Skutečný Klekí-petra
Přestože tato postava byla smyšlená, málokdo u nás ví, že mezi indiány působili naši krajané, jejichž životní příběh Kleki-petru do jisté míry připomínal. Mnozí z nich byli misionáři obnovené Jednoty bratrské, a pocházeli z Moravy. Většinou to byli němečtí exulanti z oblasti kolem moravského Fulneku, prchající před krutým náboženským pronásledováním ze strany katolické církve a vrchnosti. Proto ve světě získali proslulost jako Moravští bratři – třebaže to byli většinou Němci. Jejich prvním útočištěm byl Ochranov (Herrnhut) v Sasku, vesnice založená jejich příznivcem hrabětem Zinzendorfem. Odtud mnozí z nich po čase vyšli do světa přinášet evangelium pohanům.
Byla to vlastně první světová protestantská misie. Tato misie byla unikátní a mimořádná tím, že její model neměl ve své době žádný vzor. Pokud tehdy existovala nějaká křesťanská misie, pak většinou fungovala tak, že nějací evropští dobyvatelé obsadili určité území, přemohli odpor místních vládců a kněží, kteří doprovázeli dobyvatele, domorodé obyvatelstvo násilím pokřtili. Když jim chyběla vojenská převaha, snažili se přesvědčit k víře domorodé vladaře, kteří pak zavedli podobně násilně víru svým poddaným (katolický model). Pozitivní výjimky (nenásilná katolická misie Františka Xaverského na Dálném východě) ovšem existovaly. Protestanti naproti tomu většinou zakládali v Novém světě a jinde své kolonie jako izolované ostrovy evropské civilizace, s domorodci se stýkali víceméně jen z obchodních důvodů a nepokládali příliš za nutné evangelizovat místní „divochy“, které pokládali za méněcenné dokonce i duchovní.* Nikterak jim nevadilo (podobně jako katolickým Španělům a Portugalcům) zapojovat se do obchodování s černými otroky, které zřejmě někteří z nich ani nepovažovali za lidi.
Moravští bratři přicházeli s radikálně jiným pohledem na misii mezi domorodci. Především pro ně nebyli „divochy“, ale plnohodnotnými lidskými bytostmi, a evangelium nepřinášeli z pozice „vyšší rasy“ či civilizace, ale přicházeli do různých zemí jako prostí řemeslníci, a zde se nejprve uchytili svou prací, protože chtěli být ekonomicky soběstační. Učili se místním jazykům, aby mohli sdílet evangelium bez jazykové bariéry. Snažili se svůj život opravdu žít podle evangelia, „svítit jako hvězdy, které osvěcují svět“, aby nejprve přilákali pozornost svým odlišným, čistým životním stylem, spíše než aby druhým kázali, jak mají správně žít. Tak toužili přinést evangelium černým otrokům na ostrovech v Karibiku, že dokonce uvažovali, že se sami stanou otroky, aby se jim přiblížili. Na území Severní Ameriky postupně vybudovali několik misijních kolonií, v nichž žili podle zásad obnovené Jednoty bratrské. Jejich osady překvapovaly ostatní kolonisty rovnostářstvím jejich obyvatel, především tím, jak významnou úlohu v nich hrály ženy. Na rozdíl od tehdejších evropských zvyků směly rozhodovat o svém osudu, zastávaly ve společenství Moravských bratří významné funkce (včetně vyučování a správy financí ve sborech) a doprovázely misionáře na jejich cestách.
Jedním z těchto misionářů Jednoty bratrské v Severní Americe byl David Zeisberger (11. dubna 1721 – 17. listopadu 1808), duchovní Moravské církve a misionář mezi domorodci severní Ameriky v tzv. "Třinácti koloniích". Založil kolonii křesťanských Indiánů (Lenape) v údolí řeky Muskingum River ve státě Ohio a v dnešním Amherstburgu, státě Ontario v Kanadě. Zeisberger se narodil v moravském městě Suchdol nad Odrou (Zauchtenthal) a v roce 1727 se s rodinou přestěhoval do nově založené křesťanské komunity v Herrnhutu (Ochranově). Přestože se jeho rodina přestěhovala do nově založené anglické kolonie Georgia, Zeisberger zůstal v Evropě, aby si doplnil vzdělání. S pomocí guvernéra Jamese Edwarda Oglethorpea se později připojil ke své rodině v Moravské komunitě v Savannah v Georgii.
V roce 1739 ovlivnil Zeisberger rozvoj v Moravské komunitě v Bethlehem (Pensylvánie) a byl zde až do jejího vysvěcení na Štědrý den 1741. Tehdy zde byl na návštěvě i hrabě Zinzendorf, vůdčí osobnost obnovené Jednoty i celé misie. Podařilo se mu pomocí tlumočníka vyjednat možnost působení misionářů na území několika indiánských kmenů. O čtyři roky později, na pozvání náčelníka Theyanoguina - King Hendricka, přišel Zeisberger žít mezi Mohawky. Naučil se jazyku Onondaga, dialektu Irokézů a asistoval Conradu Weiserovi při jednáních mezi Angličany a Irokézy v Onondaga (dnes Syrakuse ve státě New York). Vydal též slovník a několik religionistických prací v jazyce Irokézů a Algonkinů.
Zeisberger začal svoji práci jako misionář domorodců Severní Ameriky po vysvěcení na kněze Moravské církve v roce 1749. Pracoval mezi křesťanskými indiány (Lenape) kmene Delavarů v Pensylvánii. Dostával se do konfliktu s britskými úřady, kvůli obhajobě práv domorodých indiánů a neutuchajícímu úsilí založit bílé a domorodé komunity Moravské církve v jižním Ohiu. Jeho vztahy s úřady se během Americké války za nezávislost zhoršily natolik, že v roce 1781 byl uvězněn v pevnosti Fort Detroit. Potom co byl Zeisberger propuštěn, násilné konflikty s ostatními domorodými kmeny a expanze bílých osadníků donutily mnohé příslušníky Moravské komunity, aby přesídlili do oblasti Michigan a Ontario. V roce 1782 se tam přestěhovala velká skupina kmene Munsee, ale Zeisberger se později vrátil dožít zbytek svého dlouhého a pohnutého života mezi domorodé křesťany blízko vesnice Goshen (dnes Goshen Township, Tuscarawas County, Ohio). Zeisberger je v této vesnici pochován a o jeho hrob je pečováno dodnes.
Misijní úsilí obnovené Jednoty bratrské - Moravských bratří, brzy obsáhlo celý svět – od Grónska až po Jižní Afriku, od Karibiku až na Cejlon. Není bez zajímavosti, že největší sbory Jednoty jsou dnes v africké Tanzánii.
*pozn.: Dánský luterský kazatel Ursinus z 18. stol. mínil: “Je neužitečné pokoušet se obrátit divochy, kteří nemají na sobě nic lidského kromě tvaru svého těla. Takoví jsou grónlanďané, Laponci, Samojedové a kanibalové” (z článku B. Kejře)
Článek sepsán z velké většiny na základě údajů ve Wikipedii, televizního dokumentu Síla přesvědčení a textů Bohumila Kejře.
Filmový dokument o zakladateli obnovené Jednoty bratrské Síla přesvědčení vysílala před nedávnem ČT2 a je k zhlédnutí na internetových stránkách České televize.
Zajímavý text B. Kejře o misii ochranovské Jednoty bratrské je zde:
http://www.ccehusovice.cz/195/misie-ochranovske-jednoty-bratrske/
Martin Pinc
Na hrabalovské téma
Níže uvedený text, který zde zřejmě poprvé a velmi opožděně publikuji u příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala, je dílem mého slovutného tchána, středoškolského profesora českého jazyka a literatury, pana Miloše Hoznauera. Ve zkratce ukazuje klikatou cestu, po které putovala naše literatura v poválečné době.
Martin Pinc
Česká vláda a juvenilní justice
Naše masmédia se tak jako vždy i v nedávných dnech široce zajímala o mnohotvárný život v naší zemi - všechna významná média (televize, noviny, internetové portály) například výborně zpravodajsky pokryla masovou demonstraci (3 osob) proti presidentu Zemanovi v Ostrově v Karlovarském kraji. Proto není divu, že jim občas unikají tak nepodstatné otázky, jako je reálná hrozba likvidace rodin prostřednictvím všemocné "juvenilní justice". Naproti tomu na nedávném zasedání naší vlády byl s velkou pozorností projednáván dopis, zaslaný sdružením "Slovanská kulturní tradice" (podpořený dalšími organizacemi a jednotlivci) a z reakce vlády je zřejmé, že jí tato otázka a její dopady na naši společnost není lhostejná - viz přiložená odpověď.
Martin Pinc
Otcové na odstřel?
Chování dětí a mladých lidí se v dnešní době vymyká tomu, co se dříve pokládalo za normální. Berou drogy, mají sklony k násilí, nedokážou navázat trvalé vztahy a v životě jim chybí perpektiva. Mezi odborníky se stále více prosazuje názor, že příčinou tohoto problému je do značné míry nepřítomnost otce v rodinách – ať už fyzická, nebo emocionální. Výchova dětí není jen úloha ženy, jak se to dnes často předkládá, a otec má v rodině mnohem vyšší poslání, než jen zabezpečovat příjmy a řešit technické problémy v domácnosti. Tak dlouho byla moderními „vychovateli“ propagována „bezkonfliktní výchova“, tak dlouho vykřikovali, že máme děti nechat, ať si dělají, co chtějí, že jejich neposlušnost je „žádoucí způsob, jak mohou nalézt sebe sama“, až jsou dnešní rodiče, a zvláště otcové bezmocní: Autorita se stala něčím zakázaným – otec má být kamarádem svých dětí, tím, který jim se podbízí, stal se „měkkým“ a beztvárným.
Martin Pinc
Stereotypy, které se nezakládají na pravdě?
Podle sociologa Zdeňka Slobody ze společnosti Proud biologické rozdíly mezi mužem a ženou jsou irelevantní. Mužství a ženství jsou jen společenské konstrukty. Jinak si jeho výrok neumím vysvětlit. Muž a žena ovšem nejsou nějaké role, které dotyční „hrají“, jak se nám snaží vnutit lidé typu pana Slobody. Mají prý vědecký podklad: Ohánějí se totiž výzkumy sociologů, které prý ukázaly, že děti dvou matek či otců nemají s určením role svých rodičů problém. Otázka stejného pohlaví prý neexistuje, vše je jen věc dohody kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku.
Martin Pinc
Demonstrace v Paříži proti homo-sňatkům
Za okázalého nezájmu našich mainstreamových médií probíhají už několik měsíců ve Francii protestní demonstrace proti homo-sňatkům a adopci dětí homosexuály. Pokud se nějaká informace vypíchne, pak je to sdělení, že prý „tvrdé jádro demonstrantů“ tvoří ultrakonzervativní „homofóbové“, kteří prý měli hodinu po skončení demonstrace zaútočit na sídlo socialistické strany a skandovali výzvy za odstoupení prezidenta Hollanda.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Lidé očekávají, že je provedu volbami. Je to tlak, říká influencer Lukefry
To nejbizarnější z volebních kampaní i seriózní informace o pravomocích prezidenta nebo fungování...
Školní soutěže zůstanou olympiádami, dohodlo se ministerstvo s výborem
Organizátoři školních soutěží nemusí žádat Český olympijský výbor (ČOV) o povolení používat v názvu...
Holiš versus Čunek. Souboj nesmiřitelných rivalů s odlišným stylem politiky
Jejich spory plní sociální sítě i média. Rivalita Holiš versus Čunek bude mít vliv také na volby....
Povodňová vlna na řece Odře postupuje Polskem, v Německu se na ni připravují
Povodňová vlna na Odře, která ve čtvrtek dorazila do Vratislavi, postupuje dále po toku řeky. V...
- Počet článků 257
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2304x
Seznam rubrik
- politika
- křesťanská apologetika
- historie - fakta a mýty
- rodina a výchova
- kultura a společnost
- Osobní
- Nezařazené