Přechodné bydliště - Izrael (6. část) - Tel Aviv

Pomalý řízený sesun na zem. Potřebuji projet ostrou zatáčku a to se s vypuštěným kolem dělá těžko. Ale ještě jsem si mohla vybrat kolo bez brzd nebo bez sedátka :)  

Tel Aviv se přidal k městům podporujícím cyklistickou dopravu. Vybudoval cyklostezky a hustou síť stojanů se sdílenými zelenými koly. Pokud překonáte počáteční registraci, můžete se vydat objevovat město ze sedla kola. Nám s registrací pomohl jeden místní surfař, my pak později na oplátku pomohli německým turistům, když si zablokovali ve stojanu kolo. Měli jsme s tím už předchozí nemilou zkušenost :) Zaplatíte počáteční poplatek (do 20 šekelů) a pak můžete jezdit vždy zdarma půl hodiny. Takže někam do půl hodiny dojet, dát kolo do stojanu, zajít na kávu, nebo prohlédnout si okolí a pak zase na půl hodiny vyrazit. Vypadá to idilicky ... jen kdyby nebylo v oběhu tolik vadných kol nebo nefunkčních snímačů karet.

Na kole se dá projet celá pláž od parku Jarkon až po starobylý přístav Jaffa. V Jarkonu narazíte na nejrůznější sportoviště, bezpočet prolézaček pro děti nebo třeba mini ZOO. Poletovat tam budou papoušci, pobíhat běžci a po řece, která parkem vede, se budou prohánět veslice nebo sportovní plachetnice.

Pláž samotná je pak jeden velký mumraj opálených těl. Hraje se matkot, plave se, surfuje se, balancuje na paddle boardu nebo se jen nahřívá na sluníčku či obdivuje západ slunce :) Ráda zde jen tak pozoruji místní život. Rozdíly se stírají. Vidíte procházet se vystrojenou početnou židovskou rodinu, kolem se na skateboardech prohání omladina v plavkách, prochází se tu homosexuální páry a do toho se v moři koupou Arabky v celotělových plavkách.

Cestou můžete také potkat stánky unikátního projektu Free Beach Library, který pláž a město dělá ještě zajímavějším.

Pomalu se dostáváme směrem na jih, k části Jaffa.

Je to údajně jedno z nejstarších měst světa. Až v roce 1950 bylo sjednoceno s rozrůstajícím se Tel Avivem. Dříve to byl významný přístav, dnes zde kotví převážně malé, rybářské lodě. V úzkých uličkách prodávají umělci svoji tvorbu v malých galeriích je tu také spousta kavárniček a nádherně to voní z převážně arabských restaurací. 

 

 

Tel Aviv je nejdražším městem Blízkého východu. Jeho luxusní části najdete na severu. Zde se byty v nové zástavbě pohybují klidně kolem osmi až deseti milionů šekelů. Často postáváme u výloh realitek a vybíráme :) Pravdou je, že architektura nových bytových domů je velmi zajímavá, byty jsou obrovské, často s terasou velkou jako běžný panelákový byt. Směrem na jih od centra Tel Avivu je obytná zóna pro chudší obyvatele. Jednou jsme se sem dostali. Ulice byly opuštěné, domy často vybydlené, kolem nepořádek. Později jsme se od místních dozvěděli, že se v této části zabydlují přistěhovalci z Afriky a že se příště máme této části města raději vyhnout.

Centru města vévodí náměstí Diezengoff s barevnou kašnou a domy vystavěnými ve stylu Bauhaus. Za těmi se zde také sjíždí turisté a milovníci architektury z celého světa. V Tel Avivu těchto domů najdete několik set. Bohužel valná většina je v ubohém stavu a v podstatě jen ty, u tohoto náměstí, jsou zrekonstruované tak, že i laik si všimne, že toto nejsou jen tak ledajaké domy.

Kolem náměstí Diezengoff je spousta stylových nočních barů a klubů. V šest večer se v nich začíná uklízet nepořádek z předešlé noci, v osm otevřou, v deset se začnou plnit a o půlnoci stěží projdete po chodníku kolem nich, jak jsou v obležení.

Čím více na sever míříte, tím je zřejmější, že Tel Aviv je moderní město, centrum hi-tech průmyslu a že je zde množství obchodních, finančních a zábavních center. Mezi nejznámější patří Azrieli Center, což jsou tři vysoké stavby. Jedna kruhová, druhá čtvercová a třetí trojúhelníková. Kruhová je z nich se svými 186 m nejvyšší a nám to nedalo a do jejího posledního, tedy 49 patra, jsme si vyjeli. Naskytl se nám 360° výhled z druhé nejvyšší budovy v Izraeli. 

Pomalu přijíždíme zpět k parku Jarkon. Cestou jsme ještě minuli několik galerií, muzeí, koncertní síň, městskou operu a univerzitu. Zacvakáváme kola do stojanů. Zítra nás z nich budou možná bolet (nejen) nohy, ale když natrefíte na funkční kousek, tak jako prostředek pro seznámení se s městem, mi přijdou ideální.

 

 

 

 

Autor: Renata Prokešová | středa 30.9.2015 15:05 | karma článku: 18,67 | přečteno: 887x
  • Další články autora

Renata Prokešová

Šitím za ekologii

18.10.2017 v 22:36 | Karma: 13,11

Renata Prokešová

Souboj s pokladním pásem

1.10.2017 v 22:04 | Karma: 28,92

Renata Prokešová

Francouzské hodování (8.)

21.7.2017 v 19:59 | Karma: 15,75