Ty jsi chytrej jako karanténa a jiné lichotky, co nepotěší.

Chytrá karanténa ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je na nejlepší cestě se stát další lichotkou, která věru nepotěší.

 -Ty jsi chytrej jako karanténa-. Pokud se tato fráze stane ustáleným slovním spojením, tzv. idiomem, rozhodně nebude znamenat ocenění studenta matematicko fyzikální fakulty UK, který vyhrál světovou olympiádu v teoretické fyzice, ale označení pro cintajícího žvatlala s pivním půllitrem v ruce. I kdyby chytrá karanténa nakonec přece jen neobohatila hovorovou češtinu, jak se to podařilo Haškovi se Švejkem a Svěrákovi s Hujerem, stejně i tak pořád zůstane k výběru dostatek lichotek, upřímných lítostí a přáníček připomínajících krásným vzhledem a hořkým obsahem hřib žlučník lidově zvaný hořčák. Např. konstatování některých ryze kladných vlastností většinou lehce voní po hořkých mandlích. Být hodným dobrákem v překladu znamená  být bez charismatu, ale zato hodný a dle darwinovské teorie odsouzený do role rezervního pátého kola, jemuž nehrozí, že se mu někdy sjede dezén na pneumatice. Hodná holka je na tom skoro stejně. Jaká je? No...hodná. Ještě o stupeň jedovatější je, když vás okolí považuje ve své podstatě za naprosto neškodného tvora s bleděmodrýma telecíma očima. Úplně vidím, jak se v takto označeném klaďasovi mění testosteron v prudce těkavou látku, která  bleskově mizí z jeho krevního řečiště. 

Ještě více k naštvání je k potměšilému oceňování kladných vlastností přidat i patřičnou dávku lítosti. To je jako spojit dva jedy do jednoho koktejlu. Nevyžádaná účast ve stylu „je mi vás upřímně líto“ dostane do kolen skoro každého, dokonce i účastníka internetových diskuzí. Tam však nikomu nehrozí ta nejhorší možná kombinace- neškodný hodný dobrák vzbuzující u každého lítost. V internetových diskuzích, zvláště pod články zabývajících se politikou, se hodné holky a hodní chlapci nevyskytují. U  svých oponentů sice pravidelně vzbuzují lítost, ale z důvodu jejich zmatenosti či podivínství pramenícího ze špatné výchovy nebo ideologické indoktrinace.

Nepotěší ani přání a přáníčka, pokud jim předchází předehra, kterou by si nikdo za rámeček nedal. Tak třeba : Milý kolego, s velkou lítostí Vám oznamujeme, že v naší firemní soutěži Nejslabší, máš padáka, náš mladý dynamický kolektiv v tajném hlasování /čtyřicet dva pro, proti nikdo a jeden se zdržel hlasování/ Vás označil za nejslabšího. Nejčastějším důvodem hlasující respondenti označili Vaši neschopnost komunikace se zákazníky, neschopnost dalšího odborného rozvoje, přičemž ženská část hlasujících navíc projevila nespokojenost s Vašimi hygienickými návyky – zejména Vaší zvýšenou potivostí. Oceňována byla pouze Vaše příkladná horlivost, která však v konečném důsledku spíše ohrožovala dobrou obchodní bilanci naší firmy. Rovněž bylo odhlasováno, že nemáte nárok na odchodné. Závěrem Vám přejeme příjemně prožitý zbytek týdne.

Zbývá ještě usměvavý smajlík. Ostatně ten také někdy dokáže naštvat.

Autor: Vilém Ravek | sobota 15.8.2020 17:23 | karma článku: 11,60 | přečteno: 454x