Vyspělost neznamená civilizovanost

Už za necelé dva týdny jsem měl být na dovolené v Jižní Africe. Jako každoročně jsem loni na podzim usedl k počítači, přes internet si sehnal letenku i bydlení v této zemi a od té chvíle jsem se těšil.

Ovšem na rozdíl od předchozích let jsem se letos těšil zbytečně. Ona země uzavřela kvůli koronaviru pro cizince své hranice, a tudíž se tam nedostanu.

Ovšem zase až tak moc lamentovat nemusím. Protože nastalo to, co nastalo, došlo k tomu, k čemu došlo.

Lufthansa mi vrátí peníze za letenku. Jakkoliv je tato nevratná, prostě mi nemohou poskytnout to, za co jsem zaplatil, a tudíž si mé peníze neponechají.

A jihoafričtí ubytovatelé? Vzhledem k tomu, že jsem se zrušením bydlení otálel v naději, že se třeba nakonec všechno v dobré obrátí, ve dvou ze tří případů nepožadují uhrazení zálohy. Na niž mají podle svých vlastních zveřejněných podmínek nárok, protože jsem pobyt nestornoval včas. A ti třetí, jimž už jsem zálohu zaplatil dříve? Jakmile se dozvěděli o zrušení, dali mi na výběr, zda chci své peníze vrátit nebo jim je nechám a využiji je jako zálohu na bydlení v jiném termínu v budoucnu. Je přece logické, že když mi Jižní Afrika znemožnila vstup do země, nemohou po mně peníze chtít.

A mne tak napadlo, oč se tato situace liší od osmnáct let staré zkušenosti.

I tehdy jsem měl zaplacenou zálohu za bydlení, to ale ve Victorias Mansion Guest House v Torontu v Kanadě. I tehdy mi znemožnil jejich stát vstup do země, byť ne kvůli koronaviru, ale prostě proto, že mi jejich ambasáda (zřejmě i jí) neznámo proč neudělila vízum.

A oni ubytovatelé? Prostě mi poslali e-mail, že je to nezajímá a zálohu si nechají. A dodnes jsem ty peníze neviděl a už zjevně nikdy neuvidím.

Což beru jako jednoznačný důkaz toho, že vyspělost země neznamená její civilizovanost.

Protože ve které ze zmíněných zemí se zachovali jako ve vysoce vyspělé zemi a ve které jako v zemi takzvaného třetího světa?

Autor: Viktor Pondělík | sobota 20.6.2020 10:26 | karma článku: 0 | přečteno: 32x

Další články autora

Viktor Pondělík

Nebohá země česká

Jestli jsem poslední dobou něco neslyšel, pak to byly nějaké pozitivní zprávy. Skoro jako kdyby se všechno dobré ze světa vytratilo a zbylo jenom to špatné. A jako kdyby se navrch všechno smrsklo na pouhou ekonomiku.

10.7.2022 v 23:13 | Karma: 0 | Přečteno: 71x | Diskuse | Ekonomika

Viktor Pondělík

Skvělý nápad, páni europoslanci

O nás lidech se ví, že si ničíme své životní prostředí. I když se bez přírody neobejdeme, škodíme jí mnoha různými způsoby. A co na to politici?

11.6.2022 v 8:20 | Karma: 0 | Přečteno: 46x | Diskuse | Politika

Viktor Pondělík

Sliby u nás neberou konce

Když člověk poslouchá řeči našich politiků, nejednou skutečně neví, zda se tomu má smát nebo spíš brečet.

14.5.2022 v 15:31 | Karma: 0 | Přečteno: 44x | Diskuse | Ekonomika

Viktor Pondělík

Nejsme zrůdy, bruselata

V uplynulých letech si svět zvyknul označovat nás Čechy za xenofobní smečku, neochotnou pomáhat nešťastným lidem. Stalo se to běžným tématem od chvíle, kdy začala předchozí migrační krize, a všichni víme, jak se tehdy věci měly.

18.4.2022 v 16:09 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse | Společnost

Viktor Pondělík

Jací my Češi jsme?

Snad jenom někdo úplně slepý a hluchý by dosud neregistroval, jak se naše země utěšeně (nebo neutěšeně?) zaplňuje běženci z Ukrajiny.

21.3.2022 v 16:26 | Karma: 0 | Přečteno: 10x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Hákový kříž zmizel z mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Po vandalovi policie pátrá

Z mariánského sloupu na Staroměstském náměstí odstranili nasprejované symboly....
6. března 2026

Pracovníci specializované firmy odstranili z mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze...

Náměstí Republiky

Náměstí Republiky
vydáno 6. března 2026  21:49

Obecní dům na Náměstí Republiky.

Háje

Háje
vydáno 6. března 2026  21:49

Z pražského metra

Praha

Praha
vydáno 6. března 2026  21:47

Pomník obětem okupace 1968 na Kampě.

  • Počet článků 1394
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1273x
Od chvíle, kdy jsem se narodil, uplynulo již plus mínus devět pětiletek. A mám-li se za těmito ohlédnout, pak o sobě mohu zmínit třeba to, že jsem strávil řádově dvě desetiletí ve školních škamnách, od mateřské po vysokou školu, abych poté většinu své profesní dráhy strávil tamtéž, jen na opačné straně barikády. Pomineme-li tedy závratnou kariéru, již jsem započal coby hotelový recepční a ukončil až na daleko významnějším postu topiče tamtéž. K mým koníčkům patří již od počátku milénia zejména mé každoroční anabáze do mojí milované druhé domoviny, Jihoafrické republiky, a pokud pak setrvávám na naší polokouli, nejraději píši a píši a píši, aby měli ti, kdo umí číst, co číst, pokud to chtějí číst.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.