Evropské peníze? Ne, naše peníze!

Zaplatíme to z evropských peněz! Toto klišé slýcháme v posledních letech z úst politků na všech úrovních stále častěji. Dělají z recipientů této informace idioty, a ti si to nechají líbit. Včetně novinářů, kteří tento blud šíří ochotně dál.

Je příznačné, že evropskými penězi se financují především projekty těch, kdo vědí, jak na to. Těch, kteří mají ty správné kontakty. A tak evropské peníze pomáhají budovat soukromé hotely a penziony, soukromá golfová hřiště, privátní akvaparky (souhrnně se to komentuje jako podpora turistického ruchu v Česku), fabriky (zaplnění mezery na trhu, podpora průmyslu), nebo financují nesmyslné asfaltování lesních cest s tím, že podporují cykloturistiku. Zeptal se někdo někdy bikerů, zda chtějí jezdit v lese po asfaltkách? Nechtějí, právě proto odkládají silniční kola a kupují si ta horská. Chtějí jezdit přes kameny, kořeny, po šotolině, asfalt není cool ani náhodou!

Odkazem na evropské peníze politici ospravedlňují mnohdy nesmyslné a podezřelé investice, jinými slovy říkají: asi je to blbost dotovat tento projekt, ale zaplatí to Brusel, nejsou to naše peníze. To je ale účelová interpretace, protože jsou to naše peníze. Jsou to peníze, které jsme poslali do Bruselu z České republiky, tam z nich přiživili tlupu byrokratů, kteří rozhodují o dotacích a jejich příjemcích, a pak se snažíme je dostat zpět – ani to naši lidé na ministerstvech moc neumí. Proč jdou dotace na golfová hřiště a privátní projekty v zemi, v níž některé silnice připomínají stále tankodromy, kde chybí mateřské školy?

Jeden příklad nepochopitelného nakládání s tzv. evropskými penězi uvádí server echo24.cz. U Dvora Králové již roste z evropských peněz na zelené louce nová soukromá pekárna. Příspěvek Bruselu je 64 milionů korun, údajně dotaci Evropské komisi doporučilo české ministerstvo průmyslu. Český stát ze svého rozpočtu dodá dalších 11 milionů korun, existuje prý i příslib dalších dvaceti milionů na linku na výrobu jemného pečiva. To vše v zemi, která další pekárnu nepotřebuje ani náhodou, kde většina pekáren využívá jen polovinu své výrobní kapacity a těžce splácí leasingové smlouvy za technologie, které si musely pořídit za vlastní peníze. Tahle dotace pro výstavbu nové privátní pekárny je brutálním narušením rovné hospodářské soutěže a ÚOHS by měl okamžitě a tvrdě zasáhnout. S podivem také je, proč již nezakročil ministr financí Andrej Babiš, slibující před volbami smysluplné nakládání se státními financemi? Vždyť těch 11 milionů ze státního rozpočtu, který má hlídat, znevýhodňuje i jeho vlastní pekárenskou skupinu!  

Každý, kdo se pohybuje ve světě sponzoringu a dotací, ví, jak to chodí, že z oficiálně uvedené sumy se běžně vrací 10, 20 i více procent v hotovosti tomu, kdo příliv peněz zařídí. V Bruselu určitě nesedí úplní dementi, i když jejich dotační politika z hlediska logiky mnohdy naznačuje opak. Zrušme dotace a ubude korupce.

Až vám příště bude nějaký politik tvrdit, že projekt bude uhrazen z evropských peněz, ptejte se především po smyslu utrácení peněz, komu a čemu dotace z evropských fondů poslouží. Ty peníze nejsou evropské, ale naše, hlídejme si, aby nám je nekradli pro soukromé účely. Že jsou proceděné přes Brusel na tom nic nemění. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Pomp | středa 25.2.2015 11:52 | karma článku: 34,75 | přečteno: 1160x