Demostrace státních zaměstnanců? - Děkuji, nechci!

Tento článek píši s plným vědomím toho, že jednak zcela jistě popudím všechny nestátní zaměstnance a za druhé nade vší pochybnost naštvu všechny zaměstnance státní. Ale prostě nemohu jinak, tak si to nějak přeberte. Článek také píši jako reakci na některé příspěvky do diskuzí na podobné téma, které vyznívají v tom smyslu, že státní zaměstnanci by měli jít za katr, apod. Odstavce níže se ale NETÝKAJÍ zaměstnanců pracujících ve zdravotnictví, dále zaměstnanců pracujících ve složkách záchranného systému, policie a učitelů a vědeckých pracovníků. Jedná se mi nyní o tzv. "čistokrevné" úředníky.

Dne 21. 9. 2010 proběhla veliká demostrace státních zaměstnanců, kterým se (z pochopitelných důvodů) nelíbí snižování platů. Jsem sám státním zaměstnancem (proč to tajit) a pracuji na katastrálním úřadě a této demonstrace jsem se neúčastnil.

Takže část první, kterou naštvu všechny státní zaměstnance (s vymezením v perexu), především pak odbory. Střílím tak do "svých" lidí a je mi jasné, že v mnohých očích budu prohlášen za (přinejmenším) blbce. ALE, ať se to všem líbí nebo ne, státní správa je prostě přebujelá. To je realita. Proč však snižovat platy? Jediným efektem, vedle ušetřených pád miliard korun českých, bude to, že odborníci, kteří (světě div se) přece jen někde ještě ve státní správě pracují, půjdou pryč. Takže na úřadech už zbydou skutečně "kvalitní" zaměstnanci a podle toho státní správa bude také vypadat.

Já osobně snížení platů považuji za chybný krok. Pokud je ale třeba ušetřit nějaké peníze ze státního rozpočtu (a tento požadavek nikterak neodsuzuji, naopak je mi jasné, že jiná cesta - za předpokladu, že budou následovat prorůstové kroky - neexistuje). Jenže také vím (z vlastní zkušenosti), že kdydby stát propustil kolem 20 % svých úředníků, státní správa by jela bez jakýchkoliv negativních dopadů na kvalitu, dále. Ba naopak, myslím si, že kvalita práce by šla nahoru.

Nesmí se ale jednat o plošné propouštění porvedené bez rozmyslu. Některá pracoviště nesnesou již méně zaměstnanců, u jiných by se dalo propustit i vyšší procento. Samozřejmě by to s sebou neslo dočasné a krátkodobé zvýšení nákladů jdoucích na odstupné a podporu v nezaměstnanosti. Ovšem na úřadech práce by zcela jistě nezůstali všichni propuštění. Valná část by si zvládla najít nové zaměstnání a na "pracáku" by zůstala zlomková část propuštěných (je samozřejmě možné diskutovat, kolik by to bylo, to nedokážu kvantifikovat). Myslím si, že by se z dlohodobého hlediska tento krok státu vyplatil.

Je dále důvodné předpokládat, že kvalita práce by tímto krokem vzrostla. Pracovní úkoly by byly zadávány adresněji a tudíž i kontrola odvedené práce by byla jednodušší, bylo by možné klíčovým zaměstnancům mírně přidat na platu, což by působilo při průměrných až podprůměrných platech běžných zaměstnanců ve státní správě motivačně, dále pro zůstavší úředníky by byla skutečnost, že nebyli propuštěni, také motivačním faktorem, atd. Jsem si ale vědom, že o obsahu tohoto odstavce by bylo možné vést dlouhou diskuzi.

A teď ta část druhá, kterou "naštvu" všechny nestátní zaměstnance, podnikatele, atd., prostě zbytek národa :-) Skutečně se mě dotýká, že úředníky bere národ jako tzv. darmožrouty, že panuje v diskuzních příspěvcích a článcích na blogu předsudek, že úplatkářství mezi úředníky je absolutně běžné a jednoznačně panuje názor, že úředníci si vymýšlí tuny papírů a formulářů, aby šikanovali běžné obyvatele tohoto státu.

Stát je firma a jako taková má svoji agendu. Úředníci jsou lidé, kteří se o ní starají a bez této agendy to prostě, ať se Vám to líbí nebo ne, nepůjde. Ideálním stavem je relativně malý výkonný státní aparát s nutným počtem úředníků tak, aby chod státu běžel, jak má.

Co se týče korupce, považuji to za selhání jednotlivce a nikoliv za obecný jev. Sám jsem nemusel nikdy na úřadech nikomu nabízet úplatek (a nikdy tak neučiním a pokud budu cítit, že úředník k tomuto kroku směřuje, bude následovat má velmi tvrdá stížnost k jeho nadřízeným) a mne osobně by urazilo, kdyby mi někdo úplatek nabídl. Ostatně, to že se ve státní správě setkává obecná veřejnost s korupcí, jde částečně na vrub přávě veřejnosti. Je pro Vás všechny pohodlnější ten úplateček dát a zařídit potřebné, než se bránit a to, co potřebujete zařídit by se tím spozdilo. Jenže nakonec by se tato nulová tolerance veřejnosti vyplatila. (Je mi jasné, že budu v tomto případě označen za někoho, kdo zaměňuje důsledek a příčinu, ale je to klasické dilema: co bylo dříve, slepice nebo vejce? Ergo, byla první nabídka úplatku za protislužbu ze strany veřejnosti a nebo první bylo řečení si o úplatek ze strany úředníka?) Kromě toho je podle mne hlavní vina na bezzubosti policie v řešení těchto záležitostí.

Obecné klišé, že úředníci si vymýšlí kdejaké formuláře, jimiž šikanují ostatní lidi, je nesmysl. Úředníkům samotným pije krev, když musí vypllňovat nebetyčně přiblblé formuláře, statistiky a podobně. Tím, kdo je vymýšlí, je ministerstvo. Jenže s ministerskými úředníky se běžný člověk nepotká a tak si vylévá zlost na úřednících za přepážkou, kterým ale formuláře vadí stejně, jako Vám všem ostatním.

Tak a teď mne kamenujte. Nicméně shrnutí je, že demonstrace je k ničemu, já osobně ji, byť sám jsem úředníkem, nepodporuji a naopak bych sáhl spíše k většímu propouštění státních zaměstnanců než ke snižování už tak de facto podprůměrných platů, což považuji za krok ještě radikálnější.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Radek Hampl | středa 22.9.2010 11:55 | karma článku: 44,19 | přečteno: 13156x
  • Další články autora

Radek Hampl

Schizofrenie státní správy

4.1.2012 v 12:40 | Karma: 22,51

Radek Hampl

Věci (ne)Veřejné už nikdy!!

13.5.2011 v 20:20 | Karma: 19,33

Radek Hampl

Zatmění Slunce 4. 1. 2011

5.1.2011 v 8:04 | Karma: 9,42