Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dnes jsme Západ my, střední Evropa

říká Alexander Tomský, filosof, nakladatel, politický komentátor a překladatel, při představování své knihy Věčná vzpoura v srdci konzervativce a myslí tím hodnoty, ke kterým jsme vzhlíželi v dobách komunistické totality.

V nakladatelství Leda vycházejí v edici Životy Rozmluvy s Alexandrem Tomským o životě, literatuře a politice, které s protagonistou resp. autorem vedla po dobu posledních 30 let zkušená publicistka Lenka Jaklová.

Kniha je rozdělena do tří částí, symbolicky třech životů A. Tomského (nar. 1947), mládí před emigrací v roce 1968, období exilu v Anglii a dobu po návratu domů po roce 1989. Všechny tři části spojuje Tomského renesanční záběr, střízlivý pohled na svět a politiku od mládí přes londýnský exil, kde založil exilové nakladatelství Rozmluvy, po českou současnost, a především konzistentní postoj k preferenci svobody a odmítání totality, ať už přichází z východu nebo ze západu.

Dalibor Balšínek v úvodu říká: "Alexander Tomský stojí na okraji, ne v čele davů, ale ví, že se nachází na správné straně. A nepochybuje, že čas to jednou prověří a potvrdí."* Balšínek tak naráží na Šílenství davů Douglase Murraye, kterou Tomský pro nakladatelství Leda překládal, a kde "dav podobně jako v 50. letech, tentokrát ale na internetu, napadá veřejné osoby za nesprávné názory."* Z pohledu politické korektnosti současného západního světa ani pravicový konzervativec Tomský nemá ty "správné názory", ale právě proto stojí za to si jeho úvahy přečíst a zamyslet se nad nimi. Mimo jiné patří k menšině českých intelektuálů (byť to slovo nemá rád), kteří si svůj pravicově konzervativní světonázor přinesli z rodiny a podrželi si ho celý život.

Tomský např. srovnává "budovatelské režimy" nacismus a komunismus, které byly "v celé své praxi a propagandě totožné, až na jeden rozdíl - každý ospravedlňoval svou touhu po moci odlišnou pseudovědeckou teorií."* "Obě ideologie jsou svého druhu politickým náboženstvím a kultem."* Zároveň si všímá, že "komunisti usilovali o násilnou proletarizaci společnosti, dnes běží sama a bez násilí."* Proti tomu "přestože Rakousko bylo impériem, ke konci devatenáctého století šlo o tolerantní a liberální stát, který své poddané ani příliš neobtěžoval ani nezdaňoval... Na rozdíl od Evropské unie mocnářství nebudovalo nový svět."*

"Češi chtěli na Západ, vlezli ale do spolku, o němž neměli nejmenší ponětí. Jsme součástí západní civilizace, otázka je, jestli ji Západ pomalu neopouští."* "Zdaleka ne všichni pochopili, jaký revoluční útok se vede proti základům západní civilizace."*

Spolu se Solženicynem upozorňuje, že "nelze vyjednávat v dobré vůli s někým, kdo usiluje o vaše zničení a světovou nadvládu."*

Alexander Tomský podává zasvěcený pohled na kulturní a politické dějiny, často očima soudobých myslitelů, spisovatelů a filosofů. S mnohými z nich se během své nakladatelské praxe v exilu i v Praze setkával.

Poslední oddíl knihy je věnován nejvýznamnějším esejům A. Tomského, namátkou vybírám: Britská krize koruny, Kalamita stále těsnější Unie, Marx na Kapitolu, Podivný půvab postmarxistické politologie, Uprchlická krize rozumu, Zelená nemoc rozumu, V nerovném zápase s kultem lidstva (o knize Podivná smrt Evropy Douglase Murraye o tom, že Evropa páchá sebevraždu), Vidět jinýma očima. Ano, Tomského pohled je pohled jinýma očima, očima pravicového konzervativce. A tady patří dík i panu RNDr. Rudolfu Červenkovi, majiteli nakladatelství Leda, který pochopil, že "Západ ztratil zdravý rozum a je potřeba se proti tomu postavit"* a v tomto levicově liberálním odvětví jde proti progresivistickému proudu a dává hlas pravicovým konzervativcům, kteří se zamýšlejí, "jak zachránit západní civilizaci"*.

Kniha se čte jako napínavý román o historii nonkonformní generace od poloviny minulého století do současnosti, zároveň však s každou zodpovězenou otázkou nevtíravé, v pozadí stojící redaktorky, nutí k zamyšlení. Jeden neobyčejný život českého konzervativního vzdělance, který říká věci na rovinu. I takové, které někteří nechtějí slyšet. Čtení k vodě i na dlouhé zimní večery, potěší i pod vánočním stromečkem, ale osobně doporučuji přečíst ještě před volbami.

* Všechny citace jsou z knihy:
JAKLOVÁ, Lenka. Věčná vzpoura v srdci konzervativce. Rozmluvy s Alexandrem Tomským o životě, literatuře a politice. Nakladatelství LEDA, spol. s r.o., 2021. ISBN 978-80-7335-751-1.

Autor: Radka Johnová | pondělí 13.9.2021 21:58 | karma článku: 26,15 | přečteno: 689x
  • Další články autora

Radka Johnová

Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství. Psávala jsem tady recenze na nové knihy, o kterých jsem si myslela, že by neměly zapadnout.

4.4.2024 v 0:02 | Karma: 22,74 | Přečteno: 546x | Diskuse | Kultura

Radka Johnová

Megahrozby

"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".

8.10.2023 v 18:48 | Karma: 8,28 | Přečteno: 174x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Poručíme větru a dešti? Cílkova pravda o klimatu

Pravda o počasí, klimatu a jeho společenských dopadech, nejen na území Česka. Odborná kapacita a mediální hvězda dr. Václav Cílek v hlavní roli na křtu této knihy. Jak souvisejí nepokoje a revoluce s klimatem? Kde jsme my?

10.7.2023 v 13:19 | Karma: 24,68 | Přečteno: 744x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Jak ztratit svobodu

Letos to bude tři čtvrtě století, kdy naši předci ztratili svobodu v "demokratickém" únorovém puči. Poučíme se z historie?

26.1.2023 v 12:42 | Karma: 25,89 | Přečteno: 815x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Quo vadis vysoké školství

Kam to spěje? Glosa o úrovni akademického vzdělávání. Vysoká škola nebo vyšší učňák? Kritické myšlení, informační gramotnost a dezinformace.

9.1.2023 v 0:01 | Karma: 26,02 | Přečteno: 657x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1222x
Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu.
Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu. Krátké glosy na síti X (dříve Twitter): @radkajo.
Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz, některé úvahy na blogosvet.cz.
Kontakt: rsj@seznam.cz

Seznam rubrik