Jak dobře bydlet na veletrhu nemovitostí aneb o Francouzích

Máte skvělý pokoj ve třetím patře, chlácholil mne recepční v hotelu ve francouzském Cannes. Proč chlácholil? Za prvé, neseděl v recepci, neboť tu hotel zatím postrádal. Za druhé, kolem něho chodili zedníci, elektrikáři a instalatéři. Za třetí, nejspíš to nebyl ani recepční – nemohl najít klíč a o pokoji dokázal říct jen to, že je skvělý…

Stejně jako vloni jsem vedla pražskou delegaci na největším světovém veletrhu nemovitostí ve francouzském Cannes. Před rokem jsem měla kliku na pěkný hotel. Mělo to jenom malou chybu: v koupelně ještě obkládali vanu. No problem, no problem, ubezpečovali mě tehdy se zarputilým výrazem zaměstnanci hotelu. Mně trochu vadilo, že bych bydlela půlden se dvěma zedníky a posléze bych si vychutnávala vůni mokré malty.

Letos to tedy bylo mnohem transparentnější – na staveništi jsem byla už od vstupních dveří. V samotné koupelně mě už žádné překvapení nečekalo. 

Ráda jsem však zůstala. Nechtěla jsem zažít to, co moje kolegyně. Tu zaměstnanci hotelu při ubytování informovali: We are making your room. Tato fráze sice není přesná, ale znamená, že připravují pokoj, v zásadě ustýlají. Po pěti hodinách marného čekání pochopila, že v jejich verzi to znamená: Pokoj pro vás právě děláme (tedy: we are building your room).

Nicméně po těchto zážitcích, které mě přivedly až k názoru, že Francouzi jsou lajdáci a jejich historická snaha dosáhnout rovnosti, svornosti a bratrství se projevuje zejména v tom, že pro ně neplatí „náš zákazník, náš pán“, ale „buď rád, co máš nebo táhni“, jsem musela uznat, že mají jednu obrovskou výhodu. Když jsem ráno doklopýtala na rozestavěnou terasu, na které se podávala snídaně, uviděla nádherný výhled na moře, dostala křupavý croissant a voňavou kávu servírovanou s úsměvem, všechno naštvání zmizelo a připomnělo mi to jeden trefný vtip o Francouzích:

Když Bůh vytvářel Evropu, dával velký pozor, aby příliš neplýtval. Proto z nádob, ve kterých byly různé výhody, přidělil každé zemi jen trochu – jedněm hory, druhým moře, atd. Když končil, v každé nádobě mu něco zbylo. Tak vše chrstnul na jedno místo. A tím byla Francie. Ostatní si stěžovali: „Pane Bože, to je nespravedlivé. Proč oni mají všechno a my ne? To tak přeci nemůžeš nechat.“ Bůh se zamyslel, pokýval souhlasně hlavou a řekl: „Budiž Francouzi!“ :-)

Autor: Markéta Reedová | pátek 20.3.2009 14:30 | karma článku: 15,99 | přečteno: 2747x

Další články autora

Markéta Reedová

Slovanská epopej - laciná předvolební telenovela

Už Vás nebaví telenovely a nekonečné seriály na českých komerčních televizích? Nevadí, máme tu náhražku. Bitva o Slovanskou epopej začíná totiž také připomínat nekonečný seriál, kde se to jen hemží zhrzenými milenci, nepřejícími tchýněmi a zákeřnými útoky - respektive úředními rozhodnutími, žalobami, soudními výnosy a čerstvě dokonce policejní ochranou moravskokrumlovského zámku před "bídnými" Pražáky!

13.10.2010 v 13:28 | Karma: 16,92 | Přečteno: 2046x | Diskuse | Kultura

Markéta Reedová

Nejšílenější pražská šílenost: sedm volebních obvodů

Šest ze sedmi Pražanů má smůlu – na kandidátce do zastupitelstva nenajdou ani mě, ani jiné lídry. Kdo o tom rozhodl? Výhradně pražská ODS, která se bojí postavit před voliče jednoho z nich a přiznat, že je to jejich kandidát na primátora města.

1.9.2010 v 13:00 | Karma: 16,45 | Přečteno: 2266x | Diskuse | Praha a střední Čechy

Markéta Reedová

Prahu lze řídit lépe!

Chodím občas bruslit na cyklostezku do Modřan. Není možné si nevšimnout, že stezka se na několika částech zužuje tak výrazně, že člověka napadne, jestli stavebník omylem neubral pár decimetrů. Nebo že by projektant nevěděl, že se na takových stezkách jezdí v obou směrech? Když se tam potkají dva cyklisté a dva bruslaři, tak je rázem ucpáno jako na dálnici D1 v páteční odpolední špičce.

23.8.2010 v 13:00 | Karma: 19,19 | Přečteno: 2427x | Diskuse | Politika

Markéta Reedová

Blob „do nekonečna a ještě mnohem dál…“

Proč média znovu "vytáhla" pozapomenutý návrh Kaplického knihovny? A proč ho jiná kritizovala jako součást politického boje? Je to téma politické? No jistě, vždyť rozhodnutí o jeho osudu vzali od počátku do rukou politici. A proč by ne?

3.8.2010 v 13:10 | Karma: 23,91 | Přečteno: 6509x | Diskuse | Politika

Markéta Reedová

Ještě poslední zlatou ránu, prosím

ODS se prý změnila, hlásá, byť opatrně, převážná většina tuzemských médií. Nechci krotit nadšení, ale v Praze se situace nijak zvlášť nezměnila. Tady nejsou změny této partaje ani v bodě nula. Pro toto konstatování mám hned několik nezvratných důkazů.

29.6.2010 v 7:45 | Karma: 24,23 | Přečteno: 2335x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální výzdobu

Vánoční strom uprostřed kruhového objezdu u Nákladového nádraží Žižkov. Tento...
8. prosince 2025  13:45

Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...

Kdo ví víc o Vánocích? Otázky, které prověří i Ježíška

Na plzeňském náměstí Republiky opět září vánoční strom. (1. prosince 2024)
vydáno 3. prosince 2025

Zazvonil zvoneček! Je čas zjistit, jestli máte srdce vánočního elfa, nebo duši lehce kyselého...

Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?

Čtenáři Metra jsou v MHD milovníci jednosedadel. Nejraději na nich odpočívají v...
8. prosince 2025  13:54

Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...

Kde mají nejlevnější burger? Porovnali jsme pět největších fastfoodů v Česku

Five Guys burger
5. prosince 2025  10:21

Už za pár dní rozvíří vody českého fastfoodového rybníčku příchod nového, dlouhé měsíce očekávaného...

VyVolení slaví výročí. Dvojnásobný vítěz Vladko Dobrovodský už není v Česku

Vladko Dobrovodský
10. prosince 2025  13:25

Ve čtvrtek 11. prosince 2025 si připomeneme významné výročí české televizní historie. Bude to totiž...

Rozpočet Vysokého Mýta počítá příští rok s příjmy 527 mil. a výdaji 543 mil. Kč

ilustrační snímek
11. prosince 2025  10:49,  aktualizováno  10:49

Rozpočet Vysokého Mýta na Orlickoústecku na příští rok počítá s příjmy 527 milionů korun a výdaji...

Outlet Lidlu zavírá po Praze také v Olomouci. Už se chystá třetí prodejna

Nákupní šílenství v outletu společnosti Lidl v Olomouci
11. prosince 2025  12:22

Outletová prodejna Lidl v nákupní zóně na okraji Olomouce, jejíž otevření provázely před půl rokem...

Jesenické areály zápasí s oblevou, na horách si už nezalyžují ani běžkaři

ilustrační snímek
11. prosince 2025  10:38,  aktualizováno  10:38

Provoz lyžařských areálů v Jesenících v těchto dnech omezuje obleva. Teploty nad bodem mrazu...

Nevěř všemu, co se kolem tebe děje, zamýšlel se prezident při debatě na škole

Zhruba dvě stovky studentů přišly na debatu s prezidentem Petrem Pavlem do...
11. prosince 2025  6:32,  aktualizováno  12:10

Například o sociálních sítích a přístupu dětí k nim mluvil prezident Petr Pavel se studenty v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 61
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4342x
Už nejsem členkou Rady hl. m. Prahy s působností pro oblast evropských fondů, zahraniční politiky a protikorupčních opatření. 15. prosince 2009 jsem rezignovala, protože kolegové nepřijali strategii proti korupci, kterou jsem vypracovala. Ve volbách v roce 2010 do pražského zastupitelstva chci na kandidátce politické strany Věci veřejné nabídnout Pražanům svou vizi, jak by měla Praha fungovat!
www.reedova.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.