Jací my Češi jsme?

Snad jenom někdo úplně slepý a hluchý by dosud neregistroval, jak se naše země utěšeně (nebo neutěšeně?) zaplňuje běženci z Ukrajiny.

Máme jich tu skutečně požehnaně, a to není ještě vše u konce a lze předpokládat, že tito budou i nadále přibývat. A jaká je dnes realita, co se této problematiky týká?

Těmto uprchlíkům pomáhají příslušné státní instituce. Dávají se jim jako na běžícím pásu víza i určitá finanční pomoc, zajišťuje se jim v rámci možností ubytování, děti se umísťují do škol i s ukrajinskými učitelkami, dospělí pak mají možnost ucházet se tu i o zaměstnání. Stát prostě dělá snad vše, co je v jeho silách.

A co normální čeští občané? Jistě, i nějací ti kverulanti se najdou, ale jako celek mají naši lidé pro tyto příchozí velké pochopení. Leckdo nabídl ubytování, leckdo přispěl aspoň nějakou formou na humanitární pomoc.

Prostě se dá pomalu říci, že jsme zemí zaslíbenou pro uprchlíky. My, kteří jsme donedávna byli celou Evropou vnímáni jako naprostý opak. Není to vůbec dlouho, co jsme se zuby nehty bránili přijímání afrických či asijských migrantů a odmítali i jakékoliv nám předhazované kvóty.

Mluví se prostě o zásadní proměně českého národa. Ale nastala tato?

Jsem přesvědčen, že ne. Že se teprve nyní ukazuje naše pravá tvář. Protože jsme dříve sice byli jiní, ale v podstatě stejní. Jen si zkrátka nenecháme kálet na hlavu, jak se říká.

Dnes tu vidíme lidi, kteří skutečně utíkají před válkou, a nejdou sem za lepším životem. Který s nějakou mizernou několikatisícovou podporou určitě nebudou mít. Vidíme lidi, kteří sem skutečně chtějí, a ne ty, kteří nás jen využijí na cestě za vidinou bohatství kdesi na západě. Vidíme lidi, kteří spolupracují s našimi úřady, nemění svou identitu a nezahazují pasy, jen aby se vydávali za někoho, kdo má zrovna lepší vyhlídky na získání azylu. Vidíme lidi, kteří jsou rádi, že jim pomáháme, a neopovrhují námi proto, že se jim nezdá naše nabídka dost dokonalá.

Dnešní Ukrajinci tu nechtějí rovnou dům a spoustu peněz s tím, že si možná někdy najdou nějakou práci a mezitím budou jen sexuálně a jinak na obtíž. Nechtějí balík peněz, jen aby si z azylu u nás létali domů na dovolenou. A ani bruselští úředníci nám je nevnucují, nediktují nám, co všechno musíme pro ty přicházející dělat.

A tak pomáháme. A nejsme zrůdy, za jaké nás ta bruselata považovala a možná dodnes považují. Protože pomáháme těm, kteří to skutečně potřebují a jsou tomu rádi. A to nejen proto, že máme z osmašedesátého roku velice podobnou neblahou zkušenost s Moskvou.

Autor: Viktor Pondělík | pondělí 21.3.2022 16:26 | karma článku: 0 | přečteno: 9x

Další články autora

Viktor Pondělík

Nebohá země česká

Jestli jsem poslední dobou něco neslyšel, pak to byly nějaké pozitivní zprávy. Skoro jako kdyby se všechno dobré ze světa vytratilo a zbylo jenom to špatné. A jako kdyby se navrch všechno smrsklo na pouhou ekonomiku.

10.7.2022 v 23:13 | Karma: 0 | Přečteno: 71x | Diskuse | Ekonomika

Viktor Pondělík

Skvělý nápad, páni europoslanci

O nás lidech se ví, že si ničíme své životní prostředí. I když se bez přírody neobejdeme, škodíme jí mnoha různými způsoby. A co na to politici?

11.6.2022 v 8:20 | Karma: 0 | Přečteno: 46x | Diskuse | Politika

Viktor Pondělík

Sliby u nás neberou konce

Když člověk poslouchá řeči našich politiků, nejednou skutečně neví, zda se tomu má smát nebo spíš brečet.

14.5.2022 v 15:31 | Karma: 0 | Přečteno: 43x | Diskuse | Ekonomika

Viktor Pondělík

Nejsme zrůdy, bruselata

V uplynulých letech si svět zvyknul označovat nás Čechy za xenofobní smečku, neochotnou pomáhat nešťastným lidem. Stalo se to běžným tématem od chvíle, kdy začala předchozí migrační krize, a všichni víme, jak se tehdy věci měly.

18.4.2022 v 16:09 | Karma: 0 | Přečteno: 11x | Diskuse | Společnost

Viktor Pondělík

Kdo skutečně pomáhá Čechům?

Je známo, že se každý dluh musí splatit. Ovšem v Česku se na to náramně často zapomíná. Než se nám dluhy připomenou.

22.2.2022 v 19:47 | Karma: 0 | Přečteno: 5x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Obluda smrdící sírou drtila vše, co jí stálo v cestě. Zemřelo přes 20 tisíc lidí

Záchranáři pomáhají obětem výbuchu sopky Nevado del Ruíz. (14. listopadu 2025)
12. listopadu 2025  9:47

Sopka Nevado del Ruíz, jež leží v Andách asi 130 kilometrů západně od kolumbijské metropole Bogoty,...

Duku na pohřbu uctili prezidenti i herci. Na Hradě zněl zvon Zikmund, proletěla letadla

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě se veřejnost, církev i představitelé...
15. listopadu 2025,  aktualizováno 

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě se veřejnost, církev i představitelé státu rozloučili s...

OBRAZEM: Prezidenti, Turek i Kalousek s Babišem. Kdo nechyběl na Dukově pohřbu

Manželé Klausovi a prezident Petr Pavel. (15. listopadu 2025)
15. listopadu 2025  14:42

S kardinálem Dominikem Dukou se v sobotu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě rozloučily stovky...

To nebylo ani za Zemana. Pavel si přisuzuje roli, která mu nepřísluší, říká politolog

Prezident republiky Petr Pavel  dnes přijal na Hradě předsedu hnutí ANO Andreje...
17. listopadu 2025  16:52

Premium Prezident Petr Pavel v pondělí uvedl, že pokud by Andrej Babiš nebyl schopen vyřešit svůj střet...

OBRAZEM: Labská bouda slaví půl století, nahlédněte do kuchyně i wellness

Labská bouda v Krkonoších si připomíná padesát let od otevření. (11. listopadu...
13. listopadu 2025  12:46

Labská bouda v nadmořské výšce 1340 metrů severozápadně od Špindlerova Mlýna je i po padesáti...

Mimořádně znepokojivé, nesmíme být naivní, reaguje Fiala na sabotáž v Polsku

Prezident Petr Pavel přijal na jednání Petra Fialu. (5. října 2025)
18. listopadu 2025  14:05,  aktualizováno  14:21

Za pondělní sabotáží na polské železnici stály podle Varšavy ruské tajné služby. Dosluhující...

Muzikou rozveselit i dojmout. Český slavík uvede do Síně slávy Vladimíra Mišíka

Vladimír Mišík do Varů dorazil představit dokument Jitky Němcové Nechte zpívat...
18. listopadu 2025  14:16

Vladimír Mišík se stane po Jiřím Suchém, Václavu Neckářovi a Martě Kubišové čtvrtým interpretem,...

Je to předválečný stav, hrozila katastrofa, říkají Poláci o sabotáži. Znají podezřelé

Poláci vyšetřují výbuch na železniční trati Varšava–Lublin v obci Mika, mluví o...
18. listopadu 2025  10:11,  aktualizováno  14:15

Protivník v Polsku vytváří prostředí pro svou možnou agresi, míní náčelník polského generálního...

Nebyla to nutná obrana, přesto dostali Ukrajinci za smrt při rvačce podmínku

Ihor Kolisnychenko (vlevo) a Andrii Narytnyk (vpravo) v síni zlínské pobočky...
18. listopadu 2025  14:10

Zlínský krajský soud potrestal dva Ukrajince za loňskou potyčku v Luhačovicích, která skončila...

  • Počet článků 1394
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1273x
Od chvíle, kdy jsem se narodil, uplynulo již plus mínus devět pětiletek. A mám-li se za těmito ohlédnout, pak o sobě mohu zmínit třeba to, že jsem strávil řádově dvě desetiletí ve školních škamnách, od mateřské po vysokou školu, abych poté většinu své profesní dráhy strávil tamtéž, jen na opačné straně barikády. Pomineme-li tedy závratnou kariéru, již jsem započal coby hotelový recepční a ukončil až na daleko významnějším postu topiče tamtéž. K mým koníčkům patří již od počátku milénia zejména mé každoroční anabáze do mojí milované druhé domoviny, Jihoafrické republiky, a pokud pak setrvávám na naší polokouli, nejraději píši a píši a píši, aby měli ti, kdo umí číst, co číst, pokud to chtějí číst.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.