Senioři zachránili topící se ženu. Zásluhy si však připsali hasiči.

Byla by to historka okresního formátu, jak říkávali pánové Š+G, jenže tahle pojednává o povrchnosti těch, jejichž úkolem je informovat širokou veřejnost.

Benešovský deník zveřejnil 23. ledna článek pod titulkem „Ženu z ledové vody řeky Sázavy vytáhli teprve hasiči“. Následoval krátký text:

O život šlo v úterý 22. ledna po poledni v Nespekách ženě, která se dostala kvůli zatím neupřesněným okolnostem do vody v řece Sázavě. Asi tři metry od břehu jí sice bezprostředně nehrozilo utonutí, protože tam stačila, ale ohrožovalo jí jiné nebezpečí - mráz a s ním také podchlazení. Na místo vyrazili pomoci hasiči. „Osoba spadla do řeky a nemohla vylézt na břeh,“ potvrdila mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. „Pomáhali jí jak profesionální hasiči z Benešova, tak jejich dobrovolní kolegové z Nespek. Hasiči ženu dopravili na břeh a poskytli jí nezbytnou první pomoc spočívající v zahřívání. Současně pro pacienta přijela také sanita zdravotnické záchranné služby.“

Článek byl doplněn ilustračním fotem hasiče, klečícím na ledě. Odkaz je zde:

https://benesovsky.denik.cz/zpravy_region/kratce-zenu-z-ledove-vody-reky-sazavy-vytahli-teprve-hasici-20190123.html

Podobných zpráv si denně přečteme spoustu a nevěnujeme jim další pozornost, snad jen přičteme další kladný bod k zásluhám hasičů. Oni si to skutečně zaslouží, většinou jsou při nebezpečných situacích a záchranách životů v první linii. Ovšem nad tímto případem visí jedno velké ALE.

Před několika dny se mi ozval očitý svědek události, pan Petr, který si až s odstupem přečetl zprávu na webu Benešovského deníku. Hlas se mu třásl rozhořčením nad tím, jak někdo může vůbec zveřejnit tak zkreslující zprávu. Nejvíc ho však urážela fotografie hasiče, byť ilustrační. Důvodů měl spoustu.

Toho dne si šel zakouřit před svůj dům, který se nachází nad řekou Sázavou. Zaslechl volání o pomoc a u protějšího břehu spatřil ženu, která se tam „tak nějak plácala ve vodě“. (Tady vsuvka, ze zprávy Benešovského deníku lze jaksi vyčíst, že ženě vzhledem k metrové hloubce nehrozilo utopení, nýbrž „jen“ podchlazení. To jako vážně? Polozmrzlý člověk se fakt nemůže utopit?)

Ale pojďme dál. Petr vzhledem k podmínkám aktivně zasáhnou nemohl, vytočil však linku 158 a informoval operátora o situaci. Hovor trval přesně dvanáct minut, během něho se však děla spousta věcí. Na nespeckém břehu (je dost strmý) se objevil manželský pár důchodců, kteří zde mají dům. Petr na ně zavolal (zatímco na mobilu stále komunikoval s operátorem), aby přinesli žebřík a jeho pomocí ženu z vody vylovili. Naštěstí většina majitelů nemovitostí nějaký ten žebřík k dispozici má a ani senioři nepatřili k výjimkám. Během chvíle jej přinesli, pomáhali ženě z vody, zabalili jí do deky a odvedli domů do tepla. Teprve až několik minut poté přijeli téměř současně hasiči, policisté a záchranka. A pak si Petr přečte, že hasiči zachránili ženu přímo z řeky, zatímco o seniorech, kteří riskovali přinejmenším když už ne svůj život, tak zdraví určitě, ani slovo?! Divíte se jeho rozhořčení?

Takhle vypadala Sázava zhruba v inkriminovaný den. Můj pes Ori se dívá na nespecký břeh, ale tehdy se tam nikdo netopil.

Rozhořčil jsem se také a napsal o tom jak redakci Benešovského deníku, tak i tiskové mluvčí HZS Středočeského kraje. Zatímco Benešovský deník zaujal pozici mrtvého brouka (nejenže nereagovali na mail, ale nezvedli ani pevnou telefonní linku a šéfredaktor mobil), tisková mluvčí Tereza Fliegerová se k události postavila čelem. Vyjádřila se následovně:

Hezký den.Koukala jsem teď na průběh události a mluvila s hasiči, kteří byli k místu zásahu vysláni. Potvrdili mi, že skutečně žena byla venku z vody vytažena před příjezdem složek IZS, a po příjezdu jí byla poskytnuta předlékařská péče, která spočívala v zahřívání osoby v domě lidí, kteří ji z vody vytáhli. Rozhodně nemělo dojít k nějaké dezinformaci a bohužel informace o lidech, kteří ženu z vody vytáhli jsem v době podávání informací neměla. Foto je pouze ilustrační a není naše, když se podíváte na autora. Rozhodně nebylo naším záměrem opomenout někoho, kdo se na záchraně osoby podílel. Lidem, kteří osobu z vody vytáhli patří skutečně pochvala a uznání za jejich práci a za to, že neváhali někoho zachránit. Rozhodně to nebylo myšleno jako „chlubením cizím peřím“ jak jste psal.

Co dodat závěrem k této storce? Je to o povrchnosti. Tisková mluvčí předá zprávu žurnalistům, ti ji otisknou a tím to končí. Má mluvčí pochybovat o informacích z místa události a novináři zase o informacích poskytnutých z těch správných míst? Logika říká, že ne. Jenže selský rozum – a to ta historka potvrzuje – že všechno může být jinak. Jak pak lze věřit zprávám daleko důležitějším a celospolečensky významnějším? Neztrácejí se také „někde v překladu“?

Smutné je, že se nám tady také ztratili lidé. Ten, který zalarmoval záchranné složky a hlavně ti senioři, kteří skutečně ženu zachránili. Ani tisková mluvčí, ani redaktoři Benešovského deníku nevydají opravnou zprávu a veřejně jim nepoděkují.

Je mi to líto, tak alespoň nespeckým hrdinům jako poděkování zahraji písničku Jitky Vrbové, která často jezdila do hospody (a zpívala tam) v Městečku, jež je součástí Nespek:

 

 

 

Autor: Aleš Presler | neděle 3.2.2019 8:52 | karma článku: 34,12 | přečteno: 1717x