Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stojí Kaddáfí v cestě vzniku nové Římské říše?

Již několik desetiletí se připravuje jeden z hlavních cílů Evropské unie, jak se mi to dnes jeví – totiž její splynutí s konglomerátem zemí severní Afriky a Blízkého východu a vytvoření superstátu, který svým rozsahem až překvapivě připomíná rozsah antické Římské říše v době její největší expanze. Tento plán je zřejmě velmi významně podporován francouzským presidentem Sarkozym – ve snaze o jeho naplnění se angažuje již dlouhá léta. V posledních dnech je např. jedním z nejaktivnějších exponentů snahy o svržení libyjského vůdce Kaddáfího.

Římská říše v době největší expanze. Zdroj: Internet

Navenek se tento proces začal rozbíhat v listopadu 1995, kdy se v Barceloně poprvé konala konference ministrů zahraničí dotčených zemí a stanovila tři hlavní cíle spolupráce – pro zajímavost je cituji:

– vytvoření společného prostoru míru a stability na základě zásad lidských práv a demokracie pomocí posílení politického a bezpečnostního dialogu (kapitola o politice a bezpečnosti);

– vybudování zóny sdílené prosperity pomocí postupného zavádění volného obchodu mezi EU a zeměmi Středomoří (2010) a mezi těmito zeměmi samotnými (kapitola o hospodářství a financích);

– zlepšení vzájemného porozumění mezi národy této oblasti a rozvoj svobodné a prosperující občanské společnosti (kapitola týkající se sociálních, kulturních a lidských otázek).

Mezitím se konala další zasedání zastupitelů dotčených zemí na různých úrovních (parlamentů, ministrů, dokonce i hlav států – o své loňské návštěvě Libye při podobné příležitosti referoval na podzim r. 2010 president Klaus)

Velmi významná je pak zpráva převzatá z webu orgánů EU: Francouzský prezident Nicolas Sarkozy před třemi lety (v červenci 2008) v Paříži hostil zasedání 43 delegací ze států Středomoří a EU, z něhož vzešla nová instituce - Unie pro Středomoří. Ta by se měla stát platformou pro řešení klíčových otázek tohoto regionu. Především se jedná o mírový proces mezi Izraelci a Palestinci, ale také o problémy s imigrací, znečištěním, nedostatkem energie, terorismem a o mnoho dalších. Setkání vrcholných státníků ve Francii bylo unikátní především počtem obyvatel, které zastupovali. Jednalo se o přibližně 756 miliónů lidí, přičemž ke společnému stolu zasedli zástupci nejen Izraele a Palestiny ale také Řecka a Turecka nebo Maroka a Alžírska. Chyběl jen libyjský vůdce Kaddáfí, který nově vzniklou Unii označil za pokus o pokračující kolonialismus. Českou republiku zastupoval místopředseda vlády Alexandr Vondra, za Slovensko byl přítomen premiér Robert Fico.

Summitem se nesla velmi povznesená nálada, které vévodila prohlášení francouzského prezidenta Sarkozyho. Ten se například nechal slyšet, že cílem Unie pro Středomoří je „láska a porozumění místo války“ pro všechny obyvatele tohoto regionu. „Tak jako jsme včera vybudovali mír v Evropě, docílíme téhož zítra ve Středomoří.“ Optimistickou atmosférou celého setkání se nechal unést i izraelský předseda vlády Ehud Olmert, který prohlásil, že „Židé a Palestinci nebyli ještě nikdy tak blízko k mírové dohodě.“

Tolik v krásných barvách malovaná Sarkozyho vize z doby před třemi lety. Mimochodem – součástí tohoto partnerství měla být již mnohokrát přetřásaná dohoda o migraci asi 56 milionů „pracovních sil“ z Afriky a Asie do Evropy, ale tato dohoda v oficiálním článku EU zmíněna není.

Dnes je oblast jižního a východního Středomoří v dramatickém pohybu, v mnoha těchto zemích padli (nebo brzy padnou) autoritativní vládcové a zcela evidentně zde vzniká mocenské vakuum. V Libyi zuří regulérní občanská válka a očekává se pád Kaddáfího. Je téměř jisté, že se tím proces „vzájemného sbližování“ EU a dotčených zemí výrazně urychlí a země Evropské unie zde „chtě nechtě“ budou „muset pomoci“ vytvořit určitý způsob vlády, který umožní fungování zdejších ekonomik, protože za jiných okolností bude Evropa mimo jiné čelit zcela nekontrolovatelné vlně uprchlíků z těchto zemí.

(Teď zkusím jen spekulovat): To vše se s velkou pravděpodobností leckde neobejde bez přítomnosti vojsk EU, přičemž (v závislosti na místních podmínkách) bude v některých zemích vládnout místní vláda, jinde bude (alespoň dočasně) možná nutná přímá správa z EU...

Zdroje:

http://www.euractiv.cz/vnejsi-vztahy/clanek/optimismus-vladl-summitu-eu--stredomori

http://circa.europa.eu/irc/opoce/fact_sheets/info/data/relations/relations/article_7244_cs.htm

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/politici-volicum/182423.aspx

http://www.mediainfo.cz/temata/1820.html

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/zahranicni-politika/170303.aspx

 

Autor: Martin Pinc | čtvrtek 24.3.2011 7:30 | karma článku: 14,80 | přečteno: 1470x
  • Další články autora

Martin Pinc

Na hrabalovské téma

Níže uvedený text, který zde zřejmě poprvé a velmi opožděně publikuji u příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala, je dílem mého slovutného tchána, středoškolského profesora českého jazyka a literatury, pana Miloše Hoznauera. Ve zkratce ukazuje klikatou cestu, po které putovala naše literatura v poválečné době.

27.3.2014 v 22:10 | Karma: 11,39 | Přečteno: 726x | Diskuse| Kultura

Martin Pinc

Česká vláda a juvenilní justice

Naše masmédia se tak jako vždy i v nedávných dnech široce zajímala o mnohotvárný život v naší zemi - všechna významná média (televize, noviny, internetové portály) například výborně zpravodajsky pokryla masovou demonstraci (3 osob) proti presidentu Zemanovi v Ostrově v Karlovarském kraji. Proto není divu, že jim občas unikají tak nepodstatné otázky, jako je reálná hrozba likvidace rodin prostřednictvím všemocné "juvenilní justice". Naproti tomu na nedávném zasedání naší vlády byl s velkou pozorností projednáván dopis, zaslaný sdružením "Slovanská kulturní tradice" (podpořený dalšími organizacemi a jednotlivci) a z reakce vlády je zřejmé, že jí tato otázka a její dopady na naši společnost není lhostejná - viz přiložená odpověď.

16.1.2014 v 15:00 | Karma: 22,99 | Přečteno: 2123x | Diskuse| Ostatní

Martin Pinc

Otcové na odstřel?

Chování dětí a mladých lidí se v dnešní době vymyká tomu, co se dříve pokládalo za normální. Berou drogy, mají sklony k násilí, nedokážou navázat trvalé vztahy a v životě jim chybí perpektiva. Mezi odborníky se stále více prosazuje názor, že příčinou tohoto problému je do značné míry nepřítomnost otce v rodinách – ať už fyzická, nebo emocionální. Výchova dětí není jen úloha ženy, jak se to dnes často předkládá, a otec má v rodině mnohem vyšší poslání, než jen zabezpečovat příjmy a řešit technické problémy v domácnosti. Tak dlouho byla moderními „vychovateli“ propagována „bezkonfliktní výchova“, tak dlouho vykřikovali, že máme děti nechat, ať si dělají, co chtějí, že jejich neposlušnost je „žádoucí způsob, jak mohou nalézt sebe sama“, až jsou dnešní rodiče, a zvláště otcové bezmocní: Autorita se stala něčím zakázaným – otec má být kamarádem svých dětí, tím, který jim se podbízí, stal se „měkkým“ a beztvárným.

16.8.2013 v 14:30 | Karma: 36,78 | Přečteno: 5087x | Diskuse| Kultura

Martin Pinc

Stereotypy, které se nezakládají na pravdě?

Podle sociologa Zdeňka Slobody ze společnosti Proud biologické rozdíly mezi mužem a ženou jsou irelevantní. Mužství a ženství jsou jen společenské konstrukty. Jinak si jeho výrok neumím vysvětlit. Muž a žena ovšem nejsou nějaké role, které dotyční „hrají“, jak se nám snaží vnutit lidé typu pana Slobody. Mají prý vědecký podklad: Ohánějí se totiž výzkumy sociologů, které prý ukázaly, že děti dvou matek či otců nemají s určením role svých rodičů problém. Otázka stejného pohlaví prý neexistuje, vše je jen věc dohody kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku.

20.6.2013 v 20:20 | Karma: 36,55 | Přečteno: 3678x | Diskuse| Společnost

Martin Pinc

Demonstrace v Paříži proti homo-sňatkům

Za okázalého nezájmu našich mainstreamových médií probíhají už několik měsíců ve Francii protestní demonstrace proti homo-sňatkům a adopci dětí homosexuály. Pokud se nějaká informace vypíchne, pak je to sdělení, že prý „tvrdé jádro demonstrantů“ tvoří ultrakonzervativní „homofóbové“, kteří prý měli hodinu po skončení demonstrace zaútočit na sídlo socialistické strany a skandovali výzvy za odstoupení prezidenta Hollanda.

28.5.2013 v 13:00 | Karma: 41,16 | Přečteno: 4247x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Umaštěnost jako od Turka, pánové si rozumí, reagoval Kolaja na Vondrův „kec“

20. června 2024  22:05

Marcel Kolaja, lídr Pirátů v uplynulých evropských volbách, se vyjádřil k genderově zaměřenému...

„Řezač z Erfurtu“ ve špinavém bytě kastroval muže, ti mu za to platili

20. června 2024  20:38

Před soudem v Německu ve čtvrtek stanul pětasedmdesátiletý důchodce obžalovaný z toho, že mužům na...

  • Počet článků 257
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2304x
Moje krédo je podle NZ, listu Filipským 3,14: "Běžím k cíli, abych získal nebeskou cenu, jíž je Boží povolání v Kristu Ježíši."