Recenze knihy Prokrastinace – odklad který mrzí… od Davida Grubera

Prokrastinace je jedno z módních slov, která se v posledních letech v oblasti duševních technik, osobního růstu a teorie úspěchu skloňuje na všechny možné způsoby. S knihou "Prokrastinace – odklad který mrzí… …ale vás mrzet nebude, protože ji přeperete" tedy David Gruber překvapivě vstupuje na pole již poněkud rozorané.Vzhledem k jeho novátorskému duchu a průkopnickým pracem z minula, kdy byl v mnoha oborech rozvoje duševních technik pionýrem v České republice i střední a východní Evropě, mě tedy logicky zajímalo, jak toto téma zpracuje.Výsledek mě velmi příjemně překvapil. Kniha je navíc stručná, za pouhou hodinku a půl jsem se dozvěděla vše potřebné pro boj s prokrastinací a ještě hodně věcí navíc. 

Jak se dalo čekat, David Gruber uvedl, že my tady v Čechách vedeme nepochybně vítězný boj s prokrastinací již tři desítky let. Tedy ti obyvatelé české kotliny, kteří čtou jeho knihy, nebo měli tu čest zažít ho naživo v jeho kurzech duševních technik a osobního rozvoje od rychločtení, komunikace, time managementu, efektivního učení cizím jazykům a mnoha dalších.
Jen tu v Čechách používáme a to nejen v boji s prokrastinací ale i v rámci ostatních disciplín osobního rozvoje jím popsanou metodu „PNV“ což znamená „jak se přinutit – jak nepřestat – jak vytrvat“.

 V prvních čtyřech kapitolách knihy je podrobně a jasně vysvětleno co prokrastinace je a naopak co není. Líbí se mi propojení s emoční sférou, kdy prokrastinátor vědomě odkládá činnosti, které považuje z momentálního krátkodobého hlediska za méně příjemné, činnostmi emočně příjemnějšími.
Pak následuje nezbytné definování důležitých pojmů. A zde je první velké překvapení u pojmu číslo 13 Vůle.
Protože největší důraz je v knize nepochybně kladen na vyvrácení falešných mýtů o pevné vůli, která hory přenáší. Nepřenáší a David Gruber velmi názorně a fundovaně vysvětluje proč. A jako hlavní zbraně proti prokrastinaci nabízí představivost a vytvoření správných návyků.

 A okamžitě následuje návod, jak si ten správný návyk vytvořit. Samotná vůle je slabá, ale s pomocí představivosti (intenzivní představa Proč to dělám) může vůle pomoci vytvořit tolik potřebný návyk. A pevný návyk už člověka bezpečně převeze přes stojaté, zrádné vody prokrastinace.

 Nejdůležitější zbraň proti prokrastinaci, což je naše představivost, David Gruber popisuje v bodu 33. Nechuť k jakékoli činnosti nejlépe překonáme, pokud si představíme co nejbarvitěji sebe v okamžiku dokončení oné činnosti včetně pociťovaných emocí. Slast z budoucích benefitů pomůže odstartovat klopotný proces jejich dosažení.

 Poté následuje další překvapení. Princip psychologického stromořadí. Optický klam, kdy vzdálené stromy v aleji vnímáme jako menší, je Davidem Gruberem přesunut s humorem a elegancí jemu vlastní do psychologické roviny. Krátkodobá slast zdá se prokrastinátorovi větší než slast po dokončení rozumné činnosti v budoucnu. A naopak, současné strasti spojené s rozumnou činností zdají se být před začátkem rozumné činnosti zveličené.

 Zbytek knihy pak obsahuje doplňkové techniky a zařazení boje s prokrastinací do širšího kontextu. K těžkým zbraním návyku a představivosti přidává lehčí pěchotní zbraně typu vnitřní a vnější závazky, techniku zabrání se do rozumné činnosti, trénování v odříkání, odstranění lákadel a mnoho dalších.
Pak velmi originálně přidává nejen mapu lokálního bojiště s prokrastinací ale mapu celkovou, která zahrnuje celý náš život.
Zde se dotýká oblastí životní vize, plánování cílů a strategického myšlení obsaženém například v time managementu. Vše vtipně ilustrováno na příkladu předsevzetí, třeba těch novoročních. Ale nabízí i odkazy na stěžejní autory v oboru osobního růstu a teorie úspěchu jako je Stephan R. Covey. A také ochutnávku psychovzorců. Těch psychovzorců, které jsou jádrem přínosu Davida Grubera do pokladnice technik duševního rozvoje. V knize jsou uvedeny jen dva, ale to je dobře. Zvídavá mysl bude tímto jistě natolik navnaděna, že neodolá a začne pátrat po jejich tajemství na vlastní pěst. Vřele doporučuji.

 Podle Davida Grubera prokrastinace v dnešní době přibývá, protože roste jak množství lákavých náhražkových činností, tak množství lákavých rozumných činností. Klíčem řešení je samozřejmě důraz na strategické myšlení, správné určení životní vize a z ní vyplývajících priorit. Tedy výše avizovaný přesah do time managementu.

 Bod 39. uvádí zajímavý vztah mezi klesající motivací k provádění rozumných činností vedoucích k vnějšímu úspěchu a dosaženým věkem. V určitém věku dochází k bodu zlomu, kdy vidina vnějšího úspěchu přestává vnitřně motivovat.

 Osobně bych jen dodala, že prokrastinace se může projevit i v dalších životních situacích, které autor zmínil jen okrajově „1)“ nebo vůbec.

  1. Člověk dosáhne, nebo již překračuje meze své výkonnosti, energie nebo psychické odolnosti. U dlouhodobě vysoce vytížených lidí se to stává. A nemusí si překročení svých mezí všimnout.
  2. Odkládané činnosti je přikládána neúměrně vysoká důležitost. Člověka tedy brzdí nikoli touha po příjemnějších činnostech, ale podvědomá obava, že superdůležitou činnost neprovede správně či dokonale.
  3. Odkládaná činnost, nebo její výsledek kolidují s vnitřní morálkou prokrastinátora.
  4. Prokrastinátor je zaplaven takovým množstvím pozitivních emocí, že jakákoli vnitřní motivace         k rozumné činnosti nefunguje. Někdo usne na vavřínech, někdo spadne do lásky „fall in love"

 Proto pokud u sebe nebo někoho jiného diagnostikujeme prokrastinaci, je dobré se v první řadě zamyslet nad otázkou „Proč odkládáme“ a teprve po zjištění důvodu nasadit příslušné techniky k jejímu odstranění. V případě prvním je vhodným lékem lepší time management, v případě čtvrtém naopak po nějaký čas nepomůže ani svěcená voda. 

Pro mě je důležité, že kniha je, jak už je u autora zvykem, psána bohatou, hravou češtinou. Navíc je prošpikována nejrůznějšími vtipy, vtípky, bonmoty, citáty známých osobností a příklady z notoricky známých českých filmů. Barvitě a velmi obrazně popisuje situace ilustrující důležitá tvrzení.

 Takže pokud se vás problém prokrastinace týká a potřebujete se dozvědět jak pomocí představivosti a vizualizace maximalizovat své úspěchy a budoucí slasti a naopak minimalizovat průběžné strasti nutné k jejich dosažení, potom se můžete na knihu Davida Grubera plně spolehnout.

A navíc kniha Davida Grubera „Prokrastinace – odklad který mrzí… …ale vás mrzet nebude, protože ji přeperete“ je velmi stručná. Za pouhou hodinu a půl se dozvíte vše potřebné a hodně věcí navíc. Knihu si můžete objednat na Knihy.iDNES.cz. nebo neváhejte a klikněte přímo na e-knihu

http://knihy.idnes.cz/prokrastinace-odklad-ktery-mrzi-1.html .

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Příbanová | úterý 20.1.2015 15:30 | karma článku: 14,77 | přečteno: 1363x