Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Postliberální společnost

Globální dějiny a postliberální společnost. Budoucnost západní civilizace. Ivo T. Budil, doktor historických věd, a jeho varování naší civilizaci. 

Kniha profesora Ivo T. Budila (*1965) by mohla být považována za jeho celoživotní dílo, kdyby ovšem nebyl zároveň autorem patnácti odborných knih, dvou historických románů a řady odborných studií a popularizujících statí. Odbornost, renesanční záběr a schopnost podat odborné znalosti běžnému čtenáři se autorovi podařilo skloubit v této publikaci.

Jeho Globální dějiny ukazují lesk a bídu liberalismu na historických událostech od poloviny prvního tisíciletí do současnosti, od Číny přes Střední Asii po atlantickou globalizaci. Kniha vyšla v květnu 2022 v nakladatelství Triton a popisuje v širších historických, politických, kulturních a ekonomických souvislostech globální dějiny Eurasie.

Atlantická globalizace se zrodila v osmnáctém století mezi severozápadní Evropou a Severní Amerikou a byla podmíněna vznikem silného merkantilistického státu, vědeckého světonázoru a ideologie liberalismu. Na přelomu osmnáctého a devatenáctého století atlantická globalizace definitivně zastínila orientální globalizaci a vyústila do západní hegemonie a moderní globální civilizace. Současná stagnace Západu a opětovný vzestup asijských mocností souvisí dle autora s krizí euroamerického racionalismu, scientismu a liberalismu a může být překonána přehodnocením odkazu liberalismu a vytvořením nové ideologie postliberalismu.

Autor důkladně analyzuje, čím byly jednotlivé společnosti jedinečné, i důvody jejich úpadku. To vše skrytě i otevřeně s podtextem, jaký odkaz by si měla odnést naše budoucí západní postliberální společnost. Autor ukazuje, že každou ideologii lze využít i zneužít.

"Emancipační agenda liberalismu se vymkla zpod kontroly a ničí právě ty hodnoty, které v minulosti umožnily Západu jeho impozantní vzestup."

"Liberalismus se v závěrečné vývojové fázi tím, že začal relativizovat samotné konstitutivní složky lidské existence, rozum, jazyk a evolučně vzniklou přirozenost člověka, stal nepřítelem těch hodnot, které v minulosti učinily Západ mocnou a svobodnou civilizací."

"Vláda liberalokracie dokáže být značně netolerantní. Nastoluje atmosféru nesvobody, represí a udavačství. Paralyzuje rozum a kritickou diskuzi, jež nahrazuje zvláštním druhem morální hysterie."

Kniha má 812 stran a 2980 odkazů s citacemi světových filozofů, historiků, spisovatelů i ekonomů. Každá kapitola, dokonce každý odstavec, si zaslouží zamyšlení. Budilovo dílo patří k těm výjimečným knihám, které si půjčíte v knihovně, ale po jejich přečtení zjistíte, že tohle prostě musíte mít doma, abyste se mohli kdykoli k některé pasáži vrátit. Otázkou zůstává, zda si z těchto myšlenek vezmeme jako společnost ponaučení.

Citace jsou z knihy:
BUDIL, Ivo T. Globální dějiny a postliberální společnost: budoucnost západní civilizace. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2022. ISBN 978-80-7684-043-0.

Kniha byla vydána v rámci Vědecko-výzkumného záměru MUP Politologie, mediální a anglofonní studia financovaného z podpory MŠMT na rozvoj výzkumné organizace v roce 2022.

Autor: Radka Johnová | pondělí 22.8.2022 10:22 | karma článku: 16,51 | přečteno: 488x
  • Další články autora

Radka Johnová

Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství. Psávala jsem tady recenze na nové knihy, o kterých jsem si myslela, že by neměly zapadnout.

4.4.2024 v 0:02 | Karma: 22,74 | Přečteno: 546x | Diskuse | Kultura

Radka Johnová

Megahrozby

"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".

8.10.2023 v 18:48 | Karma: 8,28 | Přečteno: 174x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Poručíme větru a dešti? Cílkova pravda o klimatu

Pravda o počasí, klimatu a jeho společenských dopadech, nejen na území Česka. Odborná kapacita a mediální hvězda dr. Václav Cílek v hlavní roli na křtu této knihy. Jak souvisejí nepokoje a revoluce s klimatem? Kde jsme my?

10.7.2023 v 13:19 | Karma: 24,68 | Přečteno: 744x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Jak ztratit svobodu

Letos to bude tři čtvrtě století, kdy naši předci ztratili svobodu v "demokratickém" únorovém puči. Poučíme se z historie?

26.1.2023 v 12:42 | Karma: 25,89 | Přečteno: 815x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Quo vadis vysoké školství

Kam to spěje? Glosa o úrovni akademického vzdělávání. Vysoká škola nebo vyšší učňák? Kritické myšlení, informační gramotnost a dezinformace.

9.1.2023 v 0:01 | Karma: 26,02 | Přečteno: 657x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1222x
Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu.
Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu. Krátké glosy na síti X (dříve Twitter): @radkajo.
Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz, některé úvahy na blogosvet.cz.
Kontakt: rsj@seznam.cz

Seznam rubrik