Vůdcovství – co nás o něm mohou naučit šimpanzi

Slovo vůdcovství, anglicky leadership, se dnes skloňuje ve všech pádech. Ale jde opravdu o novinku? Protože šimpanzi vůdcovství úspěšně praktikují miliony let.

Manažerská literatura staví principy vůdcovství do opozice proti autoritativnímu stylu řízení, který využíval téměř výhradně negativní formy motivace.

Autoritář

 

V autoritativním stylu řízení je každý vedoucí diktátor směrem k podřízeným. Každá chyba se tvrdě trestá, úspěšná a kvalitní práce se považuje za samozřejmost. Pozitivní motivace se nepoužívá. Vše rozhoduje pouze šéf. Odlišné názory nejsou vítány. Rovněž jakákoli samostatnost nebo iniciativa jsou ignorovány nebo přímo postihovány.

Všichni podřízení jsou trvale udržováni v zóně stresu. Podřízení se bojí udělat chybu, práce je nebaví. Převládá strategie, kdo nic nedělá nic nezkazí. Podřízení podávají minimální požadované výkony, spolupracují vzájemně jen když musí a mají tendenci nesdílet vzájemně informace.Taková totalitka v malém.
V rámci celé organizace je kladen silný důraz na dodržování a respektování hierarchie.

Kupodivu nejde o lidský vynález. Dokonalou ukázku autoritářského stylu najdeme u makaků rézusů. Více v knize Dobráci od Přírody, kterou napsal holandský primatolog Frans de Wall.

Vůdce

Vůdcovství naopak zdůrazňuje následování určité vize. Česky cíle, či spíše cílového stavu. Vůdce má za úkol svůj pracovní tým s cílem nejprve seznámit a potom ho motivovat a vést k jeho efektivnímu dosažení. Podřízení musí vzít cíl za svůj. Musí si ho zvnitřnit. Ztotožnit se s ním. Práce a její výsledek musí pokládat za smysluplný.
Vůdce musí vystupovat více jako koordinátor a supervizor než jako neomylná autorita. Musí mít odvahu dát podřízeným přiměřenou míru volnosti. Podřízení přijímají vlastní díl zodpovědnosti a díky tomu se trvale nacházejí v zóně učení. Ochotně spolu spolupracují a dělí se o informace. Úspěchy jednotlivců i celého týmu jsou oceňovány. Jsou podporovány stmelovací rituály, které mají navodit pocit, že tým je vlastně taková další rodina. Jeden druhému „bratrem“ v boji.
Pokud je následována vize, vládne vysoká míra demokracie. Pro úspěšné fungování vůdcovství je klíčová kvalita vůdce. A právě zde se můžeme inspirovat u šimpanzů. Pro jistotu dodávám že u šimpanzů učenlivých.

Alfa samec u šimpanzů

Šimpanzi žijí v menších tlupách vedených alfa samcem. Na rozdíl od většinového mínění, že šimpanzí alfa samec je agresivní, neurvalý diktátor, tvrdě trestající každou neposlušnost a udržující celou tlupu ve strachu, je to přesně naopak. Alfa samec má nejvyšší míru empatie ze všech samců a dokonce i vyšší než je u dominantních samic. Má současně nejvyšší hodnoty testosteronu i hormonů dobré nálady dopaminu a serotoninu. Díky tomu je rozhodný, odvážný a nepodléhá stresu.
V den kdy zvítězí a stane se alfa samcem se mu během 24 hodin zvedne hladina testosteronu i hormonů dobré nálady o 50 %. A jeho poraženému soupeři o stejné množství klesne. Díky tomu má alfa samec sebedůvěru, kterou vyjadřuje řečí svého těla.

Tři povinnosti šimpanzího alfa samce
Musí tlupu bránit navenek. Není na to sám, ale on organizuje obranu nebo naopak expanzivní války proti sousedním tlupám. To on jde v první linii.
Stejně důležitou je jeho druhá odpovědnost. Udržovat v tlupě klid a pořádek. To znamená ukončovat konflikty nebo jim předcházet. A ukončovat je nestranně. Pokud by alfa samec nadržoval například členům své rodiny, rychle by ztratil oblibu. A ztráta obliby by se mu mohla vymstít při dalším sporu o jeho vůdčí pozici. Pro úspěšnou vládu si alfa samec musí vytvářet alianci svých podporovatelů z řad nejvýše postavených samců. Musí tedy být schopen spolupracovat a vzdávat se části svých výsad. Rozdává svým podporovatelům atraktivní potravu, poskytuje jim péči o srst, někdy i podíl na páření se samicemi.
Jako třetí povinnost má utěšovat ostatní, pokud se jim stane něco nepříjemného. Pak jim alfa samec empaticky poskytne svou podporu.
Pokud tedy alfa samec úspěšně brání tlupu navenek a spravedlivě udržuje pořádek a klid uvnitř tlupy a nezištně poskytuje podporu a utěšuje ostatní, je oblíbený a má respekt a podporu ostatních.

Čas od času se stane, že se vlády nad tlupou zmocní mimořádně fyzicky disponovaný samec, jehož velmi vysoká hladina testosteronu způsobuje vysokou míru agresivity a neurvalosti i směrem dovnitř tlupy. Místo udržování pořádku šikanuje ostatní. Prostě diktátor jako vyšitý. Jeho vláda nemívá dlouhého trvání. Nespokojená tlupa se spojí a diktátora přemůže a vyžene. Takže u šimpanzů se vyplatí být sebevědomý,odvážný,rozhodný, demokratický, vysoce empatický a spravedlivý vůdce.

Bylo by příjemné, pokud by kombinace těchto vlastností byla oceňována i u vůdců lidských. Ať už v rámci jednotlivých firem a korporací, tak v rámci veřejné správy. Takže prosazování vůdcovství není nic převratně nového. Šimpanzi to zvládají už miliony let.

Přednáška Franse de Wall o kvalitách alfa samce v angličtině zde.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Příbanová | čtvrtek 5.3.2020 9:10 | karma článku: 13,15 | přečteno: 253x