Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je stranické referendum správný lék ?

ČSSD zvažuje, že výsledek svého vyjednávání s potenciálními koaličními partnery nechá schválit členy ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Jsem poctěn, že i já jako člen této strany se mohu vyjádřit k tak závažné věci. Po chvíli mě ale vrtají hlavou pochybnosti. Je tento postup správný? Co je víc - volič nebo straník? Doufám, že nová vláda se opět vrátí k řešení důležitých věcí. Jen v bytové politice je problémů víc než hodně. Ve státní správě taktéž. Spíš se obávám, že se vláda zase zakuklí před odbornou veřejností a bude obtížné prosadit cokoliv, co se stranickému vedení nezdá. To jsou mé obavy, ale referendum? Posuďte sami...

     Referendum je pojem, systém rozhodování, který je dnes skloňován všemi. Principy přímé demokracie jsou logicky chápány jako projev vůle lidu, který je nad zákon.

     Ovšem pozor – projev čí vůle? V době studií, hluboko před rokem 1989 jsme šprtali poučku že „právo je projev vůle dělnické třídy povýšený na zákon“. Ta dostala šanci svoji vůli projevit až v roce 1989.

Nyní by definice zněla asi „projev vůle lidu zjištěný v referendu jest nejvyšším zákonem“.

     Nejsem odpůrcem referenda. Jen si myslím, že nemusí jít vždy o vůli většiny ale vůli aktivních, že ne vždy umožní občanům podrobně a kvalifikovaně se seznámit s věcnou, právní či jinou podstatou v referendu zjišťované vůle, tedy přijímaného rozhodnutí.

     Ovšem trochu mě zarazilo, když mě, jako člena ČSSD oslovuje předseda mé strany s tím, že po dokončení jednání o programu nové vlády umožní všem členům strany rozhodnout ve vnitrostranickém referendu, zda má či nemá vstoupit do koalice. Mé pochybnosti jsou zhruba dvojího druhu:

 

a)    Co je více, vůle zhruba 1.000 000 voličů nebo vůle většiny z 24.000 členů strany?

b)   Má-li vedení strany nepochybně silný mandát a důvěru vést vyjednávání o programu koalice potřebuje ujištění svých členů, zda výsledný kompromis je maximum možného, co šlo dojednat?

    

     K hledání odpovědi na první otázku se musíme vrátit do doby před volbami. Prosadíme fungující stát, nesouhlasíme s restitucemi a musíme upravit daně aby byly opravdu solidární a lidé/firmy s nadstandardními, vysoce nadprůměrnými příjmy větší mírou přispívali do státního rozpočtu a umožnili obnovu sociálně citlivějšího státu. Přes všechny (dnes již zbytečné) námitky o srozumitelnosti dominantních hesel jsem byl s těmito prioritami srozuměn a souhlasil jsem s nimi. Ač volební výsledek ČSSD nebyl zdaleka tak dobrý jak se čekalo (již podruhé v řadě, vždy asi z jiných příčin) tak znamená možnost a troufám si říkat že povinnost vůči milionu voličů tento program realizovat.

     Marně jsem hledal projev Valtra Komárka na ÚVV ČSSD po volbách v roce 2010, které skončily obdobně, ovšem bez možnosti strany vládu sestavit. Tehdy s ohlasem hovořil o chybách v pojetí volební kampaně, o politickém marketingu který hraničil s populismem, o nedostatku skutečného programového oslovení voličů. Projev byl tehdy rozesílán členům ÚVV a stranickým organizacím.

     Nyní jsme se dopustili opaku. Dobrý program, avšak žádný politický marketing. Naši soupeři a nyní snad koaliční partneři – hnutí ANO – bylo v tomto ohledu jasnější, logičtější a ....opatrnější ve svých slibech.

     Nezdá se mě správné, aby 24.000 členů strany mohlo vedení strany, které s programem „tak jak byl“ ve volbách podporovali, měli teď silnější kartu než voliči. Nic proti zjištění jejich vůle ale výrok „ČSSD do vlády nevstoupí, neboť některé významné části programu se nepodařilo zcela naplnit“ mě připadá zcela nesprávný. Rád bych znal otázku tohoto zvažovaného referenda. Přijatelná by, podle mého názoru byla asi tato: „ČSSD vyslovuje /nevyslovuje vedení strany absolutorium, že v koaličních jednáních prosadila/neprosadila maximum z našeho volebního programu“.

Kladná odpověď znamená souhlas a plnou podporu vedení. Záporná pak pouze to, že vedení strany a sjezd musí znovu analyzovat, jak dosáhnout v praktické činnosti vlády co nejvíc z proklamovaných cílů.

 

     K hledání odpovědi na otázku druhou je třeba vytknout před závorku problém církevních restitucí a daní.

     Církevní restituce jistě nemají (a neměly) většinovou podporu veřejnosti. Ale v právním státě nelze jinak, než ctít přijaté zákony. Ač to je diskutabilní, legalitu procesu i obsahu příslušné právní normy osvědčil Ústavní soud. Znamená to, že prakticky není nástroj jak tento stav bez dalších následků změnit. Je to především poučení pro voliče, že musí více přemýšlet komu svůj hlas dávají. Myslím, že nyní jsou pouze dvě možnosti.

-Pokusit se dojednat změny uzavřených smluv. K tomu ale musí být soulad vůle obou smluvních stran Jiné cesty není.

-Druhá možnost je reálná. Každý řádný hospodář, který má vydat nějaký majetek, velice rigorózně zkoumá legalitu nároků na vydání majetku. Tedy důkazy, že jsou splněny všechny náležitosti zákona co do prokázání nároku, času, právní subjektivity. Mé zkušenosti říkají, že je třeba zkoumat nejen vlastnický stav k termínům, který určuje zákon, nýbrž i předchozí vlastnickou kontinuitu, okolnosti za jakých byl nemovitý majetek historicky nabyt do vlastnictví církve. Dosud zákon určuje kdo nároky posuzuje a majetek vydává. Jak politici rádi říkají, dovedu si představit rychlou novelu zákona že před vydáním nároky přezkoumá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ať už s nemovitostmi hospodaří státní firmy jako Lesy ČR či kdokoliv jiný. Více asi udělat nelze.

     Nevyčítal bych vyjednávajícím týmům, že dohoda o daních nebude jaksi dokonaná až do konečného výsledku. Návrh partnerů – pokusme se (třeba centrálním nákupem) snížit výdaje a plýtvání státu, hospodařit lépe, není irelevantní. I to je přece (náš) fungující stát! A pokud to nebude stačit, po roce – dvou lze celý stav přehodnotit a poté daňový systém změnit. Zdá se že předseda strany má toto na mysli, když žádá od partnerů kalkulace. Slovo snese vše. Ostatně pár let jsem ve státní správě působil. Pamatuji si, jak formální bylo, když se ve vládě projednávaly nálezy NKÚ. I když šlo o závažná zjištění nehospodárnosti, stačilo „když nález vzala vláda na vědomí“. Zdá se, že se i zde blíží změna – tady bych byl velice přísný a závěry NKÚ by měly být doprovázeny konkrétní reakcí kontrolovaného, co změní. A předně, profesionalita státní správy, oddělení politických a kariérních částí ministerstev, to je základ na kterém bych stavěl dobře fungující stát.

     A tak mám veliké pochybnosti zda vedení ČSSD potřebuje výsledek svého jednání osvědčovat v referendu. A vůbec si „nedovedu představit“ jak bych vysvětloval voličům, že jsme „přebili“ volební výsledek milionu voličů a naše členy do vlády nepustili.

Autor: Ivan Přikryl | středa 20.11.2013 10:30 | karma článku: 6,84 | přečteno: 260x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Už jsem z toho NERVozní.

Do problémů s bydlením mluví kde kdo. Povolaní, ti, kteří by měli být kompetentní (jedni ex lege-vláda druzí ex privata industria, jaksi z vlastní vůle, cítivše se povolaní-ministři a jejich rádci). A také NERV.

25.1.2024 v 10:00 | Karma: 17,63 | Přečteno: 351x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Krátkodobé pronájmy? Rozhodně ne na turistický pobyt či Airbnb.

Sdílená ekonomika je fenomén současnosti. Uber jezdí na letiště a hádá se s taxikáři. Podnikatelé kupují byty a prostřednictvím aplikací je nabízejí ke krátkodobým pobytům. Ministerstvo pro místní rozvoj mlčky přihlíží, jako vždy.

12.10.2023 v 8:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice. Epilog?

Mám obavy, že o epilog nejde. Nevšímavost politiků s rituálními tanci okolo "rozvratu" veřejných financí dává prý vládě titul neřešit nic jiného. Ne, nechci tu situaci zlehčovat. Ale pokračování tohoto příběhu je rizikem.

12.5.2023 v 9:00 | Karma: 6,25 | Přečteno: 149x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v oblasti bydlení- pokračování čtvrté.

Další pokus přimět vládu a politiky se odehrál v roce 2018. Kdybych měl publikovat všechny materiály té doby, tak už by to zoufalství bylo chronické. Kdo opravdu tu sérii článků čte chápe, že jasně říkají co je třeba. Dodnes marně

11.5.2023 v 10:00 | Karma: 4,20 | Přečteno: 162x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 194
  • Celková karma 11,50
  • Průměrná čtenost 912x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik