Co nám dá Bible svatá.

Při pročítání blogů udeří do očí mimořádný zájem o Bibli. Jeden v ní hledá nesrovnalosti a chyby, jiný pročítá onu knihu a píše své dojmy. Má vůbec smysl číst Bibli?

Celý text je souborem pověstí s vysokou morální hodnotou. Podtextem, který málokdo postřehne je výzva nemysli a věř, neboť já jsem tvá spása. Aplikace v praxi je kulturní a sociální temno, kde humanita ustupuje náboženskému fanatismu. Příkladů z  minulosti je celá řada. Stejně tak naletělo lidstvo na Mein Kampf a idei svobody, rovnosti a bratrství. Ve všech případech zaznamenali kati nebývalou konjunkturu. Ve všech případech prohrálo kritické myšlení zápas s pohodlnou vírou, podporovanou patřičnou dávkou fanatismu.
Žádné dílo v dějinách nezpůsobilo tolik lidského utrpení a sociální bídy, jako právě aplikace Bible v praktickém životě. Hlavní příčinou je dlouhá doba jejího absolutního vlivu na funkci společnosti. Dokázala prakticky kompletně vymazat dědictví antické kultury z paměti evropské civilizace. Způsobila takto tisícileté zdržení vývoje vědy a techniky, tím i její aplikace v praxi.
Ti, kteří bádali v oblasti fyziky, lékařství(pitvy, anatomie člověka) byli jednou nohou na hranici. Mnozí na ni skončili. V kostele si věřící poslechli kázání o milosrdenství božím, před kostelem se pak mohl podívat jak hoří na hranici ti, kteří pochybovali ve víře. Dnes si poslechneme kázání o vyšším principu morálky, jejímž ztělesněním je církev svatá, která odsuzuje antikoncepci, interrupci, proklíná homosexualitu a před kostelem si pak přečteme noviny o pedofilních skandálech kněží všech konfesí.
Každý průměrně informovaný čtenář ví, že sv. Pavel, spolu se sv. Augustinem trpěli schizofrenií. To je vědecky dokázáno na základě rozboru jejich životopisů a spisů, které se dochovaly do dnešních dnů. To se týká Ježíše také. Každý, kdo by dnes chodil zahalený do prostěradla ode vsi ke vsi, živil se žebrotou a prohlašoval že je syn Boží, že přišel spasit ty, kteří na něj uvěří a že jeho království není na zemi ale na nebesích, by skončil nepochybně jako pacient v léčebném ústavu pro duševně nemocné. Protože tehdy nebyly duševní choroby, zejména lehčího rázu prozkoumány, byli tito lidé mylně kriminalizováni. Příkladem je kleptomanie(1)MKN-10 F63.2 . Takto duševně nemocným sekali ruce. (Starý zákon je šaria, Ježíšova výzva „hoď kamenem kdož jest bez viny“ v Novém zákoně taktéž).Dodnes křesťanské církve praktikují v běžném životě vyhánění ďábla (Exorcismus).(2)Tento obřad praktikoval i papež Jan Pavel II.(3) Sám povolal v r. 2003 200 kněží do úřadu exorcistů.
Současné společnosti chybí patřičné impulzy. Je zřejmé, že lidé z „lepší společnosti“ hledají nové impulzy mezi něž patří očividně Bible. Mediálně se průměrný čtenář dozví kdo co ukradl, či zpronevěřil, která celebrita to „táhne“s kým proč a pro koho, co si kde koupit. Společenský hovor „té lepší vrstvy“, která se považuje za elitu národa se točí kolem dovolené a počasí, snad ještě grilování. Kdo byl Sofokles, Euripides, Platon, E. Zolla, V. Hugo, či T. Mann, co napsali, to všechno je neznámý pojem. Jak se převede z jedné strany rovnice na druhou, či jak definovat základní goniometrické funkce způsobí trapné rozpaky. Zato ve které hospodě se dá dobře pojíst jsou všichni dokonale informováni. Přitom se ještě řeší otázka čištění zubů párátkem. Arbiter elegantiae, který odnaučoval prominentní disidenty jíst lžící z ešusu tvrdí: „no go“. „This is very no go“. Ještě tak zabere romská otázka, či „ti s ručníkem na hlavě“. Nyní začíná být šik číst v Bibli. Očividně bude patřit k společensky dobrému tónu citovat z evangelia, např. sv. Marka(5.1-20), viz 2.1. Není divu, že společnost liberálního typu intelektuálně chátrá a orientuje se vedle komerce na okultismus, do jehož kategorie spadají všechny církve a čtení v Bibli. Na místo omílání Bible by se měla společnost věnovat kultuře a vědám. V liberální společnosti ustoupila popularizace vědy komerci. Zatím co knihy edice Antická knihovna plní regály antikvariátů, lze na pultech knihkupectví najít brakovou literaturu amerických spisovatelů spolu s nesčetnými kuchařskými recepty.Bible samozřejmě nechybí nikde. Klasická literatura není běžně k dispozici vůbec. Zato každý politik neopomene při každém veřejném vystoupení zdůraznit, jak důležité je pro společnost vzdělání.
Prakticky o každém středověkém vladaři, věrném synu Církve svaté se dalo tvrdit Rex illitteratus, asinus koronatus. (Nevzdělaný král, korunovaný osel). Bude-li se do budoucna vyvíjet liberálně orientovaná společnost  stejným směrem jak je tomu dnes, potom se bude toto tvrzení týkat širokých vrstev, které se samy označují za střední a vydávají se za elitu národa. Co nám dá Bible svatá? Nic. Učí intoleranci a je v praxi zcela nepoužitelná.
(1)http://cs.wikipedia.org/wiki/Kleptomanie
(2)Rituál exorcismu probíhá podle Katolické církve takto:
zjistí se ohrožení démonem
dotaz na jméno démona
apompe(2.1) (příkaz démonu, aby opustil tělo (následuje modlitba)
zákaz návratu démona do těla oběti(následuje modlitba)
(2.1) Apompe +Epipompe: Příkaz k opuštění a současného vtělení.
Viz Evangelium sv. Marka(5.1-20):http://www.bibleserver.com/text/EU/Markus5
A démoni ho prosili:Nech se nás vtělit do prasat. Ježíš jim dal svolení. Následně opustili nečistí duchové člověka a vtělili se do prasat a celé stádo se vrhlo ze srázu do jezera.
(3)http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Pavel_II.

Autor: Přemysl Kroupa | sobota 11.8.2012 7:57 | karma článku: 16,55 | přečteno: 1291x
  • Další články autora

Přemysl Kroupa

Napsáno do šuplíku.

23.2.2019 v 8:15 | Karma: 7,84

Přemysl Kroupa

Vyslechněme obě strany.

19.11.2016 v 8:07 | Karma: 8,12

Přemysl Kroupa

Klaus- Konvičkův syndrom.

4.6.2016 v 7:58 | Karma: 11,01

Přemysl Kroupa

Budeme pracovat až do smrti?

2.4.2016 v 7:59 | Karma: 20,48