Těžká situace Koptů v Egyptě
Krátce z historie: V prvních stoletích po Kristu byl Egypt převážně křesťanskou zemí a významným centrem křesťanského vzdělávání. Nicméně od islámské invaze v roce 639 n.l. převládlo v Egyptě muslimské právo a náboženství. Káhira byla jako nové hlavní město založena v roce 969, kdy byla země dobyta Gawharem al-Siqilli (není bez zajímavosti, že to byl mameluk ze Sicílie, etnický Řek). I přes staletí pronásledování a diskriminace koptské křesťanské církve se zde křesťané udrželi jako významná menšina. Dodnes má Egypt na Blízkém východě největší křesťanskou komunitu. Někteří vládní činitelé odhadují, že křesťané tvoří dvanáct procent populace země, ale koptští křesťané prohlašují, že je to až dvacet procent. To ale nelze s jistotou potvrdit.
Přesto, že křesťanství je nejstarší náboženské společenství v zemi, je egyptskou ústavou preferován islám a křesťané jsou považováni za občany druhé třídy (přes popírání tohoto stavu politickou reprezentací Egypta) a jsou často diskriminováni v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti. Egyptská ústava sice zaručuje svobodu náboženské konverze, muslimové obrácení ke křesťanství nemají možnost změnit své náboženství nebo jména na svých identifikačních kartách. Bez umožnění provedení této změny jsou křesťanské ženy úřady pokládány za muslimky a nemohou si vzít křesťanské muže. Děti z takto určených muslimských rodin (i když jsou ve skutečnosti křesťanské) jsou vzdělávány jako muslimové, a těm s islámskými jmény je běžně policií zakazováno navštěvovat kostely. V důsledku toho mají křesťané často zfalšované ID karty, pak jim ale hrozí trestní stíhání za falšování vládních dokumentů. Naproti tomu křesťané, kteří konvertují k islámu, smějí bez obtíží změnit své ID karty.
Egyptští křesťané mají opakovaně problémy, když chtějí budovat a opravovat církevní stavby. Vláda často odmítá udělit pro jejich kostely stavební povolení. A i když jsou žádosti schváleny, jsou často zastavované kvůli obstrukcím místními úřadů nebo úředníků bezpečnosti. Dalším vážným problémem křesťanů v Egyptě jsou únosy a znásilňování křesťanských dívek, které jsou často pak nuceny provdat se za muslimy (i za ty, kteří je znásilnili).
V posledních letech lze zaznamenat jisté snahy o zlešení postoje ke Koptům ze strany egyptské vlády. Některé vzdělávací materiály nyní uznávají koptský příspěvek egyptské společnosti. Stejně tak byly koptské Vánoce v lednu 2003 oficiálně uznány jako oficiální státní svátek (pravoslavné Vánoce se slaví 7. ledna). Přes tyto náznaky změn má Egypt před sebou dlouhou cestu, než bude moci být uznán jako země s náboženskou svobodou. (přeloženo - podle Hlasu mučedníků)
Příklady perzekuce křesťanů v Egyptě během posledního období:
Zpráva o mizení, únosech, násilné konverzi a donucení ke sňatku koptských křesťanek v Egyptě – zpráva o obchodování s lidmi – byla 10. listopadu 2009 uveřejněna CSI a Koptskou nadací pro lidská práva. Podklady pro zprávu byly získány americkým specialistou na obchod s lidmi Michelem Clarkem a egyptskou aktivistkou pro práva žen Nadia Ghaly. Zpráva dokumentuje kriminální praktiky zahrnující podvody, sexuální násilí, únosy, přinucení ke konverzi na islám a násilné svatby. Tento znepokojující jev odpovídá mezinárodní definici obchodování s lidmi. Mezi zdokumentovanými případy jsou:
R.... 17tiletá křesťanka z Al-Fayoum: Zdrogována, unesena, znásilněna, přinucena konvertovat na islám, násilně provdána.
J.... 19tiletá křesťanka z Káhiry: Unesená, znásilněná, obřezána, přinucena konvertovat na islám, násilně provdána.
M.... 15tiletá křesťanka z El Menya: Znásilněním přivedena do jiného stavu, po porodu přinucena konvertovat na islám, fyzicky týrána, násilně provdána, zdrogována a donucena k prostituci.
Zpráva dokazuje že toto jasné porušování lidských práv je možné na základě běžných kulturních norem v Egyptě – často zakořeněných v náboženské tradici – které dovolují násilí proti ženám a nemuslimům. Zpráva také ukazuje, že egyptské autority mlčí k tomuto násilí a nemají vůli zasáhnout.
Březen 2010
Správní soud v Egyptě 30. března zamítl žádost podanou matkou patnáctiletých koptských dvojčat, Maria a Andrewa. Camilia Lutfi obvinila ministra vnitra a ředitele úřadu pro občanské záležitosti z toho, že odmítli chlapcům na rodných listech znovu uvést křesťanské vyznání. (Na rodné listy Maria a Andrewa bylo po otcově konverzi v roce 2005 dodatečně doplněno vyznání muslimské.) Camilia usiluje o uvedení rodných listů do původního stavu, neboť jim v červnu bude 16 let a dostanou identifikační kartu. Obává se, že pokud jim úřady vystaví identifikační kartu s muslimským vyznáním, v případě žádosti o změnu, která by odrážela jejich křesťanské vyznání, budou považováni za odpadlíky. Mario s Andrewem byli údajně rozhodnutím nesmírně zklamáni a prohlásili „k víře není možné nikoho nutit násilím, chceme zůstat křesťany, nechceme se stát muslimy“. (Zdroj: Assyrian International News Agency)
Prosinec 2010
Křesťané v malé osadě na jihu Egypta musejí začít budovat své životy a domovy znovu od začátku, poté co stovky muslimů v reakci na neověřené zprávy o romantickém vztahu mezi místním křesťanem a muslimkou zcela vyplenily celou vesnici (útočníci vypalovali domy a provozovny firem). V osadě Al-Nawahid v guvernorátu Qena, 454 kilometrů jižně od Káhiry, bylo poškozeno nebo zcela zničeno nejméně 23 domů a celá řada firem, ve všech případech se jednalo o majetek patřící křesťanům.
Útok začal 15. listopadu ve večerních hodinách, kdy se stovky muslimů vyhrnuly do ulic s pokřikem „bůh je velký“. Muslimové se oháněli meči, noži a sekáčky na maso a stříleli do vzduchu z pušek. O incidentu informoval Ra'fat Samir, obhájce lidských práv působící v Luxoru. Pět osob bylo zraněno, včetně dvou sedmaosmdesátiletých mužů, kteří utrpěli zranění hlavy. Výtržníci svým počínáním reagovali na zprávu, že dvacetiletý koptský křesťan Hussam Naweil Attallah údajně navázal romantický vztah s osmnáctiletou muslimkou. Podle Samira se v Al-Nawahidu tři místní rodiny sváří o politickou moc, přičemž se dvě z nich snaží vyvolat násilnosti a využívají místní křesťany jako nástroje s cílem sesazení současného starosty.
(Zdroj: Compass Direct)
Leden 2011
poslední násilí případ muslimů vůči křesťanům v Egyptě – výbuch bomby v automobilu zaparkovaném před kostelem v Alexandrii, který počátkem ledna usmrtil 21 křesťanů – je naší veřejnosti dobře znám.
Únorové demonstrace v Egyptě za svržení režimu presidenta Mubaraka zatím, jak se zdá, sjednotily jeho opozici bez rozdílu vyznání. Pokud ale vládu v zemi převezme jediná reálná opoziční síla – Muslimské bratrstvo, je na místě obava, že Egypt bude prohášen za islámský stát se všemi důsledky (včetně zesílení nábožensky motivovaného pronásledování ), které jsou pro tyto státy typické.
Martin Pinc
Na hrabalovské téma
Níže uvedený text, který zde zřejmě poprvé a velmi opožděně publikuji u příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala, je dílem mého slovutného tchána, středoškolského profesora českého jazyka a literatury, pana Miloše Hoznauera. Ve zkratce ukazuje klikatou cestu, po které putovala naše literatura v poválečné době.
Martin Pinc
Česká vláda a juvenilní justice
Naše masmédia se tak jako vždy i v nedávných dnech široce zajímala o mnohotvárný život v naší zemi - všechna významná média (televize, noviny, internetové portály) například výborně zpravodajsky pokryla masovou demonstraci (3 osob) proti presidentu Zemanovi v Ostrově v Karlovarském kraji. Proto není divu, že jim občas unikají tak nepodstatné otázky, jako je reálná hrozba likvidace rodin prostřednictvím všemocné "juvenilní justice". Naproti tomu na nedávném zasedání naší vlády byl s velkou pozorností projednáván dopis, zaslaný sdružením "Slovanská kulturní tradice" (podpořený dalšími organizacemi a jednotlivci) a z reakce vlády je zřejmé, že jí tato otázka a její dopady na naši společnost není lhostejná - viz přiložená odpověď.
Martin Pinc
Otcové na odstřel?
Chování dětí a mladých lidí se v dnešní době vymyká tomu, co se dříve pokládalo za normální. Berou drogy, mají sklony k násilí, nedokážou navázat trvalé vztahy a v životě jim chybí perpektiva. Mezi odborníky se stále více prosazuje názor, že příčinou tohoto problému je do značné míry nepřítomnost otce v rodinách – ať už fyzická, nebo emocionální. Výchova dětí není jen úloha ženy, jak se to dnes často předkládá, a otec má v rodině mnohem vyšší poslání, než jen zabezpečovat příjmy a řešit technické problémy v domácnosti. Tak dlouho byla moderními „vychovateli“ propagována „bezkonfliktní výchova“, tak dlouho vykřikovali, že máme děti nechat, ať si dělají, co chtějí, že jejich neposlušnost je „žádoucí způsob, jak mohou nalézt sebe sama“, až jsou dnešní rodiče, a zvláště otcové bezmocní: Autorita se stala něčím zakázaným – otec má být kamarádem svých dětí, tím, který jim se podbízí, stal se „měkkým“ a beztvárným.
Martin Pinc
Stereotypy, které se nezakládají na pravdě?
Podle sociologa Zdeňka Slobody ze společnosti Proud biologické rozdíly mezi mužem a ženou jsou irelevantní. Mužství a ženství jsou jen společenské konstrukty. Jinak si jeho výrok neumím vysvětlit. Muž a žena ovšem nejsou nějaké role, které dotyční „hrají“, jak se nám snaží vnutit lidé typu pana Slobody. Mají prý vědecký podklad: Ohánějí se totiž výzkumy sociologů, které prý ukázaly, že děti dvou matek či otců nemají s určením role svých rodičů problém. Otázka stejného pohlaví prý neexistuje, vše je jen věc dohody kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku.
Martin Pinc
Demonstrace v Paříži proti homo-sňatkům
Za okázalého nezájmu našich mainstreamových médií probíhají už několik měsíců ve Francii protestní demonstrace proti homo-sňatkům a adopci dětí homosexuály. Pokud se nějaká informace vypíchne, pak je to sdělení, že prý „tvrdé jádro demonstrantů“ tvoří ultrakonzervativní „homofóbové“, kteří prý měli hodinu po skončení demonstrace zaútočit na sídlo socialistické strany a skandovali výzvy za odstoupení prezidenta Hollanda.
Další články autora |
Strach a násilí v Plzni. Ve městě strmě roste kriminalita, žádá vládu o pomoc
Premium Co se děje ve městě, jehož primátor kvůli růstu zločinnosti žádá vládu o pomoc? Policie ani...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům
Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Našli jsme české nebe. Hospodu, kde čepují pivo za 23 korun
Premium Ta cena bije do očí. Ano, v hospodě U Smrku mají čepované pivo třikrát levnější než v Praze. Útulný...
Konec příměří? Hizballáh „v obraně“ odpálil rakety, Izrael odpověděl
Hnutí Hizballáh v pondělí z území Libanonu vypálilo rakety na izraelské pozice v oblasti...
Tragická hostina ze želvího masa si na Filipínách vyžádala tři životy
Tři lidé zemřeli a nejméně 32 dalších skončilo v nemocnici na Filipínách po konzumaci ohrožené...
Od Cvikova po Drážďany. Devět závodů Volkswagenu spustilo řetězovou stávku
Desítky tisíc zaměstnanců automobilky Volkswagen v Německu se v pondělí zapojily do výstražné...
Babiš rozpustil svěřenský fond, může držet akcie. Do voleb jde na severu Moravy
Andrej Babiš (ANO) na doporučení správců fondů odsouhlasil rozpuštění svěřenského fondu, kam v...
- Počet článků 257
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2305x
Seznam rubrik
- politika
- křesťanská apologetika
- historie - fakta a mýty
- rodina a výchova
- kultura a společnost
- Osobní
- Nezařazené