Česká pošta a Lesy ČR na burzu

Víte, kolik elektráren vlastní Spolková republika Německo? Dodává balíky lépe GLS, DHL, GEIS nebo Česká pošta? Co je uživatelsky přívětivé na cenách známek?

Velký business vytváří velké objemy tržeb a někdy i zisků. Častokrát při tom využívá nějakého výjimečného postavení. Vlastní velké investiční celky - elektrárny, železniční nebo rozvodnou síť, monopol na nějakou službu nebo obrovské pozemky.

Běžný občan se na těchto ziscích podílí tak, že stát tento zisk zdaní, část si strhne na svoje provozní výdaje a zbytek nějak rozdělí. Jak, to určuje byrokracie.

Mnohem pružnější formou je, když se občan na velkém businessu přímo podílí jako spoluvlastník. Peníze, které vydělá akcionář, sice také zdaní, ale zbytek může užít podle svého uvážení. Nemusí prosit u státních úřadů o příspěvek na ekologický kotel, příspěvek na bydlení nebo děti, ani na zvýšení starobního důchodu. Při rozumném výběru akcií má akcionář prospěch nejen z dividendy 3-4% čistého, ale i z růstu hodnoty akcií - ten by měl překonávat, na rozdíl od vkladů u bank nebo dluhopisů, inflaci.

Jedním adeptem na vstup na burzu je Česká pošta. Na burze je jak britská Royal Mail s dceřinou společností GLS, tak německá deutsche Post s dceřinou společností DHL Schválně, kdo doručuje efektivněji, DHL, GLS nebo Česká pošta? Zkoušeli jste někdy přečíst ceník České pošty? Už jen taková absurdita, že známka na tuzemský dopis stojí 19,-Kč, ale známka do Evropy stojí 39,- Kč. Pokud mám známky tuzemské, nemůžu nalepit dvě, abych jimi nahradil jednu evropskou. Já vím, namítnete, že dnes stejně má většina zákazníků zákaznickou kartu a platí o něco méně, že se Pošta stále zlepšuje apod...

Nebo zkoušeli jste někdy převést peníze tak, že je vložíte hotově na přepážce a chcete, aby je pošta převedla na nějaký bankovní účet?

Nebo zkoušeli jste reklamovat, když se vrátí balík, který se vrátí nedoručený potrhaný ze zahraničí za několik set pšotovného?

Jak je ale možné, že Česká pošta v tak výhodně položené tranzitní zemi, jako jsme my, s mnohaletým zkušeným namagementem, zajištěným monopolem na poštovní služby a ještě s dotacemi státu je ztrátová? Dovést za takových předpokladů firmu ke ztrátě je velké umění! Je to způsobeno jen a jen tím, že politické vlivy a kamarádíčci hrají větší roli, než obyčejný selský rozum a ochota vést firmu alespoň tak rozumně, jako každý pekař vede svou pekárnu.

Dalším adeptem jsou Lesy ČR. Stát nabyl různými konfiskacemi od roku 1918 ohromné vlastnictví lesních pozemků a pozemků, které se lesními staly. Stát s nimi ale neumí hospodařit. Vše sloužilo klientelismu různých subdodavatelských firem. Těch několik ročně vydělaných miliard je směšných. Navíc nás čeká několik let ztrátových. Soukromí vlastníci lesů nemají budoucnost, kontinuita selských lesů byla úplně zničena. Šanci přežít mají jenom (bývalé šlechtické) velkostatky. Ty byly ale vráceny jen "českým" vlastníkům. Obrovské lesní plochy v "pohraničí si zachovaly charakter komunistických státních statků.

Na burze nemusí být 100%. Stačí, když si stá ponechá nějakou blokující většinu. U Pošty třea 20%, u Lesů ČR třeba 50,1%. Pokud más tát většinu, jako je to 70% u ČEZU, zůstává firma politickou hračkou a menšinová akcionáři spláčou nad výdělkem. Akcie ČEZU stagnuje už desítiky let a stát se vymlouvá, že musí být vlastníkem ze "strategických" důvodů. Víte, kolik elektráren vlastní německý stát? Ani jednu. RWE a EON jsou většinově na burze, překonaly už šílenou ránu způsobenou zastavováním jaderných elektráren (cena akcií klesla na čtvrtinu, dnes je na polovině stavu před "obratem v energetice") a zase generují dividendu. Akcie ČEZu bez "obratu v energetice" vpodstatě také klesla na polovinu svého maxima!?

Už vidím, že namítáte, že máme špatné zkušenosti s privatizací vodárenské soustavy. Řešením ale není, že se všechno zase vrátí obci a státu. Řešením je, že akcie budou vlastnit čestí občané, třeba občané té dané obce. A samozřejmě také efektivní regulace monopolního trhu.

A co nám brání abychom vyrovnali odliv dividend z tuzemska  a nakupovali akcie a přetahovali dividendy ze zahraničí zase zpátky? Základem bohaté a svobodné země jsou její samostatní, vlastní pílí a ochotou nést riziko bohatnoucí  a svobodní občané!

Autor: Richard Neugebauer | pátek 3.1.2020 11:37 | karma článku: 14,18 | přečteno: 679x