Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Lisabonská smlouva: Ano či ne?

     Pan prezident  Klaus nechce předat  část naší státní  svrchovanosti a pravomocí naší vlády do Bruselu. Cizincům! Brrr!!!      Zkusme se ale podívat, jak to u těch cizinců chodí.

     Třeba v  USA. Kolik se tam  třeba jen za posledních  80 let (dál do
minulosti to zpaměti nevím) urodilo dobrých prezidentů? F. D. Roosewelt,
J. F. Kennedy, R. Reagan, B.  Clinton... Vypadá to, že mezi Američany se
najde dobrý prezident zhruba každých 20  let. Američanů je (v průměru za
tu dobu) řekněme  300 milionů. Nás, Čechů, jen 10  milionů, tedy 30 krát
méně. To znamená,  že u nás by se měl  najít dobrý přezident (či vládce)
jednou za - ano, jednou za 600 let!
     Když se  podíváme do historie, skoro  je to i pravda.  Dobrý vládce
byl Karel IV,  dobrý prezident byl Masaryk. Víte  o někom dalším? Odstup
mezi nimi  je skutečně zhruba  těch 600 let.  Na dalšího dobrého  vládce
tedy máme čekat dalších 600 let?
     Jakpak  to  vypadá  v  Evropě?  Evropanů  je  skoro dvakrát víc než
Američanů, v  Evropě (v celé!) by  se tedy dobří vládci  měli vyskytovat
zhruba každých 10  - 15 let. W. Churchill, Ch.  De Gaulle, K. Adenauer, M.
Thatcherová...
     Mohl  bych jmenovat  další, ke  kterémukoliv z  těch jmen  ovšem je
možné mít  výhrady. V Evropě  je to těžké.  Zatímco Američané sice  mají
v Unii 50  států (a není  příliš známo, že  každý z těch  států má svoji
vlastní vlajku  podstatně odlišnou od  všeobecně známých hvězd  a pruhů,
svoje  vlastní  hlavní  město,   svoje  vlastní  zákony,  ...),  většina
Američanů ale mluví stejným jazykem,  většinou má i dost podobné názory,
a především  se všichni  bez ohledu  na hranice  svých států považují za
jeden národ. V  Evropě to tak jednoduché nemáme. Je  tady víc národů než
států a  každý z nich chce něco  jiného a má  jiné názory, takže  i shodnout se
u nějakého jména na  tom, zda to byl dobrý či  špatný vládce, nemusí být
snadné.
     (Jeden příklad za všechny: Jozip Broz-Tito. Byl jsem v Jugoslávii v
době jeho  vlády, a mluvil jsem  s místními lidmi. Nestačil  jsem zírat,
jak mají Jugoslávci Tita rádi. To bylo něco pro Čecha neuvěřitelného. To
se  vůbec  nedalo   srovnávat  s  tím,  co  si   mysleli  Češi  o  svých
komunistických  prezidentech. Lidé  v Jugoslávii  říkali, že  pod vládou
Tita se mají daleko nejlíp za  celou historii svého národa. Ostatně, kdo
tam  byl v  té době  a porovnával  Jugoslávii s  Československem, ten ví
svoje.  Jediné, co  lidem na  Titovi vadilo,  bylo, že  už je moc starý,
a křižovali se  v obavách "co  s námi bude,  až nám Tito  umře!" Dnes už
víme,  co se  s Jugoslávií  stalo  po  Titově smrti...  Takže: Byl  Tito
"krvavý pes", jak ho nazýval  Stalin, nebo to byl komunistický zločinec,
jak  jsme přesvědčení  my dnes,  nebo to  byl dobrý  vládce, jak  na něj
nostalgicky vzpomíná spousta lidí v zemích bývalé Jugoslávie? To si musí
každý rozhodnout sám.)
     Myslím,  že ale  každý po   svém napočítá  dobrých vládců  v Evropě
tolik, aby to vydalo dost na těch každých 10 - 15 let.
     Otázka  tedy  stojí  takto:  Máme  přijmout  Lisabonskou  smlouvu a
podřídit se  Bruselu, kde se (snad!)  každých 10 - 15  let objeví nějaký
dobrý  vládce Evropy  (evropský prezident,  evropský premiér  - to už je
jedno,  jak se  ta jeho  funkce bude  jmenovat), anebo  si hrát  na svém
písečku a na dobrého vládce či  premiéra čekat dalších 600 let tak, jako
Židé už 3000 let čekají na Mesiáše?
     Jak  tak koukám  na tu  naši současnou  politickou sešlost,  tak si
myslím, že Brusel by byl lepší. Horší totiž být nemůže. Myslím si, že té
naší  politické  garnituře  by  jenom  prospělo,  kdyby  jí  někdo vyšší
poroučel, co  si může a co  nemůže dovolit, kdyby ji  někdo vyšší (třeba
i z ciziny,  když už to  nedokážeme sami!) umravňoval  a kontroloval. Ti
naši politici to potřebují jako prase drbání.
     A  že nám  budou z  Bruselu  vládnout  cizinci? Karel  IV byl  také
cizinec. Nenarodil  se v Čechách,  nebyl vychováván v  Čechách, a jestli
uměl aspoň jedno slovo česky ve chvíli, kdy byl korunován českým králem,
to nevím  - to mi  v dějepisu nějak  uniklo, stejně jako  to, zda se byl
sspoň  jednou někdy  v Čechách  podívat  před  tím, než  se stal  českým
králem.
     Masaryk  sice   byl  Čech,  ale   podstatnou  část  života   prožil
v zahraničí, protože  doma v Českých  zemích byl proklínán  jako "zrádce
národa" (po aféře  s Rukopisy a s Hilsnerem). To  až teprve po roce 1918
začal být nazýván "tatíčkem".

 

Autor: Miloš Pulda | pátek 23.10.2009 0:00 | karma článku: 12,16 | přečteno: 1358x

Další články autora

Miloš Pulda

Příšernost jménem Windows 10

Snad každý den se znovu a znovu přesvědčuji, že Windowsy 10 jsou ještě horší, než jsem si uměl představit. Nikdy by mne ale nenapadlo, že firma Microsoft bude Windowsy 10 nikoliv vylepšovat, ale naopak ještě zhoršovat.

7.9.2016 v 1:15 | Karma: 24,70 | Přečteno: 1633x | Diskuse | Věda

Miloš Pulda

Zmetek jménem Windows 10

Každý den narážím na další a další nesmysly, nedomyšlenosti či vyložené chyby Windowsů 10. Kdybych já takovou práci odevzdal v zaměstnání zákazníkovi, můj šéf by mne asi velice rychle vyrazil.

4.7.2016 v 1:00 | Karma: 27,43 | Přečteno: 1627x | Diskuse | Věda

Miloš Pulda

Hrůza jménem Windows 10

Další zkušenosti a hlavně zklamání při používání Windowsů 10. Je až k nevíře, co všechno se dá na jakž-takž fungujícím systému (Windowsy XP blahé paměti) zmršit. Jak praví Murphyho zákon: Když něco funguje, je třeba to předělat.

22.6.2016 v 1:00 | Karma: 31,94 | Přečteno: 2429x | Diskuse | Věda

Miloš Pulda

Pohroma jménem "Windows 10"

Firma Microsoft slibovala, že instalací Windowsů 10 uživatel nepřijde o žádná svá data, a všechna jeho nastavení zůstanou zachována. Větší lež snad ani neexistuje.

30.5.2016 v 2:00 | Karma: 31,30 | Přečteno: 2642x | Diskuse | Věda

Miloš Pulda

Nová hlášení stanic v Dopravním Podniku Města Brna

Tak jsem se zase jednou zaposlouchal do hlášení jmen zastávek v trolejbusu: "Hnusáčkova" - "Přízrak" - "Frázova" - "Spratecká"...

16.9.2015 v 1:57 | Karma: 15,38 | Přečteno: 844x | Diskuse | Brno

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi

Kontrola jízdenek
15. června 2026  9:20

Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Neměli bychom co zpívat. Etnograf Bartoš zachránil zlínský kroj a tisíce písní

Etnografka Muzea jihovýchodní Moravy Jana Koštuříková ukazuje listinu, kterou...
15. června 2026  15:52,  aktualizováno  15:52

Po Tomáši Baťovi se ve Zlíně jmenuje řada míst a institucí. Všichni samozřejmě víme, kdo to byl. V...

Zavřený neratovický stadion dočasně nahradí kluziště, bude možné ho o zastřešit

ilustrační snímek
15. června 2026  14:13,  aktualizováno  14:13

Zavřený neratovický zimní stadion do doby, než místo něj město vybuduje nový, nahradí od října...

Plzeňský kraj měl loni schodek 352 mil. Kč, původně byl plánovaný na 2,5 mld. Kč

ilustrační snímek
15. června 2026  14:09,  aktualizováno  14:09

Hospodaření Plzeňského kraje loni skončilo se schodkem 352,48 milionu korun. V původním rozpočtu...

Nemocnicím Pardubického kraje loni klesl zisk po zdanění na 138 milionů korun

ilustrační snímek
15. června 2026  14:03

Nemocnice Pardubického kraje zastřešující pět krajských nemocnic skončila minulý rok se ziskem po...

Cesta ke zdravému stárnutí: Otestovaly jsme prémiový komplex Nuvitone PRO pro buněčnou vitalitu
Cesta ke zdravému stárnutí: Otestovaly jsme prémiový komplex Nuvitone PRO pro buněčnou vitalitu

V redakci eMimina si s přibývajícím věkem stále více uvědomujeme, že zdraví a dostatek energie nejsou samozřejmost. Proto jsme se rozhodly na...

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1285x
Programátor pamětník a živnostník, dříve odborný asistent na VUT. Asi ale nejsem ten správný vědec, protože jestliže skutečný odborník je tak specializovaný, že "ví všechno o ničem", pak mně se víc líbí "vědět nic o všem" - a taky o tom trochu přemýšlet.

Seznam rubrik

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.