Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sociální rezervace? Nebo skansen jak neřešit problém?

Už se mě to ani nechce psát. Nebýt toho, že se v posledních dnech začíná o problémech sociálního bydlení mluvit v médiích, považoval bych toto téma za ztracené. Přitom absolutní lhostejnost k tomuto tématu ze strany politiků (až na opravdu výjimky) a podcenění problému přinese jen zbytnění problémů. Ti, za které se platí cestou pomoci v hmotné nouzi předražené nájemné si již zvykli, že se o ně stát postará, aniž by mu něco museli vrátit. Je to černá díra, ale když není jiný model, bude muset ještě nějakou dobu fungovat. Proto jsem se vrátil k určitému odbornému pohledu a k možným řešením.

     Doba předvolební obvykle přináší hesla, vyjadřující zjednodušenou, heslovitou formou priorit soutěžících politických stran. Média pak využívají prostor k tomu, aby přinášely polemiku, kritiku, vyjádření odborníků té které oblasti.

     Zaregistroval jsem, že téměř ve všech médiích se čím dál častěji hovoří o problémech v bydlení, zejména pro občany v bytové či hmotné nouzi. Jsou to především problemy ubytoven v různých lokalitách. Existuje přímá úměrnost mezi výší nezaměstnanosti v regionech a koncentrací skupin obyvatel, které jsou považovány za “nepřizpůsobivé”.

     Politické strany však v této oblasti jsou v pozici reaktivní vize. Samy nepřináší často žádná řešení, pouze reagují na témata médii otevíraná.

     Teorie bytového trhu je založena na tom, že je nutné vytvářet nástroje právní, ekonomické či strukturální k tomu, aby si na tomto specifickém trhu mohla většina obyvatel najít důstojné bydlení odpovídající jeho ekonomickým poměrům, schopnostem i potřebám. Začínáme-li od skupiny ekonomicky úspěšných osob pak jde o nástroje podporující přístup k bydlení vlastnickému, zejména hypotéky, stavební spoření. Nájemní bydlení pak vyžaduje rozumná pravidla pro sjednávání nájemného a určitou stabilitu tohoto segmentu včetně pravidel pro řešení případných sporů. Další skupinou bývají formy bydlení v nestátních formách s ekonomickým nájemným, které kryje náklady na provoz domů a bytů. Jde zejména o bydlení družstevní.

Ve všech moderních zemích však existuje skupina osob, která  se dostává do potíží při zajištění odpovídajícího bydlení. Těm má pomoci tzv. sociální bydlení jako komplex promyšlených opatření na podporu osob v nouzi či na okraji společnosti.

A to nehovoříme o celém segmentu údržby, záchovné péče, podpory výstavby se všemi multiplikačními efekty schopnými pozitivně a zantelně ovlivnit ekonomku země.

 

    Bytový trh má svoji logiku, mnohdy podceňovanou, ale ve svých důsledcích neúprosnou. Pokud neprovádíme trvalý monitoring potřeb, pokud neznáme onu logiku a důsledky nečinnosti státu, drive nebo později se dostaví důsledky, kterých jsme nyní svědky.

 

     Bytová politika po roce 1989 se vyznačovala značnou mírou nahodilosti, nekoncepčnosti. Politici ji nepovažovali za “politicky atraktivní”. To přineslo nepromyšlené kroky, například bezplatný převod vlastnictví bývalých téměř dvou milionů státních bytů na obce, ovšem s regulovaným nájemným. To nebylo ani na ekonomicky odůvodněných nákladech na provoz domů. Obcím nebyla dána žádná povinnost v oblasti sociální, ale ani žádný nástroj, kterým by mohly sociální politiku v bydlení realizovat. Výsledek? Tisíce obcemi privatizovaných domů, které již sociální roli hrát nemohou.

     Ale ani podpora vlastnického bydlení – hypotéky či stavební spoření – nebyly výsledkem aktivity tehdejších vlád nýbrž dílem několika poslaneckých návrhů poslanců, kteří tyto spojitosti pochopili.

     Družstevní bydlení se zastavilo na křižovatce mezi družstevním nájemním a vlastnickým bydlením, takže take významnější roli v segment sociálním nehraje.

 

     Výsledkem je stav současný, který nám predikovali zahraniční odborníci již dávno. Neexistuje-li neziskový sektor s nízkým ekonomickým nájemným, stane se sociální bydlení požíračem veřejných financí, absurdně nejdražší formou bydlení v domech nevalné kvality.

     Jen na okraj – Francie má své bydlení ve firmách HLM, Britové své bytové asociace, Holnaďané bytové korporace, Rakušané obecně prospěšná společenstva bytová, Němci či skandinávské země bytová družstva. Každá moderní zem má se sociálním bydlením problem, ale každá má nástroje, jak jej zajistit. Pokud tak nečiníme, ujmou se poskytování přístřeší v ubytovnách podnikatelé, kteří stanoví výši “nájemného” nikoliv na základech parametrů pro určení výše nájemného, ale na hranici státem poskytované pomoci v hmotné nouzi. Výsledkem je nájemné mnohdy vice než třikrát vyšší než v nájemním sektoru. Čím déle bude tento stav trvat, tím vice tento pseudosektor zbytní.

 

     Klienti v ubytovnách pochopili, že sice ne příliš důstojně, ale přece jen bydlí vlastně bezplatně, na náklady státu. Kolik se za to platí je příliš nezajímá, peníze jdou rovnou na účet poskytovatele. Pracovní návyky tito lidé ztratili již dávno, je to třetí generace nezaměstnaných. A tak zabředávají hlouběji do problemů, blíže k sociálnímu dnu se všemi důsledky, včetně radikalizace těch, kteří jim jejich způsob života se všemi negativy vyčítají.

     Politici se do řešení problem nevrhají. Jde totiž o oblast, kde se jakékoliv nové opatření začne projevovat v řádu let, tedy se značným prodlením. To je ale zásadní chyba. Mnohá řešení jsou pak populistická ale ve svém důsledku jen problem vyostří. Vize, že snížím dávky v hmotné nouzi ze dne na den přinese jen vybydlení ubytoven, a pak již nebude ubytování poskytovat nikdo. Je to časovaná bomba, to ví v moderní Evropě každý rozumný politik.

 

     Řešení existuje ve třech krocích. Lidem s nižšími, ale přece jen nějakými příjmy a mladým lidem můžeme přinést levnější bydlení v nových “sociálních bytových družstvech”. Jejich právní úprava již existuje a umožňuje i případnou rozumnou podporu z evropských fondů.

 

     Obce se asi nevyhnou určitým povinnostem v oblasti sociálního bydlení, avšak musí být uměřené jejich možnostem a doprovázeny ekonomickými a právními nástroji.

 

     Samotná pomoc – formou příspěvků na bydlení, pomoci v hmotné či bytové nouzi, nova pravidla a podmínky pro jejich poskytování vyžaduje přijetí příslušného zákona o sociálním bydlení.

 

     Mnohým současným politickým stranám se ani nedivím, že raději tento problem přehlížejí. Strany nedávné vládní koalice měli 7 let na to, aby cosi přinesly – marně, bez výsledku.

 

     Média by se měla častěji ptát na tuto oblast a žádat konkrétní odpovědi. Je nejvyšší čas a tato oblast je stejně významná jako jiné, třeba zdravotnictví, doprava a podobně.

 

     Ale dosud zveřejněné programy o této oblasti příliš nemluví.

Autor: Ivan Přikryl | pondělí 16.9.2013 15:15 | karma článku: 10,78 | přečteno: 581x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Už jsem z toho NERVozní.

Do problémů s bydlením mluví kde kdo. Povolaní, ti, kteří by měli být kompetentní (jedni ex lege-vláda druzí ex privata industria, jaksi z vlastní vůle, cítivše se povolaní-ministři a jejich rádci). A také NERV.

25.1.2024 v 10:00 | Karma: 17,63 | Přečteno: 351x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Krátkodobé pronájmy? Rozhodně ne na turistický pobyt či Airbnb.

Sdílená ekonomika je fenomén současnosti. Uber jezdí na letiště a hádá se s taxikáři. Podnikatelé kupují byty a prostřednictvím aplikací je nabízejí ke krátkodobým pobytům. Ministerstvo pro místní rozvoj mlčky přihlíží, jako vždy.

12.10.2023 v 8:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice. Epilog?

Mám obavy, že o epilog nejde. Nevšímavost politiků s rituálními tanci okolo "rozvratu" veřejných financí dává prý vládě titul neřešit nic jiného. Ne, nechci tu situaci zlehčovat. Ale pokračování tohoto příběhu je rizikem.

12.5.2023 v 9:00 | Karma: 6,25 | Přečteno: 149x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v oblasti bydlení- pokračování čtvrté.

Další pokus přimět vládu a politiky se odehrál v roce 2018. Kdybych měl publikovat všechny materiály té doby, tak už by to zoufalství bylo chronické. Kdo opravdu tu sérii článků čte chápe, že jasně říkají co je třeba. Dodnes marně

11.5.2023 v 10:00 | Karma: 4,20 | Přečteno: 162x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 194
  • Celková karma 11,50
  • Průměrná čtenost 912x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik