Program bytové politiky? V exekutivě i Parlamentu hrobové ticho.

O vysoké ceně bytů není pochyb. Na mých blozích o tom najdete řadu článků,úvah. Server iDnes dnes zveřejnil článek "Ceny bytů v Česku neustále rostou. Proč, a jaký bude další vývoj". Dostupnost bytů je nesporně problém. Jak dál?

Týž den Hospodářské noviny publikují kritický článek: "Dostupnost bydlení je v Česku stále větší problém. Politiky to zatím netrápilo. Probouzí je až volby".

Dodávám: Jen na krátkou dobu, pak zase usnou. Zejména HN kritizují sjednanou koaliční dohodu mezi ANO a ČSSD. Kritizují, že programové prohlášení neobsahuje ani samostatnou kapitolu o bydlení. (Na rozdíl od digitalizace nebo sportu).

Proč tomu tak je?

Největší překážkou pokroku v bytové politice státu jsou politici sami. Vládní koncepce minulé vlády byla sepsaná pod dozorem Karly Šlechtové je nic neříkající materiál, také proč,vždyť je vše v pořádku, možná drobná změna stavebního řízení, nic víc není třeba (blahobyt u nás zvítězil). Sociální bydlení - řeči, žádný zásadní skutek. Dostupné bydlení? Zrychlíme výstavbu. Připomíná mě to má mladá léta a naivitu Státní plánovací komise, že již v šedesátých letech obdrží každý občan byt zdarma.Jak to dopadlo, to už snad ví jen má generace.

Snad neprozradím nic tajného,když sdělím, že jsem byl v expertním týmu ČSSD pro přípravu koaličního programu. Nemohu si stěžovat, že by vedení strany nevěnovalo bytové politice pozornost. Jakmile se ale "rozhodlo", že ČSSD nemá ambice získat Ministerstvo pro místní rozvoj, padla aktivita na 30% původního nasazení. To je ale zásadní chyba.

Zpracovaný program uváděl toto:

Bytová politika:

Provedeme revizi koncepce bytové politiky, jejímž hlavním garantem musí být Ministerstvo pro místní rozvoj. Vláda prosadí modernizaci právní úpravy pro bytové spoluvlastnictví a bytová družstva v civilní legislativě tak, aby garantovala právní jistoty členů a nekladla překážky ve správě domů s byty ve vlastnictví. Využije při tom poznatky dosavadní praxe. Pro koordinaci s ostatními rezorty vytvoří dočasně post zmocněnce vlády pro sociální a dostupné bydlení.

Vláda zvýší objem finančních prostředků pro bytovou výstavbu v ČR s akcentem na podporu dostupného nájemního bydlení pro všechny občany, pro než je nedostupné získat na trhu bydlení prostřednictvím dotačních programů podporujících výstavbu, ale také určených na rozvoj technické infrastruktury, rekonstrukcí panelových domů a revitalizace sídlišť.

Vláda připraví zákon o sociálním bydlení k řešení potřeb občanů v bytové nouzi a na okraji společnosti. Zákon vytvoří potřebné podmínky pro obce, spojí poskytnutí sociálního bytu se soustavnou sociální a výchovnou prací. Uvedený zákon bude obsahovat také oprávnění obcí požadovat po investorovi v rámci výstavby nových bytů určitý podíl tzv. levných bytů.

Dostupnost bydlení pro všechny skupiny občanů je priorita vlády. Proto zpracuje zákon, který umožní všem korporacím a dalším subjektům získat finanční podporu. Vezme přitom v úvahu všechny podmínky stanovené Evropskou komisí pro poskytnutí podpory či využití principu SGEI (Služby obecného hospodářského zájmu). Předloží zákon o neziskové bytové korporaci a sociálním bytovém družstvu, který bude navazovat na již platnou a účinnou úpravu družstva sociálního. Podmínky zákona a poskytnutých podpor nastaví tak, aby neodporovaly slučitelnosti takové právní úpravy s právem Evropské unie

Vláda připraví nový zákon o realitním zprostředkování, abychom zvýšily jistoty klientů v realitních činnostech, a tak co nejúčinněji ochránili spotřebitele.

Tolik text programu.

Texty obdržel i premiér, ministryně pro místní rozvoj, poslanci. Zdá se mě, že politici reagují jen na to, co zdánlivě hýbá společností - "neexistující" migrace, vodné a stočné, nemocenská, digitalizace, sport. Pasáž o tom, že je bytová politika prioritou vlády je pryč. Proč? Vše jev pořádku?

Nedám vládě pokoj, i když má moc rovná se bezmoci. Na návrhu revize koncepce bytové politiky pracuji, někde koncem léta bych rád spolu s významnými hráči - Svazem měst a obcí, sdružením nájemníků, vlastníků, svazy družstev a společenství vlastníků, realitními kancelářemi a dalšími odborníky tento text projednal a vyzval vládu, aby opustila bláhové vize nicnedělání. Netoliko vládu, i místopředseda Netolický si opakovaně, bez diskuse a reakcí na podněty, hraje na cenzora, který z programu může jednostranně, silou svého mandátu, vyškrtnout co se hodí. Proč má moderní bytová koncepce, srovnatelná s modely vyspělých Evropských zemí tolik nepřátel? Proč je podceňovaná?

Protože politici necítí společenský tlak. Protože mladí lidé či senioři žehrají, že bydlení je drahé, ale nic víc. Protože 4 miliony žijící v družstevních či vlastnických bytech, více než 65.000 družstev a SVJ již natolik po 20 letech neustálých sporů o standardní právní úpravu na to "kašlou", nevadí jim teoretická hrozba likvidace, když nemění své stanovy. "Perličkou na dortu" je aktuálně nesmyslný způsob oddlužení dlužníků tak, že za ně zaplatí dluhy ostatní bydlící v domě. Ministr Pelikán je prostě experimentátor velice tvrdohlavý. 

Až tato bublina praskne a začne se vše hroutit, pak politici procitnou. Předražené byty, když dlužník nebude schopen své závazky splácet, budou neprodejné za původní cenu. Banka Vám prodá byt za 60% původní ceny, nebudete mít nic, a dál budete splácet 40% svého dluhu. Soudy začnou postupovat podle hloupé právní úpravy a likvidovat družstva či společenství neschopné dostat na schůzi 100% svých členů či vlastníků. Dlužníci se vysmnějou poctivcům stejně jako pobírači dávek pracujícím lidem.

Tak jen tak dál. Politici si "umí představit" ledasco, ale realizace změn je práce, které se brání i státní hydra. Návrhy zapadly. Na kolik let? Nebo jsem příliš skeptický potenciální koaliční vládo?

(....jako obvykle bude klid po pěšině. Ten Přikryl to píše pořád, tisíckrát opakovaná pravda se stává nezajímavá,karavana táhne dál.)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Přikryl | pátek 25.5.2018 14:15 | karma článku: 10,55 | přečteno: 290x