Bude v Praze nedostatek bytů?
Developeři tvrdí, že v Praze nejsou volné pozemky, na kterých by se dalo stavět. Proto si často koupí pozemek, který je dle územního plánu polem, a pak doufají, že se jim podaří změnit územní plán tak, aby se stal stavebním. Nedělají to ovšem zdaleka jen pro to, že by volné pozemky nebyly. Je to pro ně výrazně výhodnější. Pole koupí za pár korun, za stavební pozemek by museli vysázet minimálně 4- 6 000 Kč za metr. Proto ty obrovské tlaky na změny na změny územního plánu. A když už koupí stavební pozemek, tak z něj hodlají vytěžit maximum. Koupí-li si pozemek, na kterém mohou stát rodinné domy, snaží se změnit koeficienty využití tak, aby se tam daly postavit mnohem vyšší bytové domy. To už dnes nejde tak snadno jako dříve, protože tyto změny se musí po rozhodnutí soudů pořizovat jako řádné změny územního plnu a trvá to tudíž dlouho. Navíc si lze klást otázku, proč by se tam nemělo postavit to, co je v územním plánu povoleno.
Na druhou stranu je pravda, že volných stavebních pozemků není moc. Díky restitucím se velká část pozemků vrátila původním sedlákům či jejich potomkům. Ti zpravidla po revoluci část půdy prodali, aby si mohli postavit domy pro sebe či pro své děti, rozjet podnikání, podívat se po světě a podobně. Nyní jsou mnozí z nich „za vodou“, pozemky prodávat nepotřebují a ani nechtějí, protože mají (dozajista oprávněný) pocit, že půda je něco, co má trvalou hodnotu a v čem mají jednoduše a bezpečně uložené peníze. Opticky to tedy vypadá, že stávající územní plán umožňuje ubytovat až 450 000 lidí, fakticky je to ale mnohem méně, právě proto, že mnohé stavební pozemky nejsou ve skutečnosti pro výstavbu dostupné.
Situaci podle mého názoru nevylepší ani nový Metropolitní plán. Jeho autoři zcela správně tvrdí, že stavět by se mělo především na nevyužívaných přestavbových plochách (brownfieldech) v širším centru, jako jsou např. pozemky bývalých nákladových nádraží na Žižkově či na Smíchově, nevyužívané pozemky kolem dráhy v Bubnech, pozemky bývalých průmyslových areálů ve Vysočanech, Hloubětíně atd. To je nepochybně správná cesta, protože zastavovat pole na okrajích a tato území v širším centru nechávat ladem bylo zcela absurdní. Autoři nového Metropolitního plánu ale také plánují výstavbu v centru maximálně zhustit, protože mají pocit, že je Praha velmi řídká a na hranici rentability. To už je diskutabilnější, protože to povede buď k záborům zeleně (nový územní plán se ale pojmu „zeleň“ důsledně vyhýbá), nebo k velkému výškovému nárůstu nové výstavby, nebo k obojímu. Což současní obyvatelé asi neponesou nadšeně. Na druhou stranu metroplán velmi důsledně omezuje výstavbu v okrajových částech. Ponechává jen to, co už obsahuje stávající územní plán, ale prakticky žádné nové plochy pro zástavbu neumožňuje, veden snahou omezit suburbanizaci, tedy zástavbu do volné krajiny. V kombinaci s výše uvedenou majetkovou držbou to opravdu může vést k nedostatku vhodných pozemků pro výstavbu. K omezení suburbanizace přitom nedojde, neboť lidé toužící po bydlení v domečku se zahrádkou si prostě jen zakoupí pozemek pár metrů od pražských hranic ve Středočeském kraji. Městské části už se proti tomu začínají ozývat. Na jedné straně se bouří centrální městské části, kterým vadí nadměrné nahuštění zástavby, na druhé straně okrajové části, které si stěžují, že nebudou moci normálně přirozeně růst. Nespokojeni tak jsou vlastně všichni.
Jak z toho ven? To, že se někomu v 90. letech změnilo pole na stavební pozemek, byla pro mnohé šance. Někdo ji využil, někdo ne. Stavební zákon umožňuje odejmout pozemky ze zastavitelných pozemků, pokud se na nich v době platnosti územního plánu bez důvodu nezahájí výstavba. Bylo by tedy možné majitelům pozemků říct: fajn, vy jste svou šanci stavět před 16 lety dostali a nevyužili jste ji. Nyní tedy učiníme z vašich pozemků opět pole, aby svou šanci dostali i jiní. Tuto možnost danou stavebním zákonem ale metroplán absolutně nevyužívá. Nebydlící tedy asi budou mít smůlu. Buď budou bydlet na brownfieldech v bytech, nebo za Prahou. Nic mezi tím totiž nebude.
Jana Plamínková
Je náš Kelt cennější než mykénský poklad?

V Athénách mají nové Muzeum Akropole. Postavili ho v samém centru města a bylo samozřejmé, že při bohaté historii města při zakládání muzea odkryjí leccos zajímavého. A taky že ano.
Jana Plamínková
Opravdu se Praha rozpadá?

Praha se rozpadá, nejezděte – takové bombastické titulky se objevují poslední dobou v pražských médiích. Do jednoho poplašného chumlu se přitom motají havárie, havarijní situace a běžné plánované opravy.
Jana Plamínková
Komisař horší uklízečky

Za druhé kolo voleb dostávají členové volebních komisí 200 korun. Dvě stovky za 17 hodin práce obnáší necelých 12 korun za hodinu. Takto si stát váží práce svých volebních komisařů.
Jana Plamínková
Kanál, který se opozdil o 200 let

Babišova vláda bez důvěry si dala do programového prohlášení vznik kanálu Dunaj – Odra – Labe. Každý projekt má ale svou správnou dobu vzniku, a kanál D-O-L ji už dávno minul. Asi tak o 200 let.
Jana Plamínková
Poučení z volby Karla S.

Před pěti lety jsem chtěla za prezidenta Karla Schwarzenberga. Volila jsem ho v prvním i druhém kole, propagovala a drobně finančně podpořila. Nevědomky a docela určitě nechtěně jsem tak pomohla zvolit prezidentem Miloše Zemana.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Nic takového jsem neviděl! První Američan na orbitě vyfotil „vesmírné světlušky“
Seriál Snímek, který při prvním americkém pilotovaném orbitálním letu zachytil John Glenn, má do technické...
Trochu nepohodlný žhář. Guvernéra, který je Žid, chtěl v Pensylvánii upálit kvůli Gaze
Premium Několik dnů po zatčení žháře, který zapálil rezidenci pensylvánského guvernéra i s jeho spící...
OBRAZEM: Ruší a hyzdí památky. Čtenáři sdílejí své zkušenosti s výdejními boxy
V českých městech stojí tisíce výdejních boxů. Ne vždy se je ale podaří umístit ideálně. Na jednom...
Řídí peníze na sport, sobě přihrál statisíce. Člen sportovní agentury ve střetu zájmů
Premium Místopředseda Národní sportovní agentury, která rozděluje peníze na veškerý sport v zemi, Ivo...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 32
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1208x