Co Čech, to kolaborant. Také si plivnete na hrob vašich předků?
Můj děda vstoupil do KSČ někdy na sklonku roku 1945. Přestože svým způsobem uznával masarykovskou republiku, zároveň si pamatoval tehdejší nezaměstnanost a bídu. Mnichovská dohoda a následné události ho přesvědčily, že Západ zradil. Žil v pražských Holešovicích, kde boje v květnu 1945 byly skutečně tvrdé a netušil nic, jako drtivá většina českého národa, o sovětsko-americké dohodě o demarkačních liniích. Z jeho prostě lidského hlediska nás – a hlavně jeho Holešovice - osvobodila Rudá armáda. Děda si velmi dobře pamatoval předvolební sliby prvorepublikových stran, z nichž se žádný nikdy neuskutečnil, tak logicky uvěřil té partaji, co z jeho pohledu přinesla svobodu pomocí Rusů a navíc v roce 1938 nezradila.
Takových dědků a bab bylo po celé republice hafo, přidaly se k nim i mladší generace. Zcela logicky, ta mnichovská zrada Západu v nich nedlouho po skončení války musela rezonovat. A divíte se jim? Nikdo z nich nemohl tušit, co „socialismus“ v ruském podání přinese, nicméně očekávali, že se budou mít lépe. Svým způsobem se to dědovi podařilo, žil v bytě 1+0, pak 1+1 a nakonec v tři plus jedna, dlužno však podotknout, že měl pět dětí, ty se množily a v tom posledním kvartýru nás žilo minimálně dvanáct.
Tolik o dědovi, komunistovi. Vlastně ne, ještě jeden podotek. Za heydrichiády, kdy za ukrývání nenahlášeného člověka hrozil trest smrti celé rodině, on tak na týden učinil. Umíte si to vůbec představit? Riskoval život svých pěti dětí, nejmladšímu bylo tehdy půl roku. Moje maminka si jen pamatuje, jak je táta nutil jít brzy spát, aby toho nočního hosta nezaregistrovali. Máma však dělala, že spí, hosta si prohlédla, ale nikdy nezjistila, o koho se vlastně jednalo. Nevěděla to ani babička, host po týdenním přespávání zmizel a už se nikdy neobjevil. Údajně se jednalo o jednoho z členů ilegálního ÚV KSČ.
Čas oponou mávnul, přišel rok 1968 a děda dělal vrátného na Magistrátu hlavního města Prahy, když ho v srpnu obsadili Rusové. Chovali se tam jako mocipáni a tohle děd vydýchat nemohl. On, komunista, který za protektorátu pomáhal potřebným a do KSČ vstoupil díky osvobození Rudou armádou, se náhle cítil ponížen a jeho srdce to nevydrželo.
Nevím, jak by se na mě dnes můj děda díval, neb komunisty nemám příliš v lásce, ale vím, jak by se na něj dívali ti dnešní „demokraté“, kteří svoji statečnost osvědčí tak leda v demonstracích za kšeftíky „umělců“ České televize. Jen by mě zajímalo, zda by za ty „umělce“, lépe řečeno kšeftmany, byli ochotni nasadit svůj život, či život své rodiny, jako můj děda.
A úplný závěr: Dědo, byť jsi byl pomýlený komunista, nepřestanu si tě vážit! Svým postojem zvláště za protektorátu a heydrichiády jsi dokázal, že jsi mnohem statečnější než ty tisíce dnešních tlučhubů, co se tak leda zmůžou na urážky prezidenta, za něž jim nic nehrozí.
Aleš Presler
Senioři zachránili topící se ženu. Zásluhy si však připsali hasiči.

Byla by to historka okresního formátu, jak říkávali pánové Š+G, jenže tahle pojednává o povrchnosti těch, jejichž úkolem je informovat širokou veřejnost.
Aleš Presler
Před dvěma roky spáchal sebevraždu bloger Jaroslav Janota (upravený text).

„Samozřejmě jako rozpočtové odpovědný občan vím, jak se legálně vyhnout nástupu do vězení a ušetřit tak českým daňovým poplatníkům náklady za můj pobyt ve věznici s ostrahou. Bohužel tento způsob je opravdu až příliš definitivní.
Aleš Presler
Svobodu, anebo smrt! Před dvěma lety spáchal sebevraždu bloger Jaroslav Janota.

„Když vás někdo záměrně a bůhví z jakých malicherných příčin připraví o vaši svobodu, zbývá už jenom smrt. Je lépe čestně a svobodně zemřít, než existovat jako otrok. Nejhorším druhem otroctví je totiž otroctví dobrovolné.“
Aleš Presler
Tři upálení Janové: Hus, Palach a pozapomenutý Zajíc. Hrdinové, anebo „jenom“ sebevrazi?

Na výročí upálení Mistra Jana Husa máme pracovní volno, o Janu Palachovi se s blížícím padesátým výročím jeho smrti hojně píše, o filmech nemluvě, zatímco Jan Zajíc zůstává spíše regionálním hrdinou.
Aleš Presler
Pražák ve venkovské hospodě. Očekává služby jak v Alcronu, ale za čtvrtinové ceny.

To bylo tak. Pražák si vyjel do nejmenované vesnické hospody a nevítali ho před ní hostesky s chlebem a solí. A uvnitř ho čekala celá další řada příkoří.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Ve věku 94 let zemřel Jaroslav Vostrý, spoluzakladatel Činoherního klubu
Ve věku 94 let zemřel dramaturg, režisér a dramatik Jaroslav Vostrý. ČTK to sdělila rodina. V...
Kellnerová s partnerem Otrubou budou společně investovat do nemovitostí
Renáta Kellnerová ze skupiny PPF a Tomáš Otruba, zakladatel investiční skupiny Nordic Investors...
Policisté bleskově našli ukradené auto, překvapený zloděj spal uvnitř
Intuice a shoda náhod pomohly jihomoravským policistům bleskově vypátrat auto ukradené v Brně. Vůz...
Konec příměří. Izrael rozsáhle zaútočil v Gaze, zemřelo přes 400 lidí včetně ministra
Izrael nočními údery v Pásmu Gazy ukončil klid zbraní trvající od ledna. Útoky zabily už nejméně...

Koordinátor/ka PR - Oddělení komunikace a podpory ředitele
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 325
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3257x