Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konfiskace Deutsche Wohnen & Co

Při pohledu na volby v Německu se zaměřujeme na to, kdo převezme centrální vládu. Současně ale proběhly volby v Berlíně a tam zvítězilo strašidlo komunismu. Jeho nositelé to zase myslí dobře, jak jinak ....

Hlavní město Německa je samosprávným celkem na úrovni spolkové země. Souběžně s volbami do Spolkového sněmu se konaly i volby do berlínské sněmovny (Abgeordnetenhaus). Sociální demokracie, Zelení a Levice (Die Linke) mají pohodlnou většinu 92 poslanců z celkových 147. Titulky hlásají, že zvítězila vůle Berlíňanů "zestátnit" Deutsche Wohnen a podobné giganty vlastnící desetitísíce bytů. 

Prostý lid uvěřil heslu, že tito spekulanti jsou příčinou nedostatku bytů a vysokého nájemného. I do české televize pronikla reportáž, jak česká lékařka v Berlíně obtížně hledala byt, pak našla nějaký s prohnilou podlahou a platí za něj v přepočtu 26.000, Kč. Už jsme se nedozvěděli, kolik vydělává, a proč si tedy nekoupí raději byt v Ústí nad Labem nebo v Krnově, když tam jsou tak levné.   

I v Praze se diskutuje, co s mnoha byty, které jsou buď prázdné, nebo se využívají pro AirBNB, zatímco pro "mladé rodiny je bydlení nedostupné a centrální banka jim ještě zdražuje hypotéky". AirBNB se zatím vyřešilo tím, že cizinci v době pandemie přestali jezdit. Hypotéky se zatím řeší tím, že mnozí ti mladí vydělávají tolik, že si holt jenom připlatí. Ale možná je to i u nás tikající bomba.   

Pokud někdo zneužívá nedostatku a problémů ostatních k vlastnímu prospěchu, jistě to není chvályhodné. Nesmí se ale s moralismem "vylít s vaničkou i dítě. Spekulant může ostatně uspět jen tehdy, když se najde někdo, kdo mu zaplatí. Zřejmě je takových stále dost!! Jaké je řešení?

Musíme začít tam, kde problém vznikl: Vznikl tím, že do ekonomiky přitéká přebytečné množství peněz. Úroková míra je stále nízká, banky sedí na přebytku peněz a stát stále rozdává další a další peníze. Tyto peníze si ovšem půjčuje na trhu a vlasntě od budoucích generací (Viz pohádka Pyšná prinezna: Uhlíři máš zaplacené daně? A na příští rok?). Vždyť co jiného je státní dluh než daně, které zaplatíme v příštích letech? Žaluji rodiče i učitele všech stupňů škol, že toto svým dětem nevtloukjí každý den do hlavy!

Kam tyto přebytečné peníze putují? Na trh. Koupí se za ně jídlo, vybavení domácnosti, kroužky pro děti, lyže, dovolené ..., Všechny tyto trhy jsou ale konkurenční a nasycené. Nikdo z nás nepotřebuje doma deset párů lyží a denně dvě kila šunky. Při nízkém úroku se šetřit nevyplatí, tak peníze putují na další trhy. Lidé si kupují akcie a, hleďme, on platí zákon nabídky a poptávky. Když poptávka po něčem převyšuje nabídku, cena stoupá a stoupá i cena akcií. Takové překvapení! 

A  protože po generace máme vyzkoušené, že dobrá investice je vlastní bydlení nebo nemoviost obecně (i když nám ji stát může ukrást, nebo zdanit), přelévají se peníze na trh nemovitostí.

Trh nemovitostí má některé nepříjemné vlastnosti:

1) Je lokální. Když prudce vzrostou v jednom místě (Mladá Boleslav) nebo v jedné zemi (Irsko) platy a vzrostou tím pádem i ceny nemovitostí, není nic platné, že je dostatek levných bytů ve Svitavách nebo ve Finsku. Nedostatek se musí řešit v daném místě,

2) Je dlouhodobý. Než vzroste nabídka, trvá to několik let a podobně než zase klesne, proto chybějí byty v Praze a přebývají v Děčíně a

3) je zpolitizovaný. Zatímco pád akciového trhu ohrožuje jen pár z nás, drahé bydlení se týká všech.

Příčinou drahého bydlení nejsou spekulanti, ale politická rozhodnutí. Jsem přesvědčený, že politici na celém světě, obsluhovaní desítkami vysoce vzdělaných ekonomických prostitutů, si byli dobře vědomi, co svým rozdáváním peněz způsobí, ale bylo jim to jedno, protože až se budou řešit následky, oni už budu za vodou.

Řešení je dlouhodobé. Stejně jako krize a přebytek peněz nepřišly ze dne na den, ani počet dostupných bytů nevzroste ze dne na den, ani kdybyste vyvlastnili úplně všechny byty nebo jiným zázračným legislativním zásahem. Zázraky se nedějí. Nedostatek by naopak vzrostl, protože by se rozhodovalo zdlouhavým, drahým a zkorumpovaným úředním postupem. Navíc by se lidé chovali spekulativně. Páry by si hrály na chudobu a samoživitelství a podobně. Uplácelo by se, byty by byly jen po známosti atd... To všechno už známe. 

Řešením je:

- zvýšení úrokových měr a to i u hypoték. Na vlastní bydlení hned, jakmile chce založit rodinu, opravdu nemá nárok každý - zvýšení úroků je do jisté míry je v rukou centrální banky, Když ale zvýší úrokovou sazbu příliš, bude zájme o českou korunu, protože k české koruny bude vyšší výnos. Zájem o českou korunu ji zhnodnotí vůči jiným měnám, prostě bude za dolar méně korun a to zase zhorší pozici exportérů a tak pořád dokola. Je to chirurgická práce a nelze vytrhávat jeden krok z celého ekonomického systému, 

- daňovou regulace užívání bydlení, to jest zdanění AirBNB a růst daně z nemovitostí - tím se uvolní alespoň část nemovitostí - to je v rukou legislativy,   

- zvýšení nájemného nebo pokles cen nemovitostí, aby výnos byl okolo 5% -  to je v rukou trhu.

- přizpůsobit růst mezd růstu ekonomiky - to je v mnoha sektorech v rukou státu (zaměstnanci veřejné sféry včetně zdravotnictví), prostě mzdy rostou příliš rychle a trh bydlení na to může reagovat jenom růstem cen. To bylo jasné od počátku.

- pomoci může i zjednodušení administrativy spojené s výstavbou.   

Nedělám si nárok na vědeckou úplnost argumentace. Je časně ráno, sedím v hotelu v Rumunsku a měl jsem půl hodiny čas. Chci poukázat jen na jádro problému!

   

 

 

Autor: Richard Neugebauer | úterý 28.9.2021 7:40 | karma článku: 17,60 | přečteno: 464x
  • Další články autora

Richard Neugebauer

Každý vyšší státní úředník by měl povinně rok žít jako osoba samostatně výdělečně činná

Našemu státnímu aparátu chybí schopnost pracovat efektivně a bez zbytečných výkonů. Místo drahých veřejných programů je efektivnější opužívat bankovní identitu? Na co máme několik různých evidencí a ty spolu nekomunikují?

1.8.2024 v 14:39 | Karma: 42,44 | Přečteno: 4098x | Diskuse | Ekonomika

Richard Neugebauer

Rozpolcený mýtus střední Evropy

Na diskusích o společných zájmech „naší střední Evropy“ se ukazuje, jak blbě se u nás učí dějepis, aneb trnitá cesta od špatného Rakouska-Uherska k ještě horšímu Rakousku-Uhersku.

16.7.2024 v 9:59 | Karma: 30,28 | Přečteno: 3144x | Diskuse | Politika

Richard Neugebauer

Nenápadný jed socialismu

„Nezávislý publicista“ publicista David Jareš nám sděluje, že minoritní akcionář Michal Šnobr je pokrytec, protože se stylizuje do role oběti, ale bere na dividendách čtvrt miliardy. Takto se loví prostoduší.

2.7.2024 v 10:38 | Karma: 22,53 | Přečteno: 849x | Diskuse | Ekonomika

Richard Neugebauer

Zdravotnictví je veřejná služba i kšeft

Inspiroval mě boj zdravotnických odborů o stejné platy ve všech nemocnicích. Kousek po kousku se vrací socialismus pod rouškou dobra.

13.6.2024 v 10:12 | Karma: 27,68 | Přečteno: 1790x | Diskuse | Ekonomika

Richard Neugebauer

Jak jsme s Danielem Křetínským kupovali britskou poštu

Ano, oba jsme investoři, ale přece jen se v některých detailech lišíme. Nu což, boháči už mají všelijaké úchylky.

3.6.2024 v 9:34 | Karma: 25,26 | Přečteno: 1672x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Řeky nejrychleji stoupají v Jeseníkách, Bělá překonává prognózy

14. září 2024  1:27

Sledujeme online V celém Česku neustále prší. Řeky nejrychleji stoupají na Jesenicku, kde předpověď stále očekává...

Úkol v Lozicích: hlídat mosty. Novohradka hrozí zaplavit náves

14. září 2024

Kamenný most, železný most, splav. A zase znovu. Kamenný most, železný most, splav. Trojice...

Školáci budou jíst méně masa a cukrů, chystá stát. Zbytečně rigidní, líčí experti

14. září 2024

Premium Státní zdravotní ústav dohromady s ministerstvy nyní finišuje na přípravě nového spotřebního koše...

Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou

14. září 2024

Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a...

  • Počet článků 121
  • Celková karma 31,75
  • Průměrná čtenost 1091x
Původ: Středoevropsky smíšený, Orlické hory

Vzdělání: Ekonomie

Profese: Projektový manažer

Koníčky: Historie, psaní beletrie, cestování

 

Seznam rubrik