Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šílenství davů přichází po Podivné smrti Evropy

Naše doba propadla masovému šílenství. Aktivisté politické korektnosti nás nutí skákat a tancovat podle jejich not. Přikazují nám věřit neuvěřitelným nehoráznostem, které většina odmítá.

Ve výborném, čtivém překladu A. Tomského vychází v nakladatelství Leda kniha Šílenství davů renomovaného britského autora Douglase Murraye, kterého u nás známe z díla Podivná smrt Evropy.

"Naše doba propadla masovému šílenství...Něco se pokazilo a je nejvyšší čas, abychom se zamysleli nad hlubšími příčinami... Aktivisté politické korektnosti nás nutí skákat a tancovat podle jejich not... Přikazují nám věřit neuvěřitelným nehoráznostem..., které většina odmítá."* Tak uvádí autor svoji knihu Šílenství davů, ve které se věnuje problémům, které se vynořily v západním světě jako důsledek ztráty orientace a smyslu lidské existence. Murray ukazuje na příkladech čtyř skupin (žen, gayů, trans a rasových menšin), jak lze v současné politice zneužít ženy a menšiny, jak se tato problematika promítá do sdělovacích prostředků i do lidského soužití, a jak konstruuje novou morálku. "Stát se dobrým člověkem podle nového náboženství vyžaduje hlásat a velebit boj za jejich osvobození."* Paradoxně se nejedná o osvobození v zemích, kde jsou tyto skupiny pronásledované nebo mají omezená práva (autor uvádí např. Írán), ale v zemích, kde jsou rovnoprávné, či spíše protěžované.

Současní aktivisté západního světa zprofanovali pojem liberální demokracie, neboť svou ortodoxní, s náboženským fanatismem hraničící, orientací na požadavky menšin, přestává být demokracií, tj. vládou lidu, a tedy většiny, a zároveň je neliberální, protože netolerantní k odlišným názorům. Na mnoha příkladech autor ukazuje, jak likvidační, profesně i společensky, může být v západní společnosti nepodvolení se dogmatu nového masového šílenství. Tím podle autora připomíná marxisty, jen dělníky nahrazují nové privilegované menšiny a ženy.

Autor popisuje paradoxy a protimluvy šílenství, které se snaží potlačit normální zdravý rozum, a nabízí možnost, jak se nenechat ovládnout politickou korektností, jež je naprosto scestná. Murray ukazuje, že pro záchranu západní civilizace rozumu a svobody je životně důležité, abychom uměli rozlišit, co je na emancipaci žen, homosexuálů a rasových menšin správné, a kdy už jsme jednoznačně na cestě k šílenství.

Na straně „progresivistů“ vystupují v kapitole Vliv technologií globální americké firmy, zejména Google, Amazon, Twitter a Facebook, jež získaly moc „určovat lidem, co mají znát, o čem přemýšlet a mluvit”*. Českého čtenáře střední a starší generace zase osloví zasvěcený pohled na marxistické kořeny soudobé tzv. liberální teorie v kapitole Intermezzo - Marxistické základy.

Autor rozebírá "zmatené názory a protimluvy"*, které "napadají absolutní základy, na nichž svět stojí"* na řadě absurdních, ale skutečných příkladů především z angloamerického akademického prostředí. Jsou to příběhy, ze kterých mrazí. Murray varuje, že "váhavý a tolerantní diskurs byl nahrazen dogmatismem, který sám sebe označuje za liberální"*, a konstatuje, že "místo pokory se dnešní mstivý liberalismus opírá o dogmatickou jistotu své víry a podrývá svobodnou výměnu názorů, dokonce hrozí nebezpečí, že ji zlikviduje"*

Kdysi Mráz přicházel z Moskvy. Kniha varuje, že nyní by nám to mohl zavařit Západ, protože "jednou se musí prozradit, že místo řešení nabízí cestu do blázince, a společnost si uvědomí, jaké šílené náklady za ni musí platit"*.

Jordan B. Peterson, autor známý i z českých překladů říká: „Douglas Murray vede statečný boj za svobodu projevu. Podává pravdivý, výstižný pohled na nejrozporuplnější problémy dneška.“ A Barbara Kay v National Post to shrnuje: "Murray se prodírá houštinou novodobých nesmyslů na téma sociální spravedlnosti a hlasitě vyslovuje, čemu věří 95 procent z nás, ale bojíme se to říct. Čtěte Murraye.“ Protože slovy Bernarda-Henri Lévyho "Ať už s ním souhlasíme, anebo ne, Douglas Murray je jedním z nejdůležitějších veřejných intelektuálů naší doby."

Není to letní čtení k vodě, i když se čte jedním dechem. Nebo možná právě je, protože kdy a kde jinde máme čas se zamýšlet nad důležitými otázkami našeho světa? Kniha asi zatím nebude patřit k povinné literatuře v hodinách občanské výchovy a vlastně je to dobře. Pomlouvané, nedoporučované nebo zakazované knihy se vždycky četly více.

Závěrem se můžeme jen dohadovat: Zachová si naše společnost zbytky zdravého rozumu i s ohledem na marxistickou zkušenost v minulosti, nebo se přidá k šílenství davů progresivistů?

* Všechny citace jsou z knihy:
MURRAY, Douglas. Šílenství davů. Nakladatelství LEDA, spol. s r.o., 2021. ISBN 978-80-7335-719-1. [The Madness of Crowds: Gender, Race and Identity (2019)] Překlad Alexander Tomský. Vydáno s podporou Nadace PPF a Občanského institutu.

 

Autor: Radka Johnová | pondělí 9.8.2021 7:47 | karma článku: 31,21 | přečteno: 1084x
  • Další články autora

Radka Johnová

Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství. Psávala jsem tady recenze na nové knihy, o kterých jsem si myslela, že by neměly zapadnout.

4.4.2024 v 0:02 | Karma: 22,74 | Přečteno: 546x | Diskuse | Kultura

Radka Johnová

Megahrozby

"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".

8.10.2023 v 18:48 | Karma: 8,28 | Přečteno: 174x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Poručíme větru a dešti? Cílkova pravda o klimatu

Pravda o počasí, klimatu a jeho společenských dopadech, nejen na území Česka. Odborná kapacita a mediální hvězda dr. Václav Cílek v hlavní roli na křtu této knihy. Jak souvisejí nepokoje a revoluce s klimatem? Kde jsme my?

10.7.2023 v 13:19 | Karma: 24,68 | Přečteno: 741x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Jak ztratit svobodu

Letos to bude tři čtvrtě století, kdy naši předci ztratili svobodu v "demokratickém" únorovém puči. Poučíme se z historie?

26.1.2023 v 12:42 | Karma: 25,89 | Přečteno: 815x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Quo vadis vysoké školství

Kam to spěje? Glosa o úrovni akademického vzdělávání. Vysoká škola nebo vyšší učňák? Kritické myšlení, informační gramotnost a dezinformace.

9.1.2023 v 0:01 | Karma: 26,02 | Přečteno: 656x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Česko se opět ženou vydatné deště, hrozí bouřky i rozvodnění řek

13. července 2024  11:10

Od sobotního večera do nedělního brzkého rána platí výstraha před silnými dešti, místy také...

Nepodlehneme tlaku USA, posílíme vztahy s Čínou a Ruskem, slíbil íránský prezident

13. července 2024  10:51

Nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján zdůraznil, že Írán odmítá podléhat nátlaku ze strany...

Přichází motorista 007, Boris Šťastný. Do politiky se vrací Klausův muž

13. července 2024  10:28

Do vysoké české politiky se v barvách strany Motoristé sobě pokouší vrátit lékař a manažer Boris...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  10:19

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1221x
Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu.
Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu. Krátké glosy na síti X (dříve Twitter): @radkajo.
Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz, některé úvahy na blogosvet.cz.
Kontakt: rsj@seznam.cz

Seznam rubrik