíše nevyzná vůbec nikdo. Pokusme se to zlepšit po americku: formou otázek a odpovědí. Objeví-li se nové zajímavé otázky v diskusi pod článkem, budu se snažit blog průběžně doplňovat. Takže: "Stay tuned!"
Robert Pelikán
O kšeftech a úplatcích

Události, které započaly minulý čtvrtek ve Strakově akademii, postavily naši společnost na největší dějinnou křižovatku od roku 1989. A je to křižovatka neméně důležitá.
Robert Pelikán
Kauza Putna: Jmenuje, nebo může jmenovat?

Nechci se tu vyjadřovat k etickému rozměru kauzy docenta Putny, jiní k němu toho již řekli dost. Doplním jen navýsost stručně rozměr právní. Prezident totiž i z právního hlediska doc. Putnu profesorem jmenovat musí.
Robert Pelikán
Obžaloba na Randáka?

Dočetl jsem se dnes, že obvodní státní zástupce podává obžalobu na Karla Randáka za to, že uveřejnil odměny Jany Nagyové. Nějak tomu nerozumím.
Robert Pelikán
Kterak stát o osm miliard přišel

Blahořečím zpětně ministrovi Kalouskovi, že jsem se nestal členem Rady ČTÚ. Možná mi tím zachránil život, neboť minulý pátek by mne asi skolil infarkt.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Přijel Hitler, on jako jediný nehajloval. Nacisté vzpurnému dělníkovi zničili život
Seriál Píše se červen roku 1936 a v přístavním Hamburku se za přítomnosti Adolfa Hitlera koná slavnostní...
Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum
Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím...
Hokejový maniak vs. umírněný Trump. Kanada vyhlíží volby, jde o přežití země
Premium Kanadu v pondělí čekají parlamentní volby. Ještě před pár týdny se čekalo, že téměř jistě dojde ke...
Zrada přišla z Východu. Český parašutista udával i vraždil jako agent gestapa
Premium Snad se trochu potil a přece jen se mu zrychlil tep při vědomí toho, co se chystá udělat. Spíše...
- Počet článků 48
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4041x