Lisabonská smlouva: Ano či ne?
Třeba v USA. Kolik se tam třeba jen za posledních 80 let (dál do
minulosti to zpaměti nevím) urodilo dobrých prezidentů? F. D. Roosewelt,
J. F. Kennedy, R. Reagan, B. Clinton... Vypadá to, že mezi Američany se
najde dobrý prezident zhruba každých 20 let. Američanů je (v průměru za
tu dobu) řekněme 300 milionů. Nás, Čechů, jen 10 milionů, tedy 30 krát
méně. To znamená, že u nás by se měl najít dobrý přezident (či vládce)
jednou za - ano, jednou za 600 let!
Když se podíváme do historie, skoro je to i pravda. Dobrý vládce
byl Karel IV, dobrý prezident byl Masaryk. Víte o někom dalším? Odstup
mezi nimi je skutečně zhruba těch 600 let. Na dalšího dobrého vládce
tedy máme čekat dalších 600 let?
Jakpak to vypadá v Evropě? Evropanů je skoro dvakrát víc než
Američanů, v Evropě (v celé!) by se tedy dobří vládci měli vyskytovat
zhruba každých 10 - 15 let. W. Churchill, Ch. De Gaulle, K. Adenauer, M.
Thatcherová...
Mohl bych jmenovat další, ke kterémukoliv z těch jmen ovšem je
možné mít výhrady. V Evropě je to těžké. Zatímco Američané sice mají
v Unii 50 států (a není příliš známo, že každý z těch států má svoji
vlastní vlajku podstatně odlišnou od všeobecně známých hvězd a pruhů,
svoje vlastní hlavní město, svoje vlastní zákony, ...), většina
Američanů ale mluví stejným jazykem, většinou má i dost podobné názory,
a především se všichni bez ohledu na hranice svých států považují za
jeden národ. V Evropě to tak jednoduché nemáme. Je tady víc národů než
států a každý z nich chce něco jiného a má jiné názory, takže i shodnout se
u nějakého jména na tom, zda to byl dobrý či špatný vládce, nemusí být
snadné.
(Jeden příklad za všechny: Jozip Broz-Tito. Byl jsem v Jugoslávii v
době jeho vlády, a mluvil jsem s místními lidmi. Nestačil jsem zírat,
jak mají Jugoslávci Tita rádi. To bylo něco pro Čecha neuvěřitelného. To
se vůbec nedalo srovnávat s tím, co si mysleli Češi o svých
komunistických prezidentech. Lidé v Jugoslávii říkali, že pod vládou
Tita se mají daleko nejlíp za celou historii svého národa. Ostatně, kdo
tam byl v té době a porovnával Jugoslávii s Československem, ten ví
svoje. Jediné, co lidem na Titovi vadilo, bylo, že už je moc starý,
a křižovali se v obavách "co s námi bude, až nám Tito umře!" Dnes už
víme, co se s Jugoslávií stalo po Titově smrti... Takže: Byl Tito
"krvavý pes", jak ho nazýval Stalin, nebo to byl komunistický zločinec,
jak jsme přesvědčení my dnes, nebo to byl dobrý vládce, jak na něj
nostalgicky vzpomíná spousta lidí v zemích bývalé Jugoslávie? To si musí
každý rozhodnout sám.)
Myslím, že ale každý po svém napočítá dobrých vládců v Evropě
tolik, aby to vydalo dost na těch každých 10 - 15 let.
Otázka tedy stojí takto: Máme přijmout Lisabonskou smlouvu a
podřídit se Bruselu, kde se (snad!) každých 10 - 15 let objeví nějaký
dobrý vládce Evropy (evropský prezident, evropský premiér - to už je
jedno, jak se ta jeho funkce bude jmenovat), anebo si hrát na svém
písečku a na dobrého vládce či premiéra čekat dalších 600 let tak, jako
Židé už 3000 let čekají na Mesiáše?
Jak tak koukám na tu naši současnou politickou sešlost, tak si
myslím, že Brusel by byl lepší. Horší totiž být nemůže. Myslím si, že té
naší politické garnituře by jenom prospělo, kdyby jí někdo vyšší
poroučel, co si může a co nemůže dovolit, kdyby ji někdo vyšší (třeba
i z ciziny, když už to nedokážeme sami!) umravňoval a kontroloval. Ti
naši politici to potřebují jako prase drbání.
A že nám budou z Bruselu vládnout cizinci? Karel IV byl také
cizinec. Nenarodil se v Čechách, nebyl vychováván v Čechách, a jestli
uměl aspoň jedno slovo česky ve chvíli, kdy byl korunován českým králem,
to nevím - to mi v dějepisu nějak uniklo, stejně jako to, zda se byl
sspoň jednou někdy v Čechách podívat před tím, než se stal českým
králem.
Masaryk sice byl Čech, ale podstatnou část života prožil
v zahraničí, protože doma v Českých zemích byl proklínán jako "zrádce
národa" (po aféře s Rukopisy a s Hilsnerem). To až teprve po roce 1918
začal být nazýván "tatíčkem".
Miloš Pulda
Příšernost jménem Windows 10
Snad každý den se znovu a znovu přesvědčuji, že Windowsy 10 jsou ještě horší, než jsem si uměl představit. Nikdy by mne ale nenapadlo, že firma Microsoft bude Windowsy 10 nikoliv vylepšovat, ale naopak ještě zhoršovat.
Miloš Pulda
Zmetek jménem Windows 10
Každý den narážím na další a další nesmysly, nedomyšlenosti či vyložené chyby Windowsů 10. Kdybych já takovou práci odevzdal v zaměstnání zákazníkovi, můj šéf by mne asi velice rychle vyrazil.
Miloš Pulda
Hrůza jménem Windows 10
Další zkušenosti a hlavně zklamání při používání Windowsů 10. Je až k nevíře, co všechno se dá na jakž-takž fungujícím systému (Windowsy XP blahé paměti) zmršit. Jak praví Murphyho zákon: Když něco funguje, je třeba to předělat.
Miloš Pulda
Pohroma jménem "Windows 10"
Firma Microsoft slibovala, že instalací Windowsů 10 uživatel nepřijde o žádná svá data, a všechna jeho nastavení zůstanou zachována. Větší lež snad ani neexistuje.
Miloš Pulda
Nová hlášení stanic v Dopravním Podniku Města Brna
Tak jsem se zase jednou zaposlouchal do hlášení jmen zastávek v trolejbusu: "Hnusáčkova" - "Přízrak" - "Frázova" - "Spratecká"...
| Další články autora |
Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů
Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...
Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík
Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi
Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...
Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků
Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...
Neměli bychom co zpívat. Etnograf Bartoš zachránil zlínský kroj a tisíce písní
Po Tomáši Baťovi se ve Zlíně jmenuje řada míst a institucí. Všichni samozřejmě víme, kdo to byl. V...
Zavřený neratovický stadion dočasně nahradí kluziště, bude možné ho o zastřešit
Zavřený neratovický zimní stadion do doby, než místo něj město vybuduje nový, nahradí od října...
Plzeňský kraj měl loni schodek 352 mil. Kč, původně byl plánovaný na 2,5 mld. Kč
Hospodaření Plzeňského kraje loni skončilo se schodkem 352,48 milionu korun. V původním rozpočtu...
Nemocnicím Pardubického kraje loni klesl zisk po zdanění na 138 milionů korun
Nemocnice Pardubického kraje zastřešující pět krajských nemocnic skončila minulý rok se ziskem po...

Cesta ke zdravému stárnutí: Otestovaly jsme prémiový komplex Nuvitone PRO pro buněčnou vitalitu
V redakci eMimina si s přibývajícím věkem stále více uvědomujeme, že zdraví a dostatek energie nejsou samozřejmost. Proto jsme se rozhodly na...
- Počet článků 44
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1285x



















