Lovecký zámeček Rohoznice

FOTOBLOG - Uprostřed lesa, nedaleko obce Rohoznice na Pardubicku, se nachází zapomenutý chátrající letohrádek. Je to velmi zajímavá, bohužel již téměř zdevastovaná novogotická stavba z roku 1880. Avšak při troše fantazie na vás z onoho místa trocha historie dýchnout může ...

Západně od obce Rohoznice leží Klechtávecký rybník, od kterého lze zámeček při troše pozornosti zahlédnout. Nic netušícího návštěvníka lesa může tato zajímavá stavbička (ne)mile překvapit.

Na první (zmenšené) fotografii lze zámeček vidět vpravo nad rybníkem mezi stromy ...

V rámci úprav rozsáhlého lesoparku panství v Dobřenicích, nechal tento novogotický lovecký zámeček v roce 1880 postavit Karel Daniel Weinrich.

Letohrádek stojí mimo vyšlapanou cestu. Je proto jednoduché, hlavně v létě, kdy jsou stromy a keře zarostlé, tuto stavbu minout ...

Svého času sloužil zámeček, přesněji řečeno letohrádek Rohoznice, jako vedlejší odpočinkové sídlo pánů zámku v Dobřenicích, při jejich projížďkách na koních po okolí.

Pohled na letohrádek ze severní strany ...

V roce 1928 koupil Dobřenické panství, včetně zámečku Rohoznice, předseda správní rady plzeňské Škodovky JUDr. Karel Löwenstein. Jeho dětem bylo po roce 1945 panství zkonfiskováno, letohrádek postupně využívaly Státní lesy a JZD. Dnes patří letohrádek i dobřenický zámek dceři Karla Löwensteina.

V kruhové nice v severním průčelí je erb stavebníka Karla D. Weinricha ...

Letohrádek je obdélná novogotická stavba, v severní části patrová. Toto první patro bylo přístupné schodištěm ve věžičce a též z venku po dvourameném schodišti, lomícím se kolem severovýchodního nároží.

Na dalším obrázku je zachycen strop místnosti v prvním patře ...

Místnost v patře je čistě gotického rázu, lze to na první pohled vidět na stropních klenbách a okenních rámech. Na zdi této místnosti, nad "moderními grafiti", se nachází polovina malby, která se může zdát původní. Není tomu tak - letopočet prozrazuje číšlo 1969. Některé hlasy říkají, že se jedná o kopii obrazu Mikoláše Alše. Žádnou historickou hodnotu tato malba bohužel nemá. (Místnost v patře jsem z bezpečnostních důvodů - a z důvodu své závratě - nenavštívil, proto není zachycena na žádné z mých fotografií)

Pohled na venkovní schodiště, věžičku a čelní stranu s erbem ...

Nejsilnější historický "pocit" jsem měl z jíž zmíněných dřevěných okenních rámů ...

Schodištěm ve věžičce se dalo vystoupat nejen do patra, ale i na terasu, která byla umístěna nad patrem.

Bohužel se celé schodiště ve věžičce zřítilo, na fotografii jsou patrné jeho zbytky ...

Dnes je na tuto památku smutný pohled. Budova je dnes značně zdevastovaná, jsou poškozeny fasády, vnější schodiště.

Zřítila se i část podlahy patra ...

Pohled ze západu ...

Sytě červená omítka novogotického letohrádku je z velké části otlučená, zcela chybí okna, dveře. Vandalové postupně zničili veškerou vnitřní výbavu.

Vše co bylo jen trochu cenné už také dávno zmizelo ...

Na rozdíl od řady podobně postižených památek, má zámeček u Rohoznice šanci na lepší zítřky. Před nedávnem se o jeho záchranu začal starat jeden z herců pardubického divadla, který si ho pronajal a za pomoci kamarádů zdevastovaný letohrádek opravuje, ale jak sám přiznává, je to běh na dlouhou trať.

Pohled z jižní strany, přesněji z cesty ke Klechtáveckému rybníku ...

... a tady již od samotného rybníka ...

 

Použité zdroje textů k fotografiím: www.rozhlas.cz/pardubice; www.hrady.cz

Další fotografie z mého "skla" je možné vidět ZDE.

Autor: Richard Horák | středa 9.2.2011 20:11 | karma článku: 17,25 | přečteno: 3589x