"Ještě jedno kafe bych si dal ..."

Slovem: Reportážní článek z koncertu ROBERTA KŘESŤANA A DRUHÉ TRÁVY z 59. Loutkářské Chrudimi.

Obrazovou reportáž tohoto koncertu můžete shlédnout ZDE.

Překvapivě dlouho mému bližšímu zájmu Robert Křesťan s Druhou trávou unikal. Zřejmě proto, protože jsem se v mládí původně zařadil mezi vyznavače umění PUNK, a teprve s přibývajícím věkem jsem od tohoto stylu zabloudil do dalších oblastí, tedy i ke country a folku. Nejprve to byl Nohavica, Dobeš, Redl, kdo mi doma bez ustání vyhrával z reprobeden. Teprve v roce 2007 se v mé sbírce hudebních nosičů objevilo CD R.Křesťana - DYLANOVKY a já se o tuto kapelu, o tohoto písničkáře začal zajímat hlouběji. Jaké bylo mé překvapení, když jsem tenkrát zjistil kdo je autorem mnou tak často slýchané a občas i zpívané písně:

"Už si oblékni šaty 
a řetízek zlatý
a umyj se půjdeme na karneval. 
A na bílou kůži
ti napíšu tuší
že dámou jsi byla a zůstáváš dál."

Panenka. Píseň, která na koncertu Roberta Křesťana a Druhé trávy při 59. Loutkářské Chrudimi zazněla až jako přídavek, jako píseň poslední, ačkoliv byla během koncertu z řad obecenstva několikrát hlasitě žádána.

Chrudimský koncert Druhé trávy za divadlem Karla Pippicha, v krásném prostředí Parku republiky vedle řeky Chrudimky, byl můj třetí - poprvé jsem si poslech nejen své oblíbené Dylanovky v živém podání na největším čtvercovém náměstí v republice, tedy ve Vysokém Mýtě, podruhé na festivalu Trutnov open air v roce 2009. Chrudimský koncert byl oproti dvěma předchozím jiný v tom, že pro mě byl v tento den jediný a já jsem ho proto vnímal daleko intenzivněji.

Z již několikrát zmíněných Dylanovek zazněly čtyři písně - Ještě není tma, Jak mlýn se točí svět, instrumentální Nashville Skyline Rag a moje nejoblíbenější Seňore. Perfektně a profesionálně zahrané písně byly zaplněným Parkem republiky v Chrudimi hlasitě oceněny silným potleskem. Slunce které svítilo zpoza pódia sice zanechalo stopy na obličejích diváků, ale na druhou stranu vyčarovalo na zadní plachtě jeviště zajímavou kulisu (na obrázku) a dodalo koncertu zvláštní atmosféru.

"Seňor, Seňor 
nevíte prosím kde se skrývá? 
Kolik hodin, kolik dní nám ještě zbývá?
Kdy z nás vůbec stáhnou tenhle flór?
A bude nám tu líp než tam seňor?"

Pozornosti publika nemohl ujít fakt - jakými profesionály ve svém oboru je kapela Druhá tráva naplněna. Kytaru a dobro střídal Luboš Novotný (na obrázku), který je řazen mezi světovou elitu ve hře na tento nástroj. Luboši Malinovi prošlo během koncertu rukama neuvěřitelné množství nástrojů: akustické banjo, irské píšťaly, saxofon, mandolína a kytara - doufám, že jsem na nic nezapomněl. Na kontrabas se vyřádil Tomáš Liška, kterému byl několikrát během koncertu věnován prostor k ukázce jeho umění, stejně tak Emilu Formánkovi a jeho kytaře. Nelze opomenout mladého muže za bicí sestavou - David Landštof, který své místo při jedné z písní opustil, aby zahrál na speciální bicí nástroj, jehož název mi bohužel není znám.

Roberta Křesťana se svou mandolínou a imaginární kytarou netřeba představovat. Jeho skladby a texty patří ke kultovním záležitostem, které každý "folkař" zná, nebo by znát měl. Věřím, že se jeho písně objevují v učebnicích Hudební výchovy na Základních školách - nebo ještě ne? Další z jeho činností, o které se "ne až zas tolik" ví, je překlad - slibuji že Dylanovky zmiňuji naposled, ale tam přeložil a dotextoval, podle mého, nepřeložitelné.

Na nedělním dvouhodinovém Chrudimském koncertě zazněly vedle méně známých písní i ty písně, o kterých píši jako o kultovních - namátkou jmenuji: Prostři mi plátnem, Telegrafní cesta, Greensleaves, Infiela, Než zazvoní hrana, samozřejmě Panenka, nebo Ještě jedno kafe ...

Ještě jedno kafe bych si dal,
ještě jedno kafe, krucinál, 
než pojedu dál.

Autor: Richard Horák | úterý 6.7.2010 20:11 | karma článku: 10,56 | přečteno: 1512x