Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Teď už máme co jsme chtěli....

Není to tak dlouho, co politická scéna hekticky prosazovala přímou volbu prezidenta. Když v roce 2008 ODS a KDU ČSL ukázala jeden ze svých rutinních úkonů – přesvědčila jednoho (do počtu scházejícího) opozičního poslance aby prosadila volbu Václava Klause, když nezlomila jistě nezručného ale nikoliv bezradného Miloslava Vlčka, který se nenechal ovlivnit a zmanipulovat k tajné volbě, když tato forma hlasování dík „volební koalici“ ve sněmovně, tedy ČSSD, Strana zelených a KSČM nezískala většinu, pro další volbu nového prezidenta pod tlakem veřejnosti byla uzákoněna volba přímá. 

Jako vždy si politické špičky od odborníků nenechali radit, přehlíželi logické námitky, že přímo zvolený prezident se bude opírat o nesrovnatelně silnější mandát a tak by bylo vhodné objasnit nejasná místa v jeho kompetencích. Ostatně právník má u politiků (když se jim to hodí) pejorativní, nedůvěryhodné renomé. Podle mě hloupé pořekadlo „sejdou se dva právníci a mají tři právní názory“ je jen důsledkem toho, že jakákoliv kapacita může dávat jen autoritativní výklad práva, nikoliv legální (závazný), k němuž je povolán pouze soud. (mj. soudci jsou také právníci).

A jako vždy, nyní si této ignorace politiků užívají dosytosti. A to jsme jen pár měsíců po přímém zvolení prezidenta.

Představitelé parlamentních stran protestují proti záměru prezidenta Miloše Zemana vytvořit tzv.úřednickou vládu. Zeman chce kabinetem expertů řešit stávající politickou krizi, kterou rozpoutal policejní protikorupční zásah a následná demise premiéra Petra Nečase; představitelé stran zastoupených ve sněmovně ale upozorňují, že úřednický kabinet nemá v dolní komoře podporu a tím pádem ani legitimitu. Tolik stručně z tisku.

Ale jako obvykle, politici svým viděním světa se dopouštějí omylů, deformací ústavy, svérázných účelových výkladů.

Ale malá rekapitulace věcná:

Pláče především vládní koalice, tedy (snad) pravice. Ale čemu se diví? Sebevědomá vláda se 118 hlasy dokázala veřejnosti svou bídu vládnutí. Její zažité zákulisní praktiky vedly k destrukci, která nemá obdoby. Pověstné zákulisní praktiky působí jako žumpa. Je snad marnost připomínat všechny kauzy, metody, obchodování, zákulisní kupčení hlavně v poslední době, kdy koalice sublimovala do ztracena a přitom chtěla prosadit svou (nejen v restitucích, ale i u DPH atd.). Nejen politici, ale mnozí vysocí státní úředníci dosazení bůh ví proč bez jakékoliv kvalifikace, znalostí svých kompetencí, si pletou místa poblíž vlády jako svoji nedotknutelnou pravomoc řídit svět, právo neprávo. Znám důvěrně prostředí Úřadu vlády a ona jistá zdánlivá servilita vysokých úředníků, policie a zpravodajských služeb k tomu úředníky úřadu svádí ale její zneužití se mstí – diskredituje zejména premiéra a ten také na toto „dovládl“. Proto kvalifikovaný člověk takovému pokušení nepodlehne, naopak, brání mu.

Myslím, že se v hodnocení zamýšlených kroků prezidenta politici velice mýlí.

Myslím, že musíme přece jen odlišit, že nyní nejsme po volbách, ale před nimi. Lidé si nepřejí, aby vládla současná koalice, i když mnozí nesporně dobří ministři si to ani nezaslouží, doplácejí na svého premiéra a další dominantní osobnosti koalice.

Ale proces v řadě demise vlády, její přijetí, jmenování premiéra, jmenování nové vlády, žádost o důvěru a její vyslovení či odmítnutí je nejen řada ústavněprávních úkonů, ale i úkonů časových.

Tato vláda je v dikci ústavy prozatímní, do jmenování vlády nové. (úřednickou vládu neznám, to by ji musel nový premiér navrhnout ze stávajících úředníků ministerstev, ale tento pojem Ústava nepoužívá) Prezident republiky má v ústavě nespornou kompetenci jmenovat předsedu vlády a následně na jeho návrh vládu a není zavázán činit tak po domluvě či souhlasu Parlamentu. Taková vláda je tedy zcela legitimní. Je-li po volbách (což není) považoval bych za schválnost prezidenta, pokud by jmenoval někoho jiného, než představitele strany vítězné, ale ani k tomu jej Ústava nezavazuje.

Krok, kterým dočasně legitimní vláda získává legitimitu trvalou je až okamžik hlasování o důvěře vlády. Pokud podporu nezíská, legitimitu ztrácí a stává se znovu vládou v demisi, tedy vládou prozatímní Další ústavní postup Ústava definuje přesně. Prezident má ještě jeden „pokus“ jmenovat premiéra a vládu, která se pokusí o získání důvěry sněmovny. Třetí pokus má předseda poslanecké sněmovny a následuje rozpuštění parlamentu.

Koaliční politici tedy hudrují na pana prezidenta zbytečně. Nečiní nic špatného, když svým postupem zabrání vládnout koalici, která se zcela zdiskreditovala, až do termínu voleb řádných. Jeho premisa při jmenování premiéra, který se staví vládu s odborníků (lépe bych řekl s bývalých (a možná i recyklovaných) politiků s jistou praxí na tom kterém ministerstvu) vychází jistě ze značné míry pravděpodobnosti, že taková vláda důvěru nezíská. Pak může jmenovat premiéra jiného, je to legitimní, ústavní, lege artis.

Existuje však možnost, o které opozice mluví trvale. Postup prezidenta dává impulz celé politické scéně, aby Parlament svoji převahu v našem ústavním systému prokázal hlasováním o svém rozpuštění. K tomu pana prezidenta nepotřebují a on musí akt předčasných voleb akceptovat. Tato situace je více než pravděpodobná, a také odpovídá většinové vůli obyvatel.

Jestli chce někdo prezidenta odsuzovat či nařknout z čehokoliv, pak ať si počká na kroky další, tedy na délku jeho případného otálení s provedením ústavních kroků, které udělat sice musí, ale jasné určení času lze nazvat jen pojmy „bez zbytečného odkladu“.

Mně tedy vůbec nevadí, když pár měsíců místo této vlády bude vládnout prozatímní vláda složená s odborníků, naopak.

Přimlouval bych se ale za co nejrychlejší řešení. Jen v souvislosti s novou kodifikací soukromého práva je třeba přijmout desítky prováděcích předpisů. Parlament by tak měl faktor času zvážit a možná přece jen účinnost občanského zákoníku před seberozpuštěním o nějaký čas odložit. Ale to je jiná kapitola. Tím doplácíme právě na neodpovědnost politiků současné vlády, kteří svými postupy tuto krizi vyvolali.

Autor: Ivan Přikryl | úterý 25.6.2013 9:05 | karma článku: 12,23 | přečteno: 466x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Už jsem z toho NERVozní.

Do problémů s bydlením mluví kde kdo. Povolaní, ti, kteří by měli být kompetentní (jedni ex lege-vláda druzí ex privata industria, jaksi z vlastní vůle, cítivše se povolaní-ministři a jejich rádci). A také NERV.

25.1.2024 v 10:00 | Karma: 17,63 | Přečteno: 351x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Krátkodobé pronájmy? Rozhodně ne na turistický pobyt či Airbnb.

Sdílená ekonomika je fenomén současnosti. Uber jezdí na letiště a hádá se s taxikáři. Podnikatelé kupují byty a prostřednictvím aplikací je nabízejí ke krátkodobým pobytům. Ministerstvo pro místní rozvoj mlčky přihlíží, jako vždy.

12.10.2023 v 8:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 307x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice. Epilog?

Mám obavy, že o epilog nejde. Nevšímavost politiků s rituálními tanci okolo "rozvratu" veřejných financí dává prý vládě titul neřešit nic jiného. Ne, nechci tu situaci zlehčovat. Ale pokračování tohoto příběhu je rizikem.

12.5.2023 v 9:00 | Karma: 6,25 | Přečteno: 149x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v oblasti bydlení- pokračování čtvrté.

Další pokus přimět vládu a politiky se odehrál v roce 2018. Kdybych měl publikovat všechny materiály té doby, tak už by to zoufalství bylo chronické. Kdo opravdu tu sérii článků čte chápe, že jasně říkají co je třeba. Dodnes marně

11.5.2023 v 10:00 | Karma: 4,20 | Přečteno: 162x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Oběť jsem já, hájí se cyklista, po jehož útoku zemřela řidička

26. června 2024  11:43,  aktualizováno  12:52

Řidička, která po konfliktu s cyklistou Václavem Socherem před dvěma lety zemřela v nemocnici, si...

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

25. června 2024  16:47,  aktualizováno  21:41

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je...

Noc dlouhých nožů zbavila Hitlera opozice. Uteklo od té doby už 90 let

30. června 2024  3:05

Jen rok poté, co se Adolf Hitler stal říšským kancléřem, nechal zlikvidovat své poslední odpůrce ve...

KOMENTÁŘ: Bagration. Operace, která odstartovala průlom východní fronty

30. června 2024

Premium V červnu 1944 se Spojenci vylodili v Normandii, zatímco na východní frontě ve stejné době probíhala...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Jako mravenci. Hrůza na mostě korunovala americký úprk z Pchjongjangu

30. června 2024

Seriál Korejskou válku dnes vnímáme především jako pozadí pro vtípky vypečených doktorů ze seriálu...

  • Počet článků 194
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 906x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik