Uprchlíci se nemusí stávat občany

Musíme se - my Evropané - chovat soucitně k těm, které z jejich domovů vyhnala válka a opravdové utrpení. Musíme jim pomoci překlenout jejich těžkou životní situaci. Rozhodně z nich ale nemusíme činit své občany.

V žádném případě nemusíme přijmout za občana každého, kdo o to projeví zájem. A rozhodně to nemusíme činit po krátké době, jak to dělají některé evropské státy.

Každý stát má právo si vybrat, koho z cizinců za občana přijme a koho nikoli. Proč by se měl automaticky stávat občanem každý, kdo se na území daného státu narodí? Tak např. z celkového počtu obyvatel Dubaje (1,4 mil. osob) jich má jen 15 % občanství Spojených arabských emirátů! Ostatní zde pracují, bydlí, ale nemají občanství. Přestanou-li pracovat, vrací se i s celou rodinou „domů“, a to i v případě, že se jim v této zemi narodily děti, které  svou „rodnou“ zem nikdy neviděli. Nikoho to nezajímá, systém je takto nastaven. Nechápu, proč bychom podobný systém nemohli využít i my Evropané. Atentáty ve Francii ukázaly, že mezi uprchlíky mohou být i nebezpeční jedinci. Ukázaly také (znovu a znovu!!!),  jak nebezpeční mohou být potomci imigrantů, kteří přišli do Evropy už před mnoha lety. Jejich tátové a mámy utíkali rovněž před válkami či bídou. Evropské země je přijaly, daly jim i jejich dětem občanství, a tato druhá či třetí generace se nyní své nové vlasti velmi špatně odvděčuje. Je  vidět, že k  integraci některých imigrantů nedochází ani po velmi dlouhé  době, neboť oni se integrovat prostě nechtějí. Faktem je, že příchozí muslimové většinou nesdílejí naše evropské hodnoty a nechápu, proč bychom jim měli hromadně udílet naše evropské občanství. Je přitom úplně jedno, o občanství jakého státu jde, vzhledem k Schengenu je Evropa volně prostupná a ohrožení jednoho státu je ohrožením všech.

My tak nyní stojíme před volbou, zda s vaničkou vylít i dítě (tedy uzavřít dveře všem, včetně těch, kteří by mohli být opravdovým přínosem – vždyť i Steve Jobs je potomek syrských uprchlíků) na základě principu předběžné opatrnosti, nebo se snažit uprchlíky přijmout a po nějaké době je odměnit (či potrestat) za jejich chování získáním či nezískáním občanství.  Potíž je v tom, že do hlavy nikomu nevidíme a teroristé se zhusta rekrutují z úplně nenápadných lidí, do kterých by to nikdo v jejich okolí neřekl. Protože islámští radikálové jsou s námi (tj. evropskou civilizací) ve válce už dlouho. Je dobře, že si to nyní uvědomil i francouzský prezident a další politici. Jenže kdyby si to evropské elity uvědomily dřív, tak možná nemuselo být tolik mrtvých. Radikálové to přece veřejně deklarují už dlouho.

Většina imigrantů každopádně není ohrožena válkou, ale jdou prostě „za lepším“. Evropu vnímají velmi utilitárně, své kořeny a vazby mají jinde. Arabské státy mají nyní dohromady 250 mil. obyvatel a čelí jevu, kterému se říká časovaná populační bomba – jako všechny země s vysokou porodností a nízkou úmrtností čelí ohromnému přírůstku obyvatel, pro které není v silách jednotlivých zemí najít práci. 70 % Arabů je ve věku do 25 let! K zaměstnání všech těchto obyvatel by bylo potřeba vytvořit více než 80 mil. nových pracovních míst, což je nesplnitelný úkol. Velkou část arabského HDP tvoří těžba a zpracování ropy. Odečteme-li tento obor, který žádné davy pracovníků nepotřebuje, tak je celkové arabské HDP nižší než u pětimilionového Finska. Frustrovaní mladí muži se proto vydávají do Evropy. Proto se dávají i K Islámskému státu - nemají před sebou totiž budoucnost.

Přistěhovalci jsou příležitostí i hrozbou. Příkladem budiž Izrael, stát, který je na přistěhovalectví založen. Židovští přistěhovalci z celého světa získávají občanství automaticky a mnozí z nich se výrazně podílejí na budování moderní izraelské společnosti. Izrael dává přistěhovalcům nebývalé příležitosti. Ne všichni je ale dokáží využít. V 80. letech v rámci operací Mojžíš a Šalamoun  přijal Izrael čtyřicet tisíc etiopských Židů, ohrožených extrémní chudobou i antisemitismem. Dodnes to pro zemi představuje obrovskou ekonomickou zátěž. Dodnes je polovina z nich nezaměstnaná a „na podpoře“. Zatímco obyvatelé ze zemí Sovětského svazu, kteří přišli ve stejnou dobu, jsou jednoznačným přínosem (šlo většinou o vzdělané lidi, lékaře či inženýry),  chudí a nevzdělaní Etiopané se dosud začlenit nedokázali. Je mezi nimi také nebývale vysoký  podíl domácího násilí.

V každém případě lidé, kteří k nám přicházejí bez pasů, které si záměrně zničili, a se spálenými bříšky prstů, aby jim nemohly být sejmuty otisky, by měli být vraceni za hranice Evropské unie okamžitě a bez jakéhokoli slitování. Ti mohou být hrozbou docela určitě.

Musíme být slitovní, ale nemusíme být nadměrně hloupí.

Autor: Jana Plamínková | pondělí 23.11.2015 0:00 | karma článku: 36,28 | přečteno: 1267x

Další články autora

Jana Plamínková

Je náš Kelt cennější než mykénský poklad?

V Athénách mají nové Muzeum Akropole. Postavili ho v samém centru města a bylo samozřejmé, že při bohaté historii města při zakládání muzea odkryjí leccos zajímavého. A taky že ano.

27.2.2020 v 21:55 | Karma: 18,54 | Přečteno: 373x | Diskuse | Politika

Jana Plamínková

Opravdu se Praha rozpadá?

Praha se rozpadá, nejezděte – takové bombastické titulky se objevují poslední dobou v pražských médiích. Do jednoho poplašného chumlu se přitom motají havárie, havarijní situace a běžné plánované opravy.

13.2.2018 v 21:35 | Karma: 10,66 | Přečteno: 485x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Plamínková

Komisař horší uklízečky

Za druhé kolo voleb dostávají členové volebních komisí 200 korun. Dvě stovky za 17 hodin práce obnáší necelých 12 korun za hodinu. Takto si stát váží práce svých volebních komisařů.

27.1.2018 v 11:41 | Karma: 19,75 | Přečteno: 682x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Plamínková

Kanál, který se opozdil o 200 let

Babišova vláda bez důvěry si dala do programového prohlášení vznik kanálu Dunaj – Odra – Labe. Každý projekt má ale svou správnou dobu vzniku, a kanál D-O-L ji už dávno minul. Asi tak o 200 let.

4.1.2018 v 23:19 | Karma: 22,38 | Přečteno: 638x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jana Plamínková

Poučení z volby Karla S.

Před pěti lety jsem chtěla za prezidenta Karla Schwarzenberga. Volila jsem ho v prvním i druhém kole, propagovala a drobně finančně podpořila. Nevědomky a docela určitě nechtěně jsem tak pomohla zvolit prezidentem Miloše Zemana.

15.12.2017 v 21:59 | Karma: 42,10 | Přečteno: 10345x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno 

Přímý přenos Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Hlas naděje. Otevřel tabuizovaná témata církve, reagují politici na smrt papeže

21. dubna 2025  10:39,  aktualizováno  10:58

Aktualizujeme V pondělí ráno zemřel papež František. „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí papeže...

Člověk skromnosti, který pečoval o slabší. Svět chválí odkaz zesnulého papeže

21. dubna 2025  10:58

Aktualizujeme Evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej...

Dorazí bouřky. Hrozí přívalové deště, nárazový vítr i krupobití

21. dubna 2025  10:56

Přímý přenos Část jižní Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou odpoledne silné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1208x
Vystudovala jsem Přírodovědeckou fakultu University Karlovy, obor geologie. Pracovala jsem jako novinářka a redaktorka se specializací na přírodní vědy, životní prostředí a úspory energie. V letech 1986-87 jsem studovala v Číně čínštinu a geologii. Napsala jsem knihu Slabikář ekologického bydlení. Psala jsem i o cestování, životním stylu a o všem možném dalším. Ve volbách v roce 2006 jsem byla zvolena starostkou Městské části Praha - Slivenec, v roce 2010 i 2014 jsem svůj post obhájila. V  říjnu 2014 jsem se dostala do Zastupitelstva Hlavního města Prahy a v listopadu jsem byla zvolena radní pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí. V říjnu 2015 po odvolání náměstka Stropnického jsem dostala navíc na starost územní rozvoj a územní plán Hlavního města Prahy. 

 

Seznam rubrik