Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dezinformace, zdravý rozum a volby

Volební nabídka a poptávka ve světě marketingových iluzí neomarxistů. Kolik let jsme žili ve svobodném státě za poslední čtyři století? Zvolíme si progresivisty nebo svět, kde chceme žít my?

Nejsem historik, tak si dovolím laickou zkratku. Kolik let jsme žili ve svobodném státě za poslední čtyři století? Od bitvy na Bílé Hoře 8. listopadu 1620 resp. popravy 27 českých pánů 21. června 1621 si Češi vládli sami cca 20 let od konce roku 1918 do roku 1938, pak dva a půl roku po druhé světové válce a 14,5 roku od konce roku 1989 do vstupu do EU. Nebo to bylo 20 let do ratifikace Lisabonské smlouvy v roce 2009? Tedy kolem 40 let, přibližně deset procent doby.

Současnému stavu odpovídá i volební nabídka. V devadesátých letech jsme měli na výběr mezi pravicovou ODS a levicovou ČSSD, které doplňovaly středové a okrajové strany. Tehdy ještě byli politici, kteří měli vizi, byli ochotni ji prosazovat, a někteří ji i prosadili.

Dnešní volba je probruselská "Národní fronta" hájící zájmy EU a její globalistické progresívní ideologie v českém protektorátu. Všichni ostatní jsou zesměšňováni a mainstreamovými médii, zejména tzv. veřejnoprávními, ostrakizováni. Navíc za naše koncesionářské poplatky, výpalné, které musíme povinně odvádět. Chceme více direktiv z bruselské říše? Chceme neomarxistickou cenzuru v hávu politické korektnosti?

Studenty školí politické neziskovky dotované z veřejných rozpočtů, tedy z našich daní. Skeptická starší generace, která vidí paralelu s obdobím nástupu komunistů po 2. světové válce, prý podléhá dezinformacím, a vyškolení progresivisté jí mají vysvětlit, co je správné. Jen někdo, kdo minulý režim nezažil, může generaci "Husákových dětí" a dnešních seniorů nálepkovat jako proruské agenty nebo považovat za ovlivněné kremelskou propagandou.

Ve světě marketingových iluzí a lobbistů sledujících vlastní zájmy je těžké prosadit rozumnou myšlenku bez podpory mediálního světa. Ekonomové vycházejí z premisy, že se lidé chovají racionálně a chtějí maximalizovat svůj užitek, přičemž nehodnotí, co kdo považuje za užitečné. I volby jsou otázkou nabídky a poptávky. Občan, v tomto případě ne spotřebitel, ale volič, má své platidlo, volební hlas. Každý má právě jeden. Je racionální jít volit? Jaká je pravděpodobnost, že právě náš hlas rozhodne volby? Tak se ptá jednotlivec na mikroúrovni. Z makropohledu vypadá racionalita jinak. Právě proto, že máme každý z nás jen jeden hlas, měl by ho každý uplatnit tak, aby mu volba přinesla co největší užitek. Volit nejmenší zlo pořád znamená volit zlo. Nenechme se ovlivnit milým úsměvem, hezkýma očima, slibem "třiceti stříbrných" ani agenturami, majícími patent na veřejné mínění, nebo lobbisty z veřejnoprávních médií a jejich selektivním výběrem, čí hlasy k nám pustí. Je na nás, jestli zvolíme momentální cíl nebo dlouhodobý zájem naší společnosti.

I politik je člověk. Maximalizací zisku politika ale nejsou úplatky, jak by někoho mohlo napadnout, nýbrž počet hlasů, který povede ke zvolení. Proto by se měl politik chovat tak, aby během svého volebního období byl vnímán svými voliči jako užitečný. Zvažujme pečlivě, kteří politici nám byli respektive budou užiteční a zaslouží si náš hlas.

Chci žít ve svobodné zemi, kde všichni mají stejná práva a povinnosti, která si rozhoduje o svých zákonech a své měně, udržuje přátelské, ale rovnoprávné vztahy se svými sousedy a partnery, která respektuje úspěšné a nechá jim prostor, která zároveň pomůže svým slabým a znevýhodněným, ale nenechá se nikým vydírat. Volme svět, ve kterém chceme žít my. Je to tajná volba. Nikomu se nemusíme zpovídat.

Autor: Radka Johnová | neděle 3.10.2021 23:46 | karma článku: 22,88 | přečteno: 530x
  • Další články autora

Radka Johnová

Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství. Psávala jsem tady recenze na nové knihy, o kterých jsem si myslela, že by neměly zapadnout.

4.4.2024 v 0:02 | Karma: 22,74 | Přečteno: 546x | Diskuse | Kultura

Radka Johnová

Megahrozby

"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".

8.10.2023 v 18:48 | Karma: 8,28 | Přečteno: 174x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Poručíme větru a dešti? Cílkova pravda o klimatu

Pravda o počasí, klimatu a jeho společenských dopadech, nejen na území Česka. Odborná kapacita a mediální hvězda dr. Václav Cílek v hlavní roli na křtu této knihy. Jak souvisejí nepokoje a revoluce s klimatem? Kde jsme my?

10.7.2023 v 13:19 | Karma: 24,68 | Přečteno: 744x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Jak ztratit svobodu

Letos to bude tři čtvrtě století, kdy naši předci ztratili svobodu v "demokratickém" únorovém puči. Poučíme se z historie?

26.1.2023 v 12:42 | Karma: 25,89 | Přečteno: 815x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Quo vadis vysoké školství

Kam to spěje? Glosa o úrovni akademického vzdělávání. Vysoká škola nebo vyšší učňák? Kritické myšlení, informační gramotnost a dezinformace.

9.1.2023 v 0:01 | Karma: 26,02 | Přečteno: 657x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1222x
Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu.
Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu. Krátké glosy na síti X (dříve Twitter): @radkajo.
Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz, některé úvahy na blogosvet.cz.
Kontakt: rsj@seznam.cz

Seznam rubrik